Wątroba jest największym narządem naszego organizmu jej masa sięga około 2 kg. To unikalna przetwórnia chemiczna w jej komórkach zachodzi ogromna i skomplikowana przemiana substancji dostarczonych z pożywieniem. Wątroba jest w stanie przekształcić prawie każdy składnik i zneutralizować toksyny, dopóki jest zdrowa. Pełni funkcje magazynu - gromadzi witaminy A, D, B]2, żelazo i zapasy węglowodanów (w postaci glikogenu). Szybki rozpad glikogenu zapewnia utrzymanie prawidłowego stężenia glukozy we krwi w sytuacji jej niedoboru. Wątroba wytwarza i wydziela do krwi różne białka osoczowe, enzymy oraz substancje odpowiedzialne za krzepliwość krwi (na 12 głównych czynników krzepnięcia, 9 jest wytwarzanych w wątrobie). Uczestniczy w syntezie endogennego cholesterolu, tzn. nie pochodzącego z pożywienia. Trzustka, to gruczoł o długości około 15 cm, można odnaleźć w zagięciu dwunastnicy. Trzustka jest zarówno gruczołem wydzielania zewnętrznego, jak i wewnętrznego. Wytwarza najważniejsze enzymy trawienne organizmu, jak również dwa podstawowe hormony (insulinę i glukagon), które są niezbędnymi regulatorami metabolizmu glukozy. Określone grupy komórek trzustki (wyspy Langer-hansa) produkują insulinę, która jest wydzielana bezpośrednio do krwi. Z tego względu, podobne narządy nazywane są gruczołami wydzielania wewnętrznego. Większa (egzokrynna) część trzustki wytwarza soki o odczynie zasadowym, jak również podstawowe enzymy trawienne, które wydziela do dwunastnicy.
trzustka spełnia dwie zasadnicze funkcje: -czynność zewnątrzwydzielnicza (sok trzustkowy wydzielany do dwunastnicy zawierający przede wszystkim enzymy trawienne), -czynność wewnątrzwydzielnicza (hormony, z których najważniejsze to insulina i glukagon). wątroba spełnia cztery funkcje: -detoksykacyjną -metaboliczną -zapasową -magazynującą
Trzustka wydziela enzymy:lipazę trzustkową(odpowiedzialną za trawienie tłuszczów),amylazę trzustkową odpowiedzialną za trawienie węglowodanów,endopeptydazy(chymotrypsynę,trypsynę odpowiedzialne za trawienie białek) cały proces trawienia odbywa się jednak w dwunastnicy. Wątroba wytwarza żółć, która zwiększa napięcie powierzchniowe tłuszczy.Poza tym końcowe produkty trawienia tłuszczy,białek,węglowodanów są transportowane z naczyń krwionośnych do żyły wrotnej, która biegnie do wątroby i tam są przetwarzane aby mogły być wykorzystane w organizmie.
Etapy trawienia.
Do substancji odżywczych zalicza się: węglowodany, białka, tłuszcze, woda, witaminy i sole mineralne. W odżywianiu się zwierząt można wyróżnić trzy etapy: pobieranie pokarmu, trawienie i wchłanianie.
Trawienie to hydrolityczny rozk...
Budowa, rola i funkcje układu pokarmowego i oddechowego
BUDOWA I FUNKCJE UKŁADU ODDECHOWEGO
W skład układu oddechowego wchodzą:
Narządami pomocniczymi biorącymi udział w ruchach oddechowych są mięśnie: głównie przepona oraz mięśnie międzyżebrowe.
ROLA UKŁADU POKARM...
Rola mikroorganizmów w przyrodzie i dla człowieka.
Mikroorganizmy to ogólna nazwa organizmów o mikroskopijnej wielkości,do których należą wszystkie bakterie i zbliżone do nich organizmy,pierwotniaki,wirusy,liczne glony oraz niektóre grzyby. Zamieszkują wszystkie środowiska, a w niektórych...
Odżywianie się człowieka
Odżywianie
Jest to pobieranie przez organizm z otaczającego środowiska różnorodnych substancji, zwanych pokarmowymi i uzyskiwanie z nich związków potrzebnych ciała oraz wytwarzania energii.
Energia
Pierwotnym źródłem ca�...
Charakterystyka podstawowych składników pokarmowych
TEMAT:
CHARAKTERYSTYKA PODSTAWOWYCH SKŁADNIKÓW PIOKARMOWYCH.
`Pracę rozpocznę wyjaśniając co to jest układ pokarmowy, jak jest zbudowany i jaką pełni rolę.
Tak, więc układ pokarmowy jest zespołem narządów słu�...