Wynalazki

AGRAFKA - Przed pojawieniem się zamków błyskawicznych, guzików i innych zapięć nasi przodkowie spinali ubrania dużymi szpilami, było to jednak dość kłopotliwe. Ostre końce groziły skaleczeniem. Choć agrafka była używana już w starożytnej Grecji, to dopiero w 1849 roku Walter Hunt wynalazł jej nowoczesną wersję, tym samym przypominając o niej światu. W dzisiejszych czasach ten drobiazg pomaga w wielu sytuacjach, takich jak na przykład za duże spodnie lub przypinanie czegoś na ostatnią chwilę. O agrafkach i ich wpływie na świat można by pisać długo, ale najważniejszy dla obecnej młodzieży był chyba kult przekuwania sobie ciała agrafkami co dało początek piercingowi i zakładom zajmującym się tym rzemiosłem. Wetknięte nie tylko w ubrania, ale i w policzki. Szokujące przebite wargi i nosy, a nawet (u dziewcząt) przebite piersi. To wszystko złożyło się na pomysł by zrobić na tym interes i otworzyć specjalistyczne zakłady, które będą robiły to w sterylnych warunkach . Za otwarciem zakładów przyszła oczywiście kolej na przekuwanie ciała obecnymi kolczykami i produkcja maszynek do tego przeznaczonych. Zaczął wzrastać rynek zbytu na wszelkiego rodzaju biżuterię. A wszystko to za sprawą tak maleńkiej rzeczy...

MARGARYNA - Produkt spożywczy należący do tłuszczów jadalnych, wynalazł ją francuski chemik Hippolyte M?ge-Mouris w roku 1869. Chyba nawet nie trzeba tłumaczyć, do czego używamy jej w XXI wieku - najczęściej do pieczenia ciast, a także w roli "smarowacza" do pieczywa.

TRAMWAJ - Pierwszy tramwaj pojawił się w Nowym Jorku w 1832 roku. Był wzorowany na dość powszechnych już w tych czasach kolejach konnych używanych w przemyśle. Obecnie tramwaje są napędzane zwykle silnikami elektrycznymi. Dzisiaj są środkiem transportu w większych miastach, o wiele wygodniejszym niż na przykład autobus czy samochód osobowy.

PRZERZUTKA ROWEROWA - wynaleziona w 1889 roku, obecnie odpowiedzialna za zmianę przełożeń w rowerach. Według mnie największe znaczenie ma to w kolarstwie górskim, gdzie na "szóstce" kolarzom na pewno byłoby bardzo ciężko podjechać pod górę. Zmieniając ustawienie przerzutki na "jedynkę" ułatwiają sobie pracę, gdyż pedała kręcą się wtedy szybciej i lżej.

MASZYNA DO SZYCIA - urządzenie zaprojektowane do łączenia kawałków elastycznych materiałów za pomocą nici poprzez utworzenie szwu (do szycia). Zwykle maszyna do szycia to elektryczne urządzenie wykorzystywane w szwalniach do produkcji ubrań z wykonanych wcześniej wykrojów. Najpopularniejsze maszyny do szycia tworzą szew używając podwójnego ściegu. Wiele maszyn pozwala na wybór szeregu rodzajów ściegów oraz tworzenie dodatkowych efektów (np. krepowanie). W 1830 roku we Francji powstała fabryka z osiemdziesięcioma takimi maszynami.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Wynalazca i jego wynalazki. Na podstawie fragmentu „Lalki” scharakteryzuj Geista i porównaj go z Ochockim.

W epoce pozytywistycznej istniały różne światopoglądy. Zakładały rozmaite metody działań ku polepszeniu rzeczywistości. Zakładano, że bardzo ważna jest współpraca pomiędzy poszczególnymi grupami społecznymi ? praca organiczna, pomo...

Język polski

Wynalazcy i ich wynalazki. Co na ten temat napisali Bolesław Prus (zacytowany fragment „Lalki” ) i Stefan Żeromski (znany Ci wątek szklanych domów w „Przedwiośniu” ).

W „Lalce” ukazany świat w dobie kapitalizmu, gdzie dobre materialne i własne korzyści stały na pierwszym miejscu. Hasła pracy u podstaw i pracy organicznej zamiast powszechnego dobrobuty stworzyły nowa klasę wyzyskiwaczy. W takiej epoce p...

Język polski

Wynalazcy i ich wynalazki. Co na ten temat napisali Bolesław Prus "Lalka" i Stefan Żeromski "Przedwiośnie".

W Lalce Bolesław Prus ukazuje czytelnikowi świat w dobie kapitalizmu, gdzie najważniejsze stają się dobra materialne i własne korzyści. W okresie tym propagowane są hasła pracy u podstaw i pracy organicznej.

To właśnie w takiej ...

Język polski

Wynalazcy i ich wynalazki. Co na ten temat napisali Bolesław Prus (zacytowany fragment Lalki) i Stefan Żeromski (znany Ci wątek szklanych domów w Przedwiośniu)?

Bolesław Prus i Stefan Żeromski są jednymi z najwybitniejszych pisarzy w Polsce. Tworzyli kolejno w epoce pozytywizmu i młodej polski. Ich największe utwory to „Lalka” oraz „Przedwiośnie”. W obu utworach jest mowa o wynalazkach, jednak...

Język polski

Podpisz wynalazki przedstawione na zdjęciach. Ponumeruj je w kolejności ich powstawania. (Wynalazki to koło, druk, lampa naftowa, radio, laptop, młotek) Wysoka nagroda - 15 punktów!

Podpisz wynalazki przedstawione na zdjęciach. Ponumeruj je w kolejności ich powstawania. (Wynalazki to koło, druk, lampa naftowa, radio, laptop, młotek) Wysoka nagroda - 15 punktów!...

Język angielski

Napisz wynalazki i osoby które wynalazły wynalazki w XIV wieku.

Napisz wynalazki i osoby które wynalazły wynalazki w XIV wieku....