Patriotyzm – postawa szacunku, umiłowania i oddania własnej ojczyźnie oraz chęć ponoszenia za nią ofiar. To wypełnianie obowiązków konstytucyjnych i obowiązków narzucanych przez państwo. Charakteryzuje się też przedkładaniem celów ważnych dla ojczyzny nad osobiste, a często także gotowością do poświęcenia własnego zdrowia lub życia. Patriotyzm to również umiłowanie i pielęgnowanie narodowej tradycji, kultury czy języka. Cechami patrioty jest umiłowanie własnej ojczyzny i narodu. Może być ono realizowane poprzez kultywowanie tradycji, oddawanie czci bohaterom narodowym i pamięć o nich, jak i również działania na rzecz danej społeczności; uczestnictwo w wyborach, świadoma postawa obywatelska. Jednakże również działania na szkodę aparatu państwowego mogą być uznawane jako patriotyczne, jeśli służą budowaniu ojczyzny - nieposłuszeństwo obywatelskie. Patriotyzm to stawianie dobra kraju ponad interes osobisty, a nawet rezygnacja z prywatnych korzyści. Wynika on z więzi społecznej i emocjonalnej z narodem, kulturą i tradycją. Wiąże się także z poszanowaniem innych narodów i ich kultury.
patriotyzm jest cecha ponad dyskusją, tylko jest bardzo indywidualnie rozpatrywany. patriotyzm zawsze, lecz musi być dobrze rozumiany, żeby nie był on przesadny np. jak szowinizm. Moim zdaniem patriotyzm jest naczelnym obowiązkiem i zaszczytem każdego obywatela. Musi on jednak być z szacunkiem dla innych narodów i towary na inne kraje.
Wychodząc z analizy fragmentu „Grobu Agamemnona” J. Słowackiego (zwrotki 10-21) przedstaw rozważania o Polsce i Polakach w kontekście twórczości Słowackiego.
Utwór Juliusza Słowackiego pt. „Grób Agamemnona” jest bardzo ważnym dziełem tego poety. Zamieszcza on tam swoje refleksje dotyczące poezji, ocenia siebie jako wieszcza, z kolei w drugiej części, do której należą zwrotki 10-21, wypowia...
"Kordian" Słowackiego - Polski Winkelried, czy szaleniec.
Polski Winkelried, czy szaleniec - przedstaw opinię o głównym bohaterze na podstawie wersetów 695-827 sceny VI, Aktu III „Kordiana” Juliusza Słowackiego. (wersja wolna)
Młody idealista, czy niedojrzały filozof? Pomysłowy entuzj...
Powtórka z epok - Barok, Oświecenie.
1. Styl barokowy w sztuce (Malarstwo, architektura)
• Termin barok pochodzi z języka portugalskiego „barocco” oznacza nieregularną perłę o dziwnym kształcie, włosi używali tego słowa do określenia czegoś przesadnego.
• Term...
Powtórka z epok – Pozytywizm (wersja poprawiona)
Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)
1. Co rozumiesz pod pojęciem Pozytywizm?
- jako nazwa epoki
- jako system filozoficzny