Rudy z "Kamieni na Szaniec".

Jan Bytnar urodził się 6 maja 1921 r. w Warszawie. Pochodził z zamożnej i wykształconej rodziny. Kiedy zaczęła się II Wojna Światowa miał dopiero 18 lat, mimo młodego wieku był harcmistrzem i członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódcą plutonu GS i podporucznikiem AK.
Ze względu na jego piegowatą twarz oraz rudawe włosy znajomi mówili na niego „Rudy”. Był drobnym i szczupłym młodzieńcem, ale mimo wyglądu zewnętrznego był bardzo sprężysty i silny. Zawsze dążył do wytyczonych przez siebie celów, był ambitny i starał się pokonywać własne słabości. Był wybitnie uzdolniony, nie miał w swojej osobowości ani odrobiny lenistwa. Miał naturę opanowaną i spokojną, co dawało szansę powodzenia wielu misjom. Interesował się tak zwanym majsterkowaniem. Nikt tak jak on nie potrafił budować kładek i szałasów. Poza tym ta umiejętność okazała się bardzo pomocna w służbie Małego Sabotażu. To on zajmował się stroną techniczną urządzeń i skonstruował między innymi stemple kotwic oraz sporządził blok do wciągania flag na latarnie. Jesienią 1939 r. Niemcy zajęli Polskę, więc "Rudy" wraz z przyjaciółmi przystąpił do organizacji harcerskiej Szare Szeregi. Zajmowała się ona pomocą ludziom podczas wojny.
Takie cechy charakteru jak: spokój, upór, rozwaga, odpowiedzialność i konsekwencja w działaniu pozwalały mu na podejmowanie coraz to nowych niebezpiecznych zadań. Sprawdził się jako dowódca plutonu Grup Szarych Szeregów. Był bardzo dobrym organizatorem i nikt nie mógł narzekać na podejmowane przez niego decyzje.
Najlepszymi przyjaciółmi Janka był Alek i „Zośka”. Chłopcy razem ukończyli szkołę, znali się już długo, ufali sobie nawzajem, liczyli na wsparcie w trudnych chwilach. Prawdziwym dowodem ich przyjaźni byłą akcja pod Arsenałem. Koledzy nigdy nie zawiedli "Rudego", tak jak i on nie zawiódł ich. Nie zrobił tego nawet w czasie przesłuchań na Szucha, gdzie bity i katowany nie zdradził nazwiska żadnego z nich.
Jego wolność nie trwała jednak długo. Jan Bytnar zmarł w skutek tortur ze strony niemieckiej dnia 30 marca 1943 roku mając 22 lata. Był on moim zdaniem symbolem odwagi i męstwa.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Charakterystyka J. Bytnara bohatera "Kamieni na szaniec".

Rudy, jego prawdziwe dane brzmią Jan Bytnar. Urodził się 6 maja 1921r. Zmarł na skutek odniesionych ran przez gestapo 30 marca 1943r. Był harcmistrzem i członkiem podziemnej organizacji "Wawer", dowódca plutonu GS i podporucznikiem ...

Język polski

Streszczenie "Kamieni na Szaniec".

Słoneczne dni

Chłopaki z drużyny Buków pracowali nad rozwojem umysłowym jak i osobowościowym. Alek pragnął być opanowany.( założenie opatrunku chłopowi).Był również doskonałym narciarzem, był wielkim fanem kina. Zawsze przy...

Język polski

Recenzja "Kamieni na szaniec"

Ostatnio przeczytałem książkę Aleksandra Kamińskiego pt. "Kamienie na szaniec". Opowiada ona o losach młodych ludzi, w których spokojne, beztroskie życie wkracza wojna. Alek, Zośka i Rudy oraz ich koledzy biorą czynny udział w w...

Język polski

Rozprawka z "Kamieni na Szaniec"

„Bohaterstwo i poświecenie wypełnia ich dni” ta teza przedstawia bohaterów którzy kierowali się bohaterstwem oraz poświęceniem.
Pierwszym argumentem jest powieść „Kamienie na Szaniec” Aleksandra Kamińskiego. Opowiada ona o roz...

Język polski

Charakterystyka bohaterów "Kamieni na szaniec".

Alek, Rudy i Zośka - potrafili pięknie żyć i pięknie umierać.

"Kamienie na szaniec", to utwór należony do literatury faktu - autor znał bohaterów, ich przeżycia, tymbardziej więc Alek, Rudy i Zośka budzą szacunek, po...