Co ma wpływ na wielkość zasobów wodnych naszego kraju?

Co ma wpływ na wielkość zasobów wodnych naszego kraju?
Odpowiedź

-klimat -budowa geologiczna -uksztaltowanie terenu -działalność człowieka

Brak wody może być spowodowany wieloma warunkami. Wpływ na taki stan rzeczy ma na pewno klimat, a także położenie geograficzne i topografia kraju. Nie ulega wątpliwości, że lata są coraz cieplejsze, a zimy coraz łagodniejsze. W efekcie wiosny coraz częściej są bardziej suche niż jeszcze kilkanaście lat temu. Rosnąca temperatura powoduje coraz szybsze parowanie wody z rzek i jezior. W efekcie coraz częściej zdarza się, że te po prostu znikają. Znikają też mokradła i torfowiska. Znikaniu naturalnych magazynów wody słodkiej częściowo winne są wyższe temperatury. Dużo większy wpływ ma jednak działalność ludzka. Po to, by powiększyć obszar uprawny, wysusza się bagna i torfowiska, reguluje się rzeki. Wraz z wybetonowaniem rzek znikają jeziorka i oczka wodne, których obecność podwyższa poziom wód gruntowych.

Przede wszystkim na jakośc naszej wody jest eutrofizacja,to szybki rozwoj organizmów roślinnych i ilości substancji odżywczych. Rośliny, nadmiernie rozwinięte, wychwytują tlen obecny w wodzie powodując tym samym obnirzają tlen w zbiorniku.Jest też czymś więcej jest życiodajną substancją bez której człowiek, stworzenie czy roślina nie przetrwa.Wpływ na wielkość zasobów wodnych naszego kraju to tlen,temperatura,wielkoś opadów oraz ograniczenie uzycia wody.

Dodaj swoją odpowiedź
Chemia

Zanieczyszczenia wód w polsce

Woda stanowi jeden z podstawowych elementów kształtujących środowisko życia i warunkujących działalność człowieka. Jest ona zarówno artykułem pierwszej potrzeby, jak i środkiem utrzymania higieny, surowcem i środkiem produkcji przemys�...

Geografia

Ochrona środowiska - wyczerpanie zasobów paliw kopalnych

Energia była, jest i będzie potrzebna ludziom w ich życiu. Jej postać, forma czy wykorzystanie może być różne, ale przede wszystkim potrzebujemy jej przy produkcji przemysłowej, transporcie, ogrzewaniu domostw czy oświetleniu. Początkowo ...

Geografia

I Równowaga ekologiczna w systemie przyrodniczym Ziemi

I Równowaga ekologiczna w systemie przyrodniczym Ziemi

Klęski żywiołowe jako zakłócenia równowagi ekologicznej.

Pytania:
1. Jaka jest przyczyna trzęsień ziemi?
2. Wyjaśnij warunki tworzenia się cyklonów?

Geografia

Gospodarka a środowisko- wykłady

Jesteśmy ?do tyłu? w ochronie środowiska w stosunku do Europy. Nasze regulacje prawne zostały wymuszone przez UE. Dzięki temu polskie prawo dogoniło już prawo międzynarodowe. 4 najważniejsze ustawy:
? Ustawa Prawo ochrony środowiska z ...

Pedagogika

Transport a środowisko

Po raz pierwszy problemy degradacji środowiska przez człowieka rozpatrywane były na XXIII sesji Zgromadzenia Ogólnego ONZ, po którym w 1969 r. powstał raport pt. „Człowiek i jego środowisko”.

Istotne miejsce wśród źródeł ni...