Jan Bytnar

Jednym z trzech głównych bohaterów książki Aleksandra Kamińskiego "Kamienie na szaniec" jest Rudy – Jan Roman Bytnar, syn Stanisława i Zdzisławy Rechul, niezwykle odważny harcerz, wierny przyjaciel Alka i Zośki, członek organizacji WAWER oraz podporucznik AK. Urodził się 6 maja 1921 roku w Kolbuszowej, zmarł 30 marca 1943 roku z powodu skatowania przez gestapowców. Uczęszczał do Gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie oraz należał do oddziału "Buków". Pochodził z rodziny inteligenckiej. Po śmierci został odznaczony Krzyżem Walecznych, co moim zdaniem jest jak najbardziej słuszne.

Jak sam pseudonim wskazuje miał włosy koloru rudego oraz twarz usianą piegami i szczupłą, drobną sylwetkę. "Rudy rozwijał się na przełomie 1942 i 1943 roku w sposób zdumiewający. Ten drobny, szczupły młodzieniec był z tygodnia na tydzień bardziej sprężysty i silny. Skromny, powściągliwy mózgowiec stawał się odważnym i zdeterminowanym mężczyzną”. Według autora "cała istota Rudego ześrodkowała się w jego oczach i czole, odzwierciedlając wybitną inteligencję".

Myślę iż na wstępie należy powiedzieć, że Janka cechuje niezwykła odwaga, męskość, braterskość, silna wola i wytrzymałość. Świadczy o tym chociażby reakcja na uwięzienie i katowanie przez gestapowców. Trzymał się razem z Alkiem i Zośką, z którym wkrótce bardzo się zżył. Umiał być prawdziwym przyjacielem bez względu na wszystko i prawdziwym patriotą. Był również dobrym przywódcą i okazał się wspaniałym kucharzem. Miał swoje ambicje i cele, które starał się realizować.

Był chłopakiem wszechstronnie uzdolnionym, miał wiele zainteresowań, "to jednak co zdecydowało o popularności Rudego w zespole, nie miało nic wspólnego z kucharstwem. To coś oparte było na talentach artystycznych Rudego i na jego zamiłowaniu do majsterkowania", "ale właściwą treścią zainteresowań Rudego był świat życia wewnętrznego". Miał piękną duszę. Interesowały go problemy społeczne, kulturalne, filozoficzne, które ciągle kołatały mu się w głowie. Kolegę w nim mogli znaleźć wszyscy ci, którzy chcieli podzielić się swoimi myślami.

Jan Bytnar odznaczał się wielkim umysłem, pomysłowością, inteligencją. Lubił czytać książki - przedkładał je nad sporty. Jego światem, był świat uczuć, myśli, przemyśleń, filozofii - to właśnie tam szukał swoich przygód.

Uważam Rudego za prawdziwego bohatera narodowego i przykład, który moglibyśmy chociaż starać się naśladować. Niewielu ludzi wykazałoby się takim męstwem i odwagą będąc na jego miejscu. Jan Bytnar potrafił pięknie żyć i pięknie umierać.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jan Bytnar.

Jan Bytnar
Ojciec Janka - Stanisław Bytnar, pochodził ze wsi Ostów. Uczestniczył w walkach o niepodległość. Był nauczycielem, harcerzem. Przekazywał synowi wartości, którymi sam się kierował w życiu. Aresztowany wraz z Jankiem, zgi...

Język polski

Jan Bytnar - charakterystyka

Jednym z głównych bohaterów opowieści A.K. „K na Sz.” Jest Jan Bytnar.

Ur. się 6 maja 1921r. w Kolbuszowej. Pochodził z rodziny inteligenckiej. Ojciec chłopca był człowiekiem wykształconym i czynnie zaangażowanym w życie sp...

Język polski

Jan Bytnar - Rudy charakterystyka

Jednym z głównych bohaterów opowieści Aleksandra Kamieńskiego „Kamienie na szaniec” jest Jan Bytnar zwany przez kolegów Rudy. Był członkiem podziemnej organizacji „Wawer” należał również, do zespołu „Buków”.

Pochod...

Język polski

Jan Bytnar „Rudy” - charakterystyka

Jan Bytnar „Rudy” to jeden z głównych bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Poznajemy go przed wybuchem II Wojny Światowej jest on wtedy osiemnastoletnim chłopcem, który niedawno zdał egzamin dojrzałości...

Język polski

Jan Bytnar "Rudy" charakterystyka.

Jan Bytnar, nazywany "Rudym", to jeden z trzech głównych postaci powieści "Kamienie na szaniec". Urodził się 6 maja 1921 roku w rodzinie inteligenckiej. Był podporucznikiem AK, należał do organizacji "Wawer" i h...