Losy Andrzeja Radka

Andrzej Radek urodził się w Pajęczynie Dolnym. Pochodził z rodziny chłopskiej, dlatego jego droga do wiedzy była trudna. Radek jak każde wiejskie dziecko wychowywał się sam. Od wczesnego dzieciństwa musiał pracować. Jego rodzice byli bardzo zapracowani i nie mogli poświęcić czasu synowi. Miłość do nauki zaszczepił w nim nauczyciel dworskich dzieci, który był największym autorytetem chłopca.

Gdy Kawka nauczył Jędrzeja pisać i czytać, umieścił go w szkole w Pyrzogłowicach. Kiedy bohater był w drugiej klasie, Paluszkiewicz zmarł. Zostawił on swojemu podopiecznemu część pieniędzy, które ten miał przeznaczyć na naukę. Chłopak przeszedł klase trzecia i czwartą, a potem zdał na patent. Po tym wydarzeniu udał się na wakacje w rodzinne strony. Pod koniec wakacji przyszło mu opuścić Pajęczyn. Bardzo przeżył opuszczenie wsi, ponieważ wiedział, że już więcej tu nie wróci.

Do Klerykowa bohater wybrał się na piechotę, ponieważ nie było go stać na pojazd. W połowie drogi szczęście uśmiechnęło się do Andrzeja. Przejeżdżał tamtędy furman, który zmierzał właśnie do Klerykowa i zabrał chłopca. Okazało się, że Płoniewicz poszukuje niedrogiego korepetytora. Został nim Radek, który oferował swoje usługi w zamian za mieszkanie. Gdy Jędrzej poszedł do szkoły wyśmiewano się z jego wiejskiego pochodzenia i chłopskiej gwary.

Przodował w tym Tymkiewicz, z którym bohater wdał się w bójkę. Miał zostać za to wydalony ze szkoły, jednak wstawił się za nim Marcin Borowicz. Jędrek brał udział w spotkaniach "na górce" u Gontali. Odwdzięczył się Borowiczowi, kiedy ten był załamany po wyjeżdzie "Biruty".

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

1 . Opisz losy Andrzeja Radka w 10 punktach ( plan wydarzeń ) ` to jest z książki " Syzyfowe Prace "

1 . Opisz losy Andrzeja Radka w 10 punktach ( plan wydarzeń ) ` to jest z książki " Syzyfowe Prace "...

Język polski

Jak wyobrażasz sobie dalsze losy Andrzeja Radka

Jak wyobrażasz sobie dalsze losy Andrzeja Radka...

Język polski

losy andrzeja radka w punktach syzyfowe prace

losy andrzeja radka w punktach syzyfowe prace...

Język polski

Napisz losy Andrzeja Radka z lektury pt Syzyfowe prace w punktach

Napisz losy Andrzeja Radka z lektury pt Syzyfowe prace w punktach...

Język polski

Napisz losy Andrzeja Radka z lekyury Syzyfowe Prace w punktach

Napisz losy Andrzeja Radka z lekyury Syzyfowe Prace w punktach...

Język polski

w formie opowiadania przedstaw losy andrzeja radka

w formie opowiadania przedstaw losy andrzeja radka...