Siarka (S) należy do tlenowców, jest pozbawionym smaku, zapachu, żółtawym niemetalicznym pierwiastkiem. Siarka wykazuje silną tendencję do tworzenia łańcuchów oraz pierścieni. Jest łatwopalna, nierozpuszczalna w wodzie. Tworzy wiele związków o praktycznym znaczeniu. Siarka stanowi od 0,05 % do 0,1% skorupy ziemskiej. Jest ona istotnym składnikiem białek w organizmach żywych. Występuje również w węglu kamiennym i innych minerałach, ropie naftowej, glebie oraz powietrzu. Siarka znajduje się w atmosferze, hydrosferze i litosferze. W obiegu siarki najważniejszą rolę odgrywają mikroorganizmy oraz zaburzenia wywołane przez gazowe zanieczyszczenia atmosfery. Największym zbiornikiem siarki jest gleba i osady denne, a najmniejszym - atmosfera.
Fotosynteza i chemosynteza - charakterystyka.
FOTOSYNTEZA to złożone reakcje syntezy związków organicznych z prostych substancji nieorganicznych ( CO2, H2O ), które odbywają się poprzez wykorzystanie energii świetlnej. W procesie tym powstają związki mniej utlenione, a tym samym bogat...
Wpływ energii na środowisko naturalne
Spis treści
1. Strona tytułowa
2. EKOLOGIA, historia ekologii
3. Historia ekologii c.d.
4. Schemat PSR
5. Schemat PSR c.d., grafika
6. ENERGIA, sposoby wytwarzania energii
7. Zanieczyszczenia
8. Zanieczyszczeni...
Ochrona środowiska
PODSTAWY FUNKCJONOWANIA SRODOWISKA PRZYRODNICZEGO
Ochrona środowiska – nauka samodzielna, interdyscyplinarna, traktuje o warunkach życia biologicznego wszystkich organizmów żywych w środowisku przyrodniczym.
W odniesien...
Złoża i minerały żelaza
Uwaga. Nie radzę oddawać tej pracy na przedmiocie geochemia na UWr. Ponieważ rok temu oddałem jako zaliczenie przedmiotu.
Złoża i minerały żelaza.
Żelazo jest najważniejszym metalem naszej cywilizacji. Epok...
Odpady komunalne i odpady przemysłowe. Spalanie odpadów. Odzysk energetyczny.
. Przepisy prawne dotyczące unieszkodliwiania odpadów:
1. Ustawa z dn.31. stycznia 1980 r./ z późniejszymi uzupełnieniami / o ochronie i kształtowaniu środowiska.(Dz.U.nr 49 z 1994r)
a) zapewnia się ochronę i racjonalne kształtowan...