Cechy charakterystyczne romantyzmu to: - stawianie uczucia ponad rozum jako najbardziej zbliżające człowieka do poznania tajemnic zycia; - wiara w możliwość kontaktu ze światem pozazmysłowym; - wprowadzenie do literatury wątków baśniowych, fantastycznych, legend, ponad; - tajemniczość; - wprowadzenie wątków i motywów historycznych, szczególnie średniowiecznych; - zainteresowanie tematyka wschodu, tzw. orientalizm; - odrzucenie zasad i reguł poetyki klasycznej, krepujących rozwój jednostki; - dążenie do indywidualizmu.
Czym charakteryzuje się dramat muzyczny.? (romantyzm jakby coś) Pliss. szybko . Wybieram najlepszą .
Czym charakteryzuje się dramat muzyczny.? (romantyzm jakby coś) Pliss. szybko . Wybieram najlepszą ....
Opracowane pytania na mature ustna (XVIII LO, Wrocław, 2002) - Romantyzm
2. Romantyzm jako epoka opozycyjna do oświecenia.
W historyczni literackim łańcuchu epok po oświeceniu następuje romantyzm. Epoka rzeczywiście inna. Odmienna w swojej filozofii, rozumieniu świata i poszukiwaniu prawd o nim. Oświecen...
Powtórka z epok – Romantyzm (wersja poprawiona)
Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)
1. Motywy klasyczne i romantyczne w „Odzie do młodości” Adama Mickiewicza.
Największym...
Romantyzm - konspekt.
Dworek szlachecki i jego mieszkańcy w literaturze
Właściwie kultura polska do końca II Wojny Światowej miała charakter ziemiańsko-dworkowy. Dopiero założenia ustroju realnego socjalizmu doprowadziły do przekształcenia Polski w kr...
Romantyzm
Romantyzm jako prąd umysłowy i literacki rozwijał się w Europie od czasów Wielkiej Rewolucji Francuskiej (1789-1799) do końca lat czterdziestych XIX wieku, a w wielu literaturach narodowych nieco dłużej.
Fundamentalnym składnikiem ...