Przesłanie Pana cogito. Interpretacja

Przesłanie Pana cogito. Interpretacja
Odpowiedź

Osobą mówiącą w wierszu jest Pan Cogito którego imię nawiązuje do słynnej formuły Kartezjusza Cogito ergo sum ( Myślę, więc jestem), ucieleśnienia też uniwersalne ludzkie doświadczenie. Podmiot zwraca się do odbiorcy, którym może być każdy człowiek, z apelem o wierność humanistycznym ideałom, stanowiącym fundament tradycji europejskiej. Przesłanie Pana Cogito to manifest poglądów i postawy poety. Herbert wzywa do tego, by trwać przy wartościach, na których opiera się cywilizacja zachodnia. Uosabiają je: „ci coś mi przez pustynię i ginęli w piasku" ( aluzja do starotestamentowej Księgi Wyjścia), Gilgamesz (heros z sumeryjskiego eposu), Hektor (obrońca Troi), Roland ( ideał średniowiecznego rycerza). Wierność tradycyjnym ideałom - zwłaszcza w kraju zniewolonym przez komunistów nie jest łatwa. Z jednej strony wymaga poświęceń i wielkiego hartu ducha, a z drugiej grozi popadnięciem w pychę, oschłość, poczucie wyższości. •Dlatego zawsze powinniśmy szukać oparcia bezinteresownym podziwie dla piękna świata i natury, zachować godność, odważnie bronić skrzywdzonych i poniżonych oraz nie oczekiwać nagrody za uczciwość i szlachetność. Przed „dumą niepotrzebną" strzeże człowieka także dystans do siebie, świadomość własnych słabości. Przesłanie Pana Cogito na wymiar uniwersalny, ale jest często interpretowane jako wiersz pełen odniesień do życia w PRL-u. Utwór został napisany wierszem białym ( bezrymowym), prostym i komunikatywnym językiem. Zdania w zdecydowanej większości zawierają orzeczenia w trybie rozkazującym. Środki stylistyczne są wykorzystywane oszczędnie i z umiarem. Należą do nich metafory („dopóki krew obraca w piersi twoją ciemną gwiazdę"), porównania („Gniew twój bezsilny niech będzie jak morze"), epitety, personifikacje („kornik napisze twój uładzony życiorys"), paradoksy („ocalałeś nie po to aby żyć"). Utwór został utrzymany w patetycznym i moralistycznym tonie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Przesłanie pana cogito: interpretacja

Wiersz Zbigniewa Herberta "przesłanie Pana Cogito" jest swego rodzaju poradnikiem jak postępować właściwie.Autor namawia aby isc dumnym pełnym honoru i godności wśród tych, którzy są słabi, skuruszeni przepełnieni strachem. We...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta pt: "Przesłanie Pana Cogito"

Swoją analizę i interpretację wiersza chciałabym rozpocząć od zaprezentowania pokrótce sylwetki Zbigniewa Herberta.
Zbigniew Herbert, wybitny poeta, eseista, autor utworów dramatycznych i słuchowisk urodził się 29 października 1924 r...

Język polski

Analiza i interpretacja wiersza Z. Herberta "Przesłanie Pana Cogito"

Utwór Zbigniewa Herberta pt. "Przesłanie Pana Cogito" jest liryką bezpośrednią, gdyż podmiot liryczny zwraca się do nas, używając apostrof.
Wiersz posiada wiele środków stylistycznych, tj. epitety, np. "ostatnią nagrodę", metafory...

Język polski

Analiza i interpretacja "Przesłanie Pana Cogito".

Utwór Zbigniewa Herberta pt. "Przesłanie Pana Cogito" jest liryką bezpośrednią, gdyż podmiot liryczny zwraca się do nas, używając apostrof.
Wiersz posiada wiele środków stylistycznych, tj. epitety, np. "ostatnią nagro...

Język polski

Interpretacja wiersza Zbigniewa Herberta "Przesłanie pana Cogito"

Wiersz Zbigniewa Herberta „ Przesłanie pana Cogito” jest typowym kodeksem etyki i przedstawieniem postawy walczącej o godność ludzkiego życia. Jest swego rodzaju poradnikiem jak postępować właściwie.
Herbert w swoim wierszu mówi �...