Media

Media są środkiem masowego przekazu ważnych lub mniej ważnych informacji dotyczących wydarzeń na świecie. Odbiorcą jest społeczeństwo, które ma swobodny dostęp do mediów.
Jest wiele pozytywnych cech, które możemy przypisać mediom, np. przekazują różne informacje, które w szybki sposób do nas trafiają. W dzisiejszych czasach mamy w domu telewizory, komputery oraz radia. Dzięki temu mamy bardzo szybki dostęp do wydarzeń z całego świata, a przekazywane nam treści media zazwyczaj przedstawiają w interesujący sposób. Z góry ludzie zakładają (i tak też najczęściej jest), że media przekazują nam prawdziwe, nieprzekręcone informacje. Jedną z ważniejszych funkcji pełnionych przez media jest dostarczanie społeczeństwu rozrywki oraz wiedzy. Dzięki zróżnicowanej ilości nadawanych programów każdy znajdzie coś dla siebie.
Niestety są też negatywne cechy, o których nie można zapominać. Bardzo łatwo można uzależnić się od środków masowego przekazu takich jak telewizja lub internet. Wiele czasu tracimy na oglądanie telewizji lub korzystanie z komputera, zamiast chociażby spędzić czas z rodziną. Często także mieszamy reklamy z rzeczywistością, wydaje nam się, że świat jest taki jak w reklamach. Media „wpajają” nam nieprawdziwy obraz świata, którym my jesteśmy zauroczeni. Oczywiście nie można zapomnieć o tym, że zdarza się, że media podają nieprawdziwe informacje. Do przekazanych nam wiadomości powinniśmy podchodzić z dystansem.
Media można nazwać „czwartą władzą”, ponieważ wywierają one bardzo duży wpływ na społeczeństwo. Zdarza się, że manipulują one opinią ludzi. Ukazują nieprawdziwe informacje lub je „podkolorowują”. Wykorzystują to, że każdy obywatel korzysta z przekazanych przez nie wiadomości. Kształtują one naszą opinię oraz światopogląd. Można by powiedzieć, że media mają ogromny wpływ na politykę państwa, dlatego mimo szerokiego dostępu do informacji powinniśmy do tego podchodzić z głową.

Dodaj swoją odpowiedź
Religia

Mass media

Środki masowego przekazu (mass media, publikatory) - środki społecznego komunikowania o szerokim zasięgu, czyli prasa, radio, telewizja, Internet, a w szerszym znaczeniu także książka, film, plakat. Środki masowego przekazu to element kultur...

Polityka

Media w procesie komunikowania politycznego- władza czy wpływ?

Spis treści:

1. Wstęp.

2. Psychologiczno- społeczna definicja komunikowania.
Komunikowanie interpersonalne
Komunikowanie społeczne
Funkcje komunikowania
3. Rola, cele i funkcje mass mediów oraz ich wpływ n...

Pedagogika

Media jako niezbędny element procesu kształcenia

Pojęcie mediów
Do podstawowych składników procesu kształcenia współczesna dydaktyka zalicza: nauczycieli, uczniów, treści kształcenia oraz środowisko materialne kształcenia. W praktyce szkolnej środowisko to tworzy wyposażenie szk...

Pedagogika

Media wspomagające edukację nieszkolną

TEMAT: MEDIA WSPOMAGAJĄCE EDUKACJĘ NIESZKOLNĄ




Plan pracy:

1.Wyjaśnienie pojęć media i edukacja.
2.Media jako środki, które uczą i pomagają w nauce, zdobywaniu, uzupełnianiu oraz pogłębianiu wiadomoś...

Dziennikarstwo

Media lokalne- Wrocław

„Tu ( na prowincji) ludzie stykają się ze sobą bezpośrednio, wiedza i pragną wiedzieć o sobie więcej, biorą życie konkretniej, prościej i bardziej z uczciwej strony, kierują się bardziej zdrowym rozsądkiem, niż abstrakcyjnymi rozważ...

Dziennikarstwo

Nowe media

Tomasz Goban – Klas  nowe media to wszystkie środki służące komunikowaniu i komunikowaniu się, które wykorzystują najnowsze technologie do utrwalania, transmisji i nadawania informacji.

Celem jest utrwalenie, nadawanie. Nowe med...