Budowa komputera

Komputer znany nam dzisiaj i tak powszechnie używany w domu w szkole ,w biurach i długo można by jeszcze wymieniać, bo jego zastosowanie jest wszechstronne. Dostarcza nam dużo rozrywki i prawie każdy umie się nim obsługiwać. Nie zawsze tak wyglądał jak teraz. Dzięki gwałtownemu rozwojowi techniki w XX w. bardzo szybko powstawały coraz to nowsze komputery. Obmyślano coraz to lepsze i bardziej funkcjonalne urządzenia czy też programy, które aż do tej pory cały czas są udoskonalane.

Komputer elektroniczny powstał na potrzeby wojska. W czasie wojny potrzebna była precyzja działań do której używano matematyki. Np. artyleria: aby oddać celny strzał Trzeba było poddać obróbce matematycznej dane jak np.: rodzaj pocisku, siłę wiatru itp. W ten sposób powstawały tablice balistyczne, które w latach czterdziestych dla danego zestawu danych zajmowało parę tygodni. Na wojnie nie można było tyle czekać. Fizyk, elektronik, i matematyk zaprzęgli do obliczeń lampy elektronowe. Już w 1940 roku uważano, że to morze zadziałać Kilka lat później razem wymyślili i zaprojektowali wielką maszynę liczącą. Projekt przekazali członkowi uniwersytetu odpowiedzialnemu za kontakty z rządem USA. Niestety zapomniano o nim i gdyby nie zainteresowanie się sprawą przez doktora , który przypadkiem dowiedział się o projekcie, prawdopodobnie nigdy nie ujrzał by światła dziennego. Pracował wówczas nad usprawnieniem procesu tworzenia tablic balistycznych i natychmiast dojrzał praktyczne zastosowania dla nowej idei.

Najważniejsze elementy wchodzące w skład budowy komputera:
Proceso r- układ scalony, którego działanie polega na wykonywaniu instrukcji programów - jego rolę można porównać do mózgu człowieka.
Nadzoruje i synchronizuje pracę wszystkich urządzeń w komputerze, pracuje sekwencjami, pobiera dane z pamięci i zarządza wszystkimi procesami, jakie zachodzą w komputerze.

Dysk twardy - jest trwałą pamięcią komputera. Oznacza to, że wszystkie dane i programy zostają na nim zachowane również po wyłączenia komputera. Pojemność dysków twardych podaje się w gigabajtach.
pamięci RAM czyli układy scalone, które przechowują program i dane (umożliwia to m.in. samomodyfikację programu) oraz bieżące wyniki obliczeń procesora i stale, na bieżąco wymienia dane z procesorem

Płyta główna - płyta drukowana urządzenia elektronicznego, na której montuje się najważniejsze elementy urządzenia umożliwiająca komunikację. W komputerze na płycie głównej znajdują się procesor/y, pamięć operacyjna lub gniazda do zainstalowania tych urządzeń oraz gniazda do zainstalowania dodatkowych płyt zwanych kartami rozszerzającymi

Karta Graficzna - karta rozszerzeń, umiejscawiana na płycie głównej poprzez gniazdo PCI lub AGP, która odpowiada w komputerze za obraz wyświetlany przez monitor. Karty graficzne różnią się między sobą szybkością pracy, wielkością pamięci RAM, wyświetlaną rozdzielczością obrazu, liczbą dostępnych kolorów oraz częstotliwością odświeżania obrazu.

Karta dźwiękowa: karta rozszerzeń pozwalająca na odgrywanie oraz nagrywanie na komputerze dźwięku w formie plików muzycznych. Karty muzyczne umożliwiają także podłączenie do nich głośników, wzmacniacza i mikrofonu.

Typy komputerów


Komputery gospodarcze – używane w gospodarstwach rolnych w celu efektywnego sterowania procesami produkcyjnymi.

Superkomputery – największe komputery o dużej mocy obliczeniowej, używane do czasochłonnych obliczeń naukowych i symulacji skomplikowanych systemów.

Komputery osobiste (PC) – o rozmiarach umożliwiających ich umieszczenie na biurku, używane zazwyczaj przez pojedyncze osoby, aktualnie występujące pod postacią laptopa.

W pracy komputera możemy wyróżnić trzy etapy: komputer najpierw pobiera dane wprowadzone przez użytkownika, następnie przetwarza je i na końcu przekazuje otrzymane wyniki. Zadanie te wykonuje za pomocą połączonych z nim urządzeń zewnętrznych, nazywanych urządzeniami peryferyjnymi.
Istnieją dwie grupy urządzeń zewnętrznych:
a) wejściowe - za pomocą których użytkownik wprowadza informacje do komputera.
b) wyjściowe - przez które komputer przekazuje użytkownikowi rezultaty swojej pracy.

Wśród urządzeń zewnętrznych - wejściowych wyróżniamy:

Skaner - pozwala przenosić obrazy i dokumenty z kartki papieru do pamięci komputera. Czynności ta nazywa się skanowaniem. Po wprowadzeniu do komputera np. zdjęcia, można je w różny sposób modyfikować za pomocą specjalnego programu.

Mikrofon - umożliwia nagrywanie dźwięków np. mowy i muzyki. Jednak, aby mógł on spełniać swoje funkcje, komputer musi być wyposażony w kartę dźwiękową.
Do tego rodzaju urządzeń należy także klawiatura i mysz.

Dodatkowo - Klawiatura, myszka, touchscreen, kamera.

Urządzenia wyjściowe:
Głośniki i słuchawki - wraz z kartą dźwiękową, pozwalają odtwarzać z komputera dźwięk często o najwyższej jakości. Poza tym, dzięki wspomnianym urządzeniom i stacji CD-ROM można słuchać na komputerze zwykłych płyt kompaktowych.

Modem - umożliwia przesyłanie danych między komputerami za pośrednictwem linii telefonicznej. W rzeczywistości urządzenie to pełni funkcję: urządzenia wejściowego-, gdy przyjmuje informacje- i wyjściowego-, gdy je wysyła. Dzięki niemu można korzystać z popularnego dziś Internetu, światowej sieci komputerowej. Podstawową cechą modemu jest szybkość transmisji danych, podawana w bitach na sekundę.

Karta sieciowa, moduł bluetooth, modem wifi.

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

Budowa komputera i zasada działania

BUDOWA KOMPUTERA!

Czym są komputery? W jaki sposób je określić? Są to środki technologii informacyjnej.

Budowa komputera:
Wnętrze komputera:
-płyta głowna;
- procesor;
-pamięć;
-porty komputera;
-...

Systemy i sieci

Ogolna budowa komputera

OGÓLNA BUDOWA KOMPUTERA
Obudowa
Zasilacz
Mikroprocesor
Pamięć operacyjna
Układy we/wy
Urządzenia zewnętrzne
Magistrale systemowe
Uproszczony schemat blokowy systemu komputerowego
OBUDOWA – stanowi szkielet...

Zajęcia techniczne

Budowa komputera.

Budowa komputera
Wnętrze komputera: Urządzenia zewnętrzne:
1 płyta główna 11 monitor
2 procesor 12 drukarka
3 pamięć 13 skaner
4 porty komputera 14 klawiatura
5 karta graficzna 15 mysz
6 karta dźwiękowa
7 m...

Informatyka

Budowa komputera

Budowa komputera
Wnętrze komputera: Urządzenia zewnętrzne:
1 płyta główna 11 monitor
2 procesor 12 drukarka
3 pamięć 13 skaner
4 porty komputera 14 klawiatura
5 karta graficzna 15 mysz
6 karta dźwiękowa
7 m...

Informatyka

Budowa komputera

Budowa komputera
- płyta główna
- procesor
- ram-y
- dysk twardy
- karta graficzna
- karta muzyczna
- karta sieciowa
- wentylator
- cd-rom
- stacja dyskietek
- dvd
- cd-rw
- karta telewi...

Informatyka

Budowa komputera opis.

Budowa komputera
Wnętrze komputera: Urządzenia zewnętrzne:
1 płyta główna 11 monitor
2 procesor 12 drukarka
3 pamięć 13 skaner
4 porty komputera 14 klawiatura
5 karta graficzna 15 mysz
6 karta dźwiękowa
7 m...