Stosunek administracyjno-prawny.
POJĘCIE STOSUNKU ADMINISTRACYJNEGO.
Termin ?Stosunek prawny? odnoszony jest do różnego rodzaju stosunku między różnymi podmiotami. Gdy podmiot administracyjny występuje wobec innego podmiotu np. wobec obywatela, gdy żąda od niego jakiegoś świadczenia albo nakłada na niego obowiązek lub zezwala na coś to wtedy nawiązuje z tym podmiotem stosunek prawny. Stosunki między państwem i działającymi w jego imieniu podmiotami administracji publicznej a obywatelami, oparte są na normach prawa administracyjnego i dlatego te stosunki nazywa się stosunkami administracyjno ? prawnymi.
CECHY STOSUNKU ADMINISTRACYJNO ? PRAWNEGO:
? władczy charakter ? to znaczy że organ administracyjny może zastosować środki przymusu,
? Powstaje na podstawie przepisów prawa administracyjnego,
? Obowiązkowy charakter, oznacza to ograniczoną swobodę albo jej brak przy określeniu współuczestników stosunku oraz przy formułowaniu treści tego stosunku,
? Rozstrzyganie konfliktu w trybie procedury administracyjnej
ELEMENTY STOSUNKU ADMINISTRACYJNO ? PRAWNEGO:
? PODMIOT ? z jednej strony jest to organ administracji, upoważniony do nawiązania stosunku, z drugiej zaś jest to podmiot (czyli osoba fizyczna lub prawna) do którego jest skierowany nakaz lub zakaz albo który żąda określonego zachowania się od organów administracji. Oprócz tego rodzaju stosunku mogą w trakcie administrowania występować sytuacje w których podmiotami są wyłącznie organy administracyjne. Tego rodzaju stosunek nazywamy wewnętrznymi stosunkami administracyjno ? prawnymi.
? PRZEDMIOT ?jest on objęty kompetencją jednego z podmiotu administracji.
? TREŚĆ ? obowiązki i uprawnienia stron ? o tym jakie obowiązki mogą być nałożone i jakie uprawnienia mogą być przyznane przesądzają przepisy prawa materialnego i nie można ich dowolnie interpretować.
SPOSOBY NAWIĄZANIA STOSUNKU ADMINISTRACYJNO ? PRAWNEGO:
? Z mocy prawa (obowiązek zgłoszenia się do rejestracji poborowych).
? Z mocy indywidualnego aktu skierowanego do konkretnego podmiotu (decyzja o przydziale mieszkania).
? Przez zgłoszenie się strony z roszczeniem o określone zachowanie się organu administracyjnego (np. o odszkodowanie za szkodę powstałą przy budowie drogi).
? Przez określone prawem zachowanie się obywatela lub organu administracji (np. organ administracji występuje do obywatela o zezwolenie na przejazd przez działkę w związku z budową np. lini elektrycznej).
RODZAJE STOSUNKÓW ADMINISTRACYJNO ? PRAWNYCH:
? Materialne ? oparte są na przepisach prawa materialnego i mogą regulować sferę praw i obowiązków obywatela lub innych jednostek. Mogą mieć charakter trwały (obowiązek szkoły) lub jednorazowego działania (kontrola paszportowa).
? Procesowe ? powstają na tle stosunków materialnych i trwają przez cały okres postępowania administracyjnego, nawiązywanie są z chwilą wszczęcia postępowania, a kończą się z momentem wydania ostatecznej decyzji.
? Egzekucyjne - są następstwem zastosowania środków przymusu zmuszających do podporządkowania się aktom organom administracji. Nawiązywane są między organem egzekucyjnym a zobowiązanym i wierzycielem.
? Nadzoru ? powstają w związku ze sprawowaniem nadzoru nad organami i występują między organem sprawującym nadzór a organem nadzorowanym.