Jan Bytnar „Rudy” - charakterystyka

Jan Bytnar „Rudy” to jeden z głównych bohaterów książki „Kamienie na szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Poznajemy go przed wybuchem II Wojny Światowej jest on wtedy osiemnastoletnim chłopcem, który niedawno zdał egzamin dojrzałości. „Dom Rudego – to dom inteligencki pierwszego inteligenckiego pokolenia”. Jego matka zajmowała się domem i wychowaniem syna, ojciec udzielał się społecznie. Jan ukończył gimnazjum im. Stefana Batorego w Warszawie. Harcmistrz, działał w Organizacji Małego Sabotażu „Wawer”. Był bojownikiem Szarych Szeregów i podporucznikiem AK.

Miał chudą i piegowatą twarz. Dzięki rudawym włosom otrzymał od kolegów swój pseudonim. W dzieciństwie był drobnej postury i średniego wzrostu, później jednak „z tygodnia na tydzień był bardziej sprężysty i silny. Stawał się odważnym, zdeterminowanym mężczyzną”.

Rudy był spokojnym i łagodnym chłopcem. Wybitnie inteligentnym „o dużej, wszechstronnej skali talentów". Interesował się majsterkowaniem „Zrobiony przezeń kajak był najlepszy w zespole” i kucharstwem, a nawet „po pewnym czasie potrawy przyrządzane przez Rudego przestały denerwować i śmieszyć, zaczęły zastanawiać, a wreszcie zdumiewać”. Jednak jego prawdziwą pasją „był świat myśli i uczuć”. Uwielbiał czytać. Typowy intelektualista. W dyskusjach często zahaczał o „niepokojące problemy społeczne, kulturalne i filozoficzne”. Odznaczał się niecodzienną odwagą: „Najbardziej rzucającą się w oczy właściwością Rudego, była wielka odwaga", bohaterstwem i uporem nie wydając nikogo w czasie krwawych, gestapowskich przesłuchań w Pawiaku. Rozumiał sens swojej męki, był jednym z prawdziwych patriotów dzięki którym mamy Wolną Polskę.

Rudy to moja ulubiona postać z książki „Kamienie na Szaniec”. Co prawda Alek, czy Zośka też byli wielcy i walczyli za ojczyznę, jednak niezwykły spokój i odwaga, a chyba przede wszystkim zniesienie ogromnych tortur na Pawiaku nie wydając nikogo przyczyniły się do tego, że cenię go najwyżej z tej trójki. Jan Bytnar to z całą pewnością postać pozytywna, od której dzisiejsza, polska młodzież mogłaby się wiele nauczyć. Jego postępowanie jest godne naśladowania, co jest jednak bardzo trudne. Sądzę, że niewiele jest osób, które byłyby w stanie oddać życie w obronie ojczyzny, przyjaciół, prawdy, honoru i sprawiedliwości, co nie napawa optymizmem w razie jakiegokolwiek zagrożenia.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Jan Bytnar - Rudy charakterystyka

Jednym z głównych bohaterów opowieści Aleksandra Kamieńskiego „Kamienie na szaniec” jest Jan Bytnar zwany przez kolegów Rudy. Był członkiem podziemnej organizacji „Wawer” należał również, do zespołu „Buków”.

Pochod...

Język polski

Charakterystyka Jan Bytnar "Kamienie na Szaniec"

1 akapit.
Jednym z bohaterów książki ,,Kamienie na szaniec” był Jan Bytnar – Rudy. Człowiek inteligentny, dbający o dobro swojego kraju. Jego odwaga, jaką reprezentował w czasach okupacji Polski była zdumiewająca.
2 akapit.

Język polski

Jan Bytnar "Rudy" - postać książki A. Kamińskiego "Kamienie na szaniec" - charakterystyka.

Jan Bytnar, zwany „Rudym”, jest jednym z trzech głównych bohaterów książki historycznej A. Kamińskiego „Kamienie na szaniec”. Rudy urodził się 6.05.1921 r. Pochodził on z rodziny „inteligenckiej” i sam był niesamowicie zdolnym ...

Język polski

Jan Bytnar "Rudy" charakterystyka.

Jan Bytnar, nazywany "Rudym", to jeden z trzech głównych postaci powieści "Kamienie na szaniec". Urodził się 6 maja 1921 roku w rodzinie inteligenckiej. Był podporucznikiem AK, należał do organizacji "Wawer" i h...

Język polski

Jan Bytnar "Rudy" - charakterystyka.

Jan Bytnar to jeden z trzech bohaterów powieści Aleksandra Kamińskiego pt "Kamienie na szaniec". Jego pseudonim to Rudy, ze względu na kolor włosów. Był harcerzem, członkiem organizacji "Wawer", podporucznikiem AK. Zosta�...