Kamienie milowe w rozwoju technologii informacyjnej

Kamienie milowe w rozwoju technologii informacyjnej
Wstęp
W tej pracy przedstawiam najważniejsze z osiągnięć technologii informacyjnej. Proces ten trwał przez wiele lat. Nie było to jedno osiągnięcie czy wynalazek, ale wiele kroków-odkryć w kierunku dzisiejszej, zaawansowanej technologii. Dziś komputer to urządzenie powszechnie stosowane. W wielu domach używane nie tylko jako rozrywka, ale ogromna pomoc w pracy lub szkole.
Wynalazek tranzystora
Nagroda Nobla
Swoją pracę zacznę może od tranzystora. Był to przecież niesamowity wynalazek i dał początek możliwości dalszego rozwijania się TI. Bardeen J., Brattain W.H., Shockley W.B.-USA- za ten wynalazek w roku 1956 otrzymali nagrodę Nobla. Jest to ważne, gdyż, pokazuje i udowadnia nam, że wynalazek tranzystora był i jest naprawdę znaczący.
Co to jest tranzystor?
Czym tak właściwie jest tranzystor? Z ang. jest to przyrząd półprzewodnikowy trójelektrodowy, umożliwiający wzmacnianie mocy sygnałów elektr., tj. stanowiący element czynny układów elektron. Pełni funkcję wzmacniacza, przełącznika, detektora itp. Tranzystory dzieli się na: bipolarne i unipolarne (polowe).
Układ scalony
Jak doszło do narodzin pomysłu o układzie scalonym
Kolejnym milowym krokiem w rozwoju technologii informacyjnej jest wynalazek układu scalonego. W połowie lat 50. tranzystory szybko stały się zjawiskiem powszednim. Można je było znaleźć praktycznie wszędzie. Były znacznie mniejsze od lamp próżniowych ale dla pewnych zastosowań nadal pozostawały za duże. Niestety, choćby ze względu na konieczność połączenia przewodami z innymi elementami, nie można ich było stale zmniejszać. Dwaj inżynierowie niezależnie od siebie i prawie w tym samym czasie wpadli na pomysł, aby zbudować cały układ elektroniczny składający się z tranzystorów, elementów dyskretnych i połączeń za jednym zamachem i na jednym kawałku podłoża.
Co to jest układ scalony
Nie mówi się na co dzień o tym, co to tak właściwi jest układ scalony. A jest to nic innego jak (z angielskiego intergrated circuit), chip-zminiaturyzowany półprzewodnikowy układ elektroniczny zawierający od setek do wielu mln elementów składowych (czynnych - tranzystorów lub diod, oraz biernych - rezystorów lub kondensatorów) powstających równocześnie w jednym cyklu produkcyjnym. Scalony układ może być wykonany z jednego kryształu półprzewodnika (tzw. scalone układy monolityczne) lub naniesiony warstwowo na izolujące podłoże (scalone układy cienkowarstwowe). Pierwsze scalone układy wytworzono w 1958 w USA. Tanie, masowo wytwarzane scalone układy otrzymuje się metodą fotograficznego maskowania i trawienia płytek krzemowych. Przykładami scalonych układów są mikroprocesory i moduły pamięci półprzewodnikowej.
Komputer osobisty PC
Krótka historia PC.
Nie można ominąć również samego komputera PC. Idea komputerów osobistych zrodziła się pod koniec lat 70-tych. Nie jest do końca jasne, który z komputerów można uznać za pierwszą tego typu maszynę. O palmę pierwszeństwa, kłócą się tu Xerox, Hewlett-Packard oraz IBM. Niewątpliwym faktem jest natomiast to, że pierwszym masowo produkowanym tego rodzaju komputerem, który faktycznie dotarł pod "strzechy" był Apple I. Intensywny rozwój komputerów osobistych rozpoczął w 1981 roku, kiedy to Apple II sprzedawany wraz z prostym edytorem tekstów - Apple Write oraz arkuszem kalkulacyjnym Lotus stał się faktycznie pożytecznym narzędziem przydatnym w prostych pracach biurowych. Rynek ten zauważył wtedy IBM, który dodał do idei prostej i taniej architektury Apple-a, ideę otwartej architektury budowy komputera i wypuścił swój pierwszy, masowo produkowany komputer osobisty IBM PC/XT, od którego wywodzi się cała rodzina komputerów klasy PC. Kolejnym krokiem rozwoju było przejście w komputerach osobistych z tekstowego interfejsu użytkownika do interfejsu graficznego GUI, który razem z myszą znacznie ułatwił obsługę tych maszyn. Pierwotnym wynalazcą GUI i myszki była firma Xerox, która jednak nie zdecydowała się na wejście na rynek komputerów osobistych i sprzedała prawa do swojego wynalazku firmie Apple. Apple rozwinął tę ideę i w 1984 roku wypuścił swój pierwszy komputer z GUI o nazwie Macintosh, który osiągnął niebywały sukces handlowy. W roku 1985 firmy Commodore i Atari zaprezentowały swoje modele komputerów Amiga 1000 oraz Atari 520ST posiadające własne GUI. Pod koniec lat 80-tych i w pierwszej połowie lat 90-tych największy sukces odniosły komputery klasy PC (IBM i innych producentów, którzy kopiowali te komputery) wraz z sytemem operacyjnym Windows produkcji Microsoft. Obecnie ok. 80% komputerów osobistych to PC-ty z Windowsami, a w Polsce odsetek ten wynosi prawdopodobnie powyżej 90%.
Co to jest PC
Używamy skrótu pc. Ale czy wszyscy wiemy skąd on się wziął i czy tak właściwe jest? Postaram się choć trochę przybliżyć to pojęcie. PC z angielskiego znaczy: Personal Computer czyli dosłownie komputer osobisty, rodzaj komputera przeznaczony dla pojedynczego użytkownika. Początkowo komputery były dużymi urządzeniami przeznaczonymi tylko dla poważnych instytucji. W latach 80-tych nastąpił rozwój małych komputerów do prywatnego użytku, takich jak 8-bitowe Atari czy Commodore a także pierwsze Macintoshe firmy Apple i komputer XT produkowany przez IBM. Nazwa PC oznacza przede wszystkim komputery kompatybilne z IBM PC (XT i późniejsze modele).
Sieć Internet
Co to jest sieć Internet.
Ważnym punktem rozwoju jest Internet [ang. International net]. Inform. globalna sieć komputerowa oparta na tzw. protokole komunikacyjnym TCP/ IP (angielskie Transfer Control Protocol/ Internet Protocol; największa sieć komputerowa na świecie, składa się z wielu tysięcy mniejszych sieci; powstała w USA z uruchomionej 1969 sieci ARPANET (przeznaczonej do celów militarnych) oraz z utworzonej 1984 sieci NSFNET (pierwotnie przeznaczonej dla ośrodków naukowych i szkolnictwa wyższego); ob. powszechnie wykorzystywana przez użytkowników komputerów, zwł. do wyszukiwania i pozyskiwania informacji i programów z zasobów dostępnych w sieci, do przesyłania poczty elektronicznej i in.; informacje tekstowe w Internecie są zwykle prezentowane w postaci hipertekstu (WWW); do ich wyszukiwania służą specjalne programy zw. przeglądarkami; Internet jest coraz częściej wykorzystywany także do przesyłania przedstawionych w postaci cyfrowej obrazów, sekwencji filmowych i zapisów dźwięku; wszelkiego rodzaju pliki mogą być w Internecie przekazywane za pomocą tzw. usługi FTP (angielskie File Transfer Protocol); korzystanie z Internetu wymaga uzyskania tzw. konta internetowego, tj. własnego adresu w sieci; liczba użytkowników Internetu bardzo szybko rośnie.
Hipertekst
Co to jest hipertekst.
Krokiem milowym w ciągłym ulepszaniu i rozwoju technologii informacyjnej jest hipertekst czyli forma prezentacji tekstu. Dokument hipertekstowy jest normalnym tekstem, z tym że niektóre słowa (bądź wyrażenia) stanowią odsyłacz (link) do innego dokumentu lub innego miejsca w bieżącym pliku. Słowa takie są z reguły prezentowane jako podkreślone, dodatkowo mogą być prezentowane w innym kolorze. Hipertekst występuje najczęściej na stronach WWW albo w systemach pomocy programów systemu Windows. Występuje on również w publikacjach multimedialnych, np. Multimedialna Encyklopedia Powszechna firmy Fogra Multimedia zawiera ponad 2 mln linków.

