Charakterystyka Cześnika.

Maciej Rabtusiewicz był jednym z głównych bohaterów dramatu Aleksandra Fredry pt. "Zemsta". Jego nazwisko pochodzi od słowa raptus, co oznacza gwałtownik/gwałtowny, wybuchowy. Był prawnym opiekunem Klary, do której należała połowa zamku.

Cześnik był wysoki, tęgi, wyglądał na zdrowego, silnego szlachcica, choć cierpiał na skurcze żołądka i reumatyzm. Miał zamaszyste i energiczne ruchy, czasami uderzał w stół dla podkreślenia "kto tu rządzi".
Jego sługa - Papkin, wyrażał się : "Cześnik wulkan, aż nie miło..."
Właściciel połowy zamku był zawistny i kłótliwy - za wszelką cenę chciał dokuczyć Rejentowi.
Rabtusiewicz był przywiązany do majątku, dlatego pragnął się ożenić z Podstoliną, aby zapewnić sobie bogate i dostatnie życie.

Cześnikowi -jak każdemu- nie brakowało również zalet. Był bardzo gościnny, miał poczucie humoru, potrafił przyznać się do swej nieśmiałości wobec kobiet. Zapominał o wszystkich kłótniach, gdy witał gościa w domu.

Osobiście podoba mi się postać Cześnika, jednak trudno mi stwierdzić, czy jest to postać pozytywna - czy jednak negatywna. Na pewno jest sympatyczniejszy niż Rejent, gdyż ten krył w sobie mnóstwo tajemniczości, a Rabtusiewicz zawsze mówił to co myślał.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza "Zemsta" Fredry.

Charakterystyka Cześnika Raptusiewicza.

„Cześnik wulkan, aż niemiło”- tak o Michale Raptusiewiczu, jednym z głównych bohaterów „Zemsty” Aleksandra Fredry mówi Papkin, jego służący. Cześnik to opiekun Klary, jej wuj. Wywo...

Język polski

Charakterystyka Cześnika i Rejenta.

Zuzanna Radzimirska

Charakterystyka Cześnika i Rejenta
Cześnik Raptusiewicz i Rejent Milczek to bohaterowie komedii Aleksandra Fredry pod tytułem "Zemsta". Są to osoby, które różnią się zarówno wyglądem jak i ch...

Język polski

Charakterystyka Cześnika i Rejenta lub charakterystyka obu postaci.

Charakterystyka Cześnika i Rejenta lub charakterystyka obu postaci....

Język polski

Napisz charakterystyka cześnika lub rejenta proszę o szybką odpowiedz

Napisz charakterystyka cześnika lub rejenta proszę o szybką odpowiedz...

Język polski

Charakterystyka Cześnika "Zemsta". 1. Wygląd zewnętrzny- cytaty 2. Pięć cech, popratych cytatami bądź wydarzeniami z książki. Pilne. Proszę o pomoc! Z góry dziękuję. !

Charakterystyka Cześnika "Zemsta". 1. Wygląd zewnętrzny- cytaty 2. Pięć cech, popratych cytatami bądź wydarzeniami z książki. Pilne. Proszę o pomoc! Z góry dziękuję. !...

Język polski

Na której stronie jest charakterystyka Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka proszę o odpowiedź szybko

Na której stronie jest charakterystyka Cześnika Raptusiewicza i Rejenta Milczka proszę o odpowiedź szybko...