Czym dla bohaterów Lalki Bolesława Prusa są miłość i małżeństwo? Zanalizuj podane fragmenty utworu, odwołując się do swojej wiedzy o wskazanych w nich postaciach.
„Lalka” Bolesława Prusa jest powieścią pozytywistyczną, która ukazuje różne aspekty zjawiska miłości.
Główną bohaterką „Lalki” Bolesława Prusa jest Izabela Łęcka. Łęcka uważa siebie za osobę mądrą, piękną, wykształconą. Wywodzi się z arystokracji. Jest ona osobą próżną, bezmyślną i bardzo naiwną. Cechuje ją materialistyczne podejście do otaczającego ją świata. Izabela Łęcka nie zadaje sobie trudu, aby poznac stan finansowy ojca. Ponadto, nie waha się korzystac z pomocy finansowej krewnych, ponieważ uważa, że to naturalne, aby inni ludzie okazywali jej dobroc. Kobieta nie zna wartości pieniądza, nigdy nigdzie nie pracowała, pieniądze na wszystkie swoje potrzeby zawsze dostawała od najbliższych. Izabelę Łęcką cechuje egoizm. Nawet przez myśl jej nie przechodzi, że ktoś taki jak Wokulski – w jej mniemaniu zwykły kupiec – mógłby zostac jej mężem. Bohaterka „Lalki” nie czuje potrzeby pomocy najuboższym, pragnie dostac od świata jak najwięcej, ale nie zamierza ofiarowac niczego od siebie. Postrzega świat w sposób idealistyczny, żyje tylko i wyłącznie własnymi marzeniami o świeci i innych ludziach.
Stanisław Wokulski natomiast jest romantykiem, bohaterem wciąż poszukującym miłości. Dla Wokulskiego miłosc jest zjawiskiem mistycznym, które nadaje życiu sens. Pan Starski, w odróżnieniu od Wokulskiego miłosc traktuje jako rozrywkę ludzi bogatych. Uważa, że uczucie to można kupic za pieniądze. Twierdzi, że miłosc nikomu nie zagwarantuje szczęścia, co mogą zrobic pieniądze.
Podsumowując, milosc w powieści Bolesława Prusa została przedstawiona z różnych stron. Wywodzenie się z poszczególnych warstw społecznych ma wpływ na to, jak odbieramy miłosc i małżeństwo oraz jak definiujemy te dwa pojęcia. Dla Wokulskiego miłosc jest czymś wielkim, bohater wciąż poszukuje ukochanej osoby, z którą mógłby spędzic swoje życie. Natomiast na przykład pan Starski uważa, że miłosc nie zapewni nam szczęścia, dla niego liczą się tylko i wyłącznie pieniądze, za które również chce „ kupic” miłosc. Natomiast Izabela Łęcka szuka mężczyzny, który zagwarantuje jej dostatek, życie w bogactwie. Kobieta nie wyobraża sobie, aby ktoś taki, jak Stanisław Wokulski mógłby zostac jej mężem – według niej, mężczyzna jest tylko zwykłym kupcem. Co więcej, według Izabeli miłosc nie jest potrzebna do zawarcia małżeństwa, liczy się bogactwo drugiej osoby.