Zakończenie
W dzisiejszych czasach, gdy komputer jest prawie w każdym domu, warto wiedzieć coś o historii technologii informacyjnej. Efekty tego rozwoju wciąż się ujawniają, lecz nie będzie przesadą stwierdzenie, iż cyfrowa komputeryzacja oraz komputer osobisty zmieniły świat bardziej znacząco niż jakikolwiek inny wynalazek człowieka, a wielu obserwatorów wierzy, że dopiero rozpoczęliśmy naszą podróż w nieznane, a powyższe, przedstawione przeze mnie wynalazki to tylko główne z czynników, które wpłynęły na jej rozwój i wciąż są udoskonalane.

Dodaj swoją odpowiedź
Informatyka

Kamienie milowe Technologii Informacyjnej


SPIS TREŚCI



1.KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU TECHNOLOGI INFORMACYJNEJ
1.1 TRANZYSTOR.................................................................................................................................3
1.2 UK...

Informatyka

Kamienie Milowe Technologii Informacyjnej

SPIS TREŚCI

1.KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU TECHNOLOGI INFORMACYJNEJ
1.1 TRANZYSTOR.................................................................................................................................3
1.2 UKŁADY SCALONE.....

Systemy i sieci

Technologia Informacyjna

SPIS TREŚCI



1.KAMIENIE MILOWE W ROZWOJU TECHNOLOGI INFORMACYJNEJ
1.1 TRANZYSTOR.................................................................................................................................3
1.2 UKŁADY...