Jak żyć?

JAK ŻYĆ?


Życie jest wędrówką przez powodzenia i niepowodzenia, radości i smutki. Jakie będzie to zależy w znacznej mierze od nas samych. Każdy ma własne życie, każdy przeżywa je inaczej, każda decyzja i każde słowo tworzy historię naszego życia. Można żyć spokojnie, monotonnie, rozsądnie i sprawiedliwie, ale też ekstremalnie, całkowicie korzystając z każdej chwili i okazji. Co zrobić, by żyć swoim życiem tak, by być z tego zadowolonym?
Z każdej strony otrzymujemy wskazówki dotyczące tego, jak powinniśmy żyć. Reklamy, czasopisma, książki i inni ludzie wciąż zasypują nas "dobrymi radami". Sugerujemy się też przeżyciami naszych przyjaciół czy znajomych, nie chcemy popełnić ich błędów lub szukamy drogi do szczęścia w podobny sposób jak oni je osiągnęli. Jednak nie zawsze jest to dobra metoda - trzeba szukać własnej drogi. Tylko jak ją znaleźć?
Najważniejszym źródłem wskazówek dotyczących życia jest Dekalog. Są to nakazy, które jednocześnie zapewniają wolność i nam, i innym osobom, oczywiście jeśli są spełniane. Poza tym w Piśmie Świętym zawarte są tajemnice dobrego życia, życia w zgodzie z Bogiem, religią i innymi ludźmi. Bóg naprowadza nas na szczęście, tylko my najczęściej to szczęście widzimy zupełnie gdzie indziej i odwracamy się od niego, a po niepowodzeniu znowu szukamy ukojenia w religii. Myślę, że trzeba żyć w zgodzie z Bogiem, bo zawsze daje on wytchnienie w chwilach, gdy najbardziej tego potrzebujemy.
Już starożytni ludzie zastanawiali się, jak żyć, by być szczęśliwym. Był to jeden z ulubionych tematów rozważań filozofów, m.in. Arystotelesa, który jasno i wprost głosił - w życiu nalezy kierować się tylko cnotą, prawością i rozumem. Moim zdaniem jest to oczywiście jakiś sposób na życie - byłoby ono uporządkowane, rozsądne i z pewnością w jakiś sposób szczęśliwe, bo raczej nie byłoby porażek czy niepowodzeń. Horacy z kolei twierdził, że należy znaleźć "złoty środek", czyli nie przejmować się porażkami ani nie szaleć z radości. Jest to stoicyzm. Horacy powiedział też "carpe diem!", czyli "chwytaj dzień!". Tutaj wskazje na to, by w pełni korzystać z życia i każdej jego chwili, bo nie wiadomo, kiedy umrzemy.
Trzeba również żyć w zgodzie z innymi ludźmi. Nie powinniśmy kłócić się z nimi, krzywdzić ich, ranić itp, ponieważ ani my nie mamy z tego korzyści, ani oni. Inni ludzie też pragną być szczęśliwi i nie można im tak po prostu tego szczęścia zniszczyć. Chyba, że ich szczęście bazuje na nieszczęściu kogoś innego - wtedy należy poszukać odpowiedniego wyjścia z sytuacji. Ogólnie jednak powinno się "dobrze żyć" z ludźmi, gdyż i od nich zależy, czy będziemy szczęśliwi, czy nie.
Najważniejsze jest jednak, by żyć w zgodzie z samym sobą. Nie powinniśmy zmuszać się do czegokolwiek, działać przeciwko sobie. Nie możemy wymagać od siebie więcej, niż nas na to stać. Trzeba pogodzić się ze sobą, swoim ciałem i duszą, współgrać i tworzyć wspaniałego, szczęśliwego i zadowolonego z życia człowieka. Zadowolenie z siebie jest podstawą do czerpania radości z życia, dlatego warto zaakceptować i polubić siebie. Nie powinniśmy szukać w sobie wad, jednak te, które mamy, musimy starać się zwalczyć.
Moim sposobem na szczęśliwe życie są słowa Horacego "carpe diem!". Uważam, że naprawdę powinniśmy żyć chwilą, korzystać z życia, jak tylko się da, bo po to właśnie ono jest. Każdy z nas znajduje z czasem swoją właściwą drogę przez życie i idzie nią szczęśliwy. Do tego jednak potrzeba długich lat i wielu doświadczeń. Czy można nauczyć się żyć? Myślę, że nie. Życia się nie uczy, życie się po prostu przeżywa, dlatego trzeba godzić się z losem i wszystkimi niespodziankami.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jak żyć w świecie marności?

Marność nad marnościami, wszystko to marność, tak powiada Kohelet. Czy tak jest rzeczywiście? Te słowa zostały napisane pod natchnieniem Ducha Świętego, więc są prawdziwe. Wielu ludzi nie wie, jaką drogę obrać z życiu i często się ...

Język polski

Jak żyć w świecie marności.

„Marność nad marnościami, wszystko to marność”, tak powiada Kohelet. Czy tak jest rzeczywiście? Te słowa zostały napisane pod natchnieniem Ducha Świętego, więc są prawdziwe. Wielu ludzi nie wie, jaką drogę obrać z życiu i często...

Język polski

"Jak żyć, aby życie nie stało się powolnym umieraniem" - Treny Jana Kochanowskiego.

Jan Kochanowski to jeden z najwybitniejszych przedstawicieli renesansu polskiego. Jego utwory, szczególnie pieśni i fraszki, mają charakter ponadczasowy i niosą przesłanie o pochwalanych przez autora postawach i stylu życia. Jako humanista prz...

Język polski

Jak żyć? Refleksje po przeczytaniu "Małego Księcia".

Jak żyć? Refleksje po lekturze ?Małego Księcia?

Jak żyć ? To pytanie, które od wieków zadają sobie ludzie. Zagadka, do której rozwiązania dąży każdy od dnia swoich narodzin. Ludzie idą przez życie, potykając się o kłody, ...

Język polski

,,Jak żyć ma człowiek? Kto, komu i jakich udziela rad w Pieśni XI i w innych pieśniach Jana Kochanowskiego? Wykorzystaj w wypracowaniu stosowne konteksty filozoficzne i historycznoliterackie".

Człowiek od wieków szuka odpowiedzi na pytania egzystencjalne. Każdy z nas szuka własnego sposobu na życie, bo każdy z nas chce przejść przez życie inaczej. A jakich rad i sposobów na życie udziela nam Jan Kochanowski poprzez swoje pieśn...