Czy bunt w dzisiejszych czasach ma sens?

W dzisiejszych czasach, zaobserwować możemy wiele przykładów buntów. Buntują się bardzo różne ugrupowania i nacje. Można też zauważyć bunt młodzieży, przeciw rodzicom. Buntują się narody, przeciwko rządom lub okupantom. Można wymieniać wiele przykładów buntów.

W obecnych czasach sytuacja na świecie powoduje tak wielkie różnice w statusie poszczególnych osób jak i całych grup społecznych, że staje się to przyczyną wielu protestów. Bunty wzniecane są m. in. z powodu odmienności zdań, poglądów, walki o wolność. Bunt jest protestem przeciwko siłą narzucanym prawom lub ludziom działającym na szkodę innych. Tak wiele buntów i protestów zaobserwować można chociażby w naszym państwie. Aktualnymi tego przykładami są np. protesty: taksówkarzy przeciwko obowiązkowi instalowania kas fiskalnych czy górników przeciwko zbyt małym pensjom i zwolnieniom. Z tych samych powodów, co górnicy strajkują pielęgniarki. Ci ludzie nie zgadzają się z narzuconym im prawem. Ten rodzaj buntu jest odpowiedzią na zaistniałą sytuację. Znika wraz z rozwiązaniem problemu, który go wywołał.

Trochę innym rodzajem buntu, jest bunt młodzieży. Jest to konflikt wpisany w historię ludzkości, pojawiający się w każdym pokoleniu. Młodzież, nie zgadza się z często z poglądami rodziców. Buntują się przeciwko władzy rodzicielskiej, uważając, że mają prawo do większej swobody. Brak porozumienia spowodowany jest troskliwością rodziców. Rodzice, nie chcą by ich dzieci popełniały w życiu te same błędy, które popełnili oni. Chcą uchronić swoje dzieci przed skutkami tych błędów. Taka jest jednak kolej rzeczy i to się nie zmienia, że każdy musi popełnić swoje błędy, aby wiedzieć, jak postępować w życiu.

Istnieje także rodzaj buntu, który nie może osiągnąć swojego celu. Jest to spowodowane często brakiem dobrych argumentów lub przygotowania. Czasami grupa buntujących się osób jest zbyt słaba lub wznieca bunt dla osiągnięcia egoistycznych celów, nie licząc się z potrzebami innych, co czyni ten bunt niesłusznym.

Jednak niezależnie od jego natury, bunt jest zjawiskiem nieodmiennie towarzyszącym ludziom, zarówno w przeszłości jak i w teraźniejszości. To właśnie bunt wprowadza zmiany, i bez niego rozwój cywilizacji byłby niemożliwy. Ma on, więc z tej perspektywy zawsze sens niezależnie od czasów, w jakich się rozgrywa.


Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Czy doktor Rieux może być autorytetem dla współczesnej młodzieży?

Autorytet to uznanie, prestