Dlaczego życie powstało w wodzie?

Dlaczego życie powstało w wodzie?

Celem niniejszej pracy jest wyjaśnienie dlaczego życie na Ziemi narodziło się w wodzie.
Aby odpowiedzieć na to pytanie trzeba wyjaśnić kiedy i w jaki sposób pojawiła się woda na naszej planecie.
W klasycznej koncepcji początek wszystkiemu dały gazy. Wydzielane w czasie formowania się planet, pochodzące zarówno z samej planety, jak i meteorów nieustannie bombardujących ich powierzchnię utworzyły pierwszą atmosferę ziemską. Stopniowe ochładzanie się planety doprowadziło do skroplenia się pary wodnej w atmosferze i to woda właśnie dała początek środowisku, które stało się kolebką życia. Woda wypłukiwała minerały, substancje ze skał, co doprowadziło do koncentracja w oceanach tak zwanego ?pierwotnego bulionu? złożonego z prostych, cząsteczek niezbędnych do powstania życia. W tej zawiesinie cząsteczek chemicznych rozpuszczonych w wodzie powstać miały pierwsze aminokwasy, a z nich białka proste i nukleotydy. Te łączyły się ze sobą tworząc coraz bardziej skomplikowane makrocząsteczki, które zaczynają się same powielać. Jednak aby to mogło zaistnieć musiały być spełnione pewne warunki.
Teoria powstania aminokwasów na drodze chemicznej z cząsteczek nieorganicznych pojawiła się już w latach trzydziestych. Aleksander I. Oparin, rosyjski naukowiec, zauważył że potrzebne do życia związki organiczne mogłyby utworzyć się, gdyby w atmosferze panowały warunki redukujące, czyli prawie nie było w niej tlenu. Teoria Oparina, zdobyła sobie uznanie nie tylko w ZSRR - doświadczenie potwierdzające ją przeprowadzono 20 lat później w laboratorium amerykańskim. W 1953 roku Stanley L. Miller i prof. Harold C. Urey poddali wyładowaniom elektrycznym mieszaninę CH4, NH3, H2O i H2, otrzymując znaczną ilość najprostszego aminokwasu ? glicyny. Miller?owi udało się uzyskać tylko 4 spośród 20 aminokwasów niezbędnych do zaistnienia życia, jakie znamy. Przez następne lata intensywnych badań i prób doświadczalnych nauka nie osiągnęła zamierzonego rezultatu, który stanowiłby dowód potwierdzający prawdziwość jej tez. Nie udało się uzyskać w praatmosferze wszystkich 20 niezbędnych aminokwasów w warunkach, które sama nauka uznaje za prawdopodobne. Powstaje w związku z tym pytanie, czy jest to słuszna droga?

Woda jest podstawowym, bardzo rozpowszechnionym warunkiem życia na naszej planecie. Występuje głównie w oceanach, które pokrywają 70% jej powierzchni, ale także w rzekach, jeziorach i w postaci stałej, w lodowcach. Część wody znajduje się pod powierzchnią ziemi lub w atmosferze ? chmury czy para wodna. Woda stanowi substancję niezbędną do życia, bez niej niemożliwe byłoby istnienie nie tylko człowieka, ale jakichkolwiek organizmów.
Przed 2 ? 3 miliardy lat właśnie w wodzie rozwinęło się życie na naszej kuli ziemskiej i odtąd jest z nią ściśle związane. W tej substancji formowały się pierwsze żywe komórki. Dopiero po setkach milionów lat istnienie w pewnym sensie uniezależniło się od wody, przenosząc się na ląd, a nawet unosząc się w powietrze. Tym niemniej i te lądowe organizmy zawierają w swych tkankach określone ilości wody, której straty muszą regularnie uzupełniać. Szczególnie duże znaczenie ma woda dla organizmów w niej zamieszkujących. Tworzy ona zewnętrzne środowisko fizyczno ? chemiczne stanowiące dla nich podstawę i podłoże, dostarcza im pokarmu i tlenu do oddychania, roznosi produkty przemiany materii, rozprzestrzenia produkty płciowe.
Całe życie na ziemi jest zależne od wody. Stanowi ona 75% masy ciała zwierząt i do 95% roślin. Wszystkie organizmy lądowe są uzależnione od tej cieczy. Zwierzęta jak i ludzie potrzebują jej do utrzymywania ciśnienia wewnątrz komórek. Jest ona głównym składnikiem krwi roznoszącej po ciele pokarm, tlen, produkty odpadowe, bierze udział w wielu reakcjach.
Występuje we wszystkich żywych organizmach. Stanowi środowisko życia dla każdej komórki i dla różnych organizmów wielokomórkowych. Jest absolutnie nieodzowna dla życia roślin, zwierząt i ludzi. Oddziaływuje na wiele procesów życiowych zachodzących w organizmie człowieka i poza nim.
Nie sposób tez przecenić funkcji ekologicznych wody, jest ona, bowiem niezbędnym czynnikiem procesów fizjologicznych oraz medium transportującym różnego rodzaju substancje ? w tym także substancje pokarmowe dla roślin i zwierząt, a co za tym idzie i dla ludzi. Woda jest źródłem składników mineralnych niezbędnych do prawidłowego rozwoju ustroju np. jodu czy fluoru. Bez wody nie istniało by życie.
Woda jest jednym z podstawowych elementów przyrody, decydującym o istnieniu
życia na Ziemi. Stanowi czynnik niezastąpiony w istnieniu i gospodarce człowieka. Do tej pory nie odkryto we Wszechświecie innej substancji tak doskonale przystosowanej do rozwoju życia


Źródła:
*Solomon E.P.,Berg L.R.,Martin D., Ville C.A. 2000-Biologia-Multico Oficyna Wydawnicza,
Warszawa,1302 pp (część II)
*Wiąckowski S. 1998 ? Ekologia Ogólna ? Oficyna Wydawnicza ?Branta? Bydgoszcz, 461pp

*Umiński T. 1995, Ekologia, środowisko, przyroda ? Wydawnictwa Szkolne i Pedagogiczne,
Warszawa,415pp
*Pianka E.R. 1981 ? Ekologia ewolucyjna ? Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa,
341pp
*Hempel-Zawitkowska j. 2000 ? Zoologia - Państwowe Wydawnictwo Naukowe, Warszawa,
392pp

opr. D. Urbaniak

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Dlaczego lasy nazywamy zielonymi płucami naszego kraju?

UWAGA! Od razu zaznaczam, że nauczycielom zadającym ten temat w większości nie chodzi o sam teren Zielonych Płuc Polski, a ogólnie dlaczego lasy są naszymi płucami.

Spis treści :
I. Lasy w Polsce - struktura
II. Historia l...

Biologia

Epoki w dziejach ziemi pod wzgledem biologicznym

NA POCZATKU

Filozofowie i myśliciele objaśnili powstanie życia od tysiącleci. Niektórzy uważali, że życie jest wieczne i nie miało początku. Arystoteles, który ukształtował sposób myślenia na 2 tysiąclecia, uważał, że nie...

Biologia

Efekt cieplarniany

Powstawanie:

Podwyższenie temperatury powierzchni Ziemi spowodowane jest istnieniem atmosfery ziemskiej. Temperatura ta wynosi średnio 14 - 15 C. Bez atmosfery byłaby mniejsza o około 30C. Atmosfera przepuszcza do powierzchni Ziemi zna...

Biologia

Zmiany klimatu a zmiany cywilizacyjne – efekt szklarni

Żyjemy w czasach przełomów. Rozpadają się imperia, kruszą się systemy polityczne, zmienia się mapa świata. Nawet najnowsze atlasy są już nieaktualne. Powstają dziesiątki nowych państw, święte do niedawna granice ulegają zmianom. Ale...

Biologia

Szkodliwość alkoholu

Na początku swojej pracy chciałabym odpowiedzieć na pytanie:

Kto to jest alkoholik?

Jest to osoba, która straciła swobodę działania w trzech dziedzinach: pracy, odpoczynku, snu. W pracy alkoholik nie wywiązuje się ze swoi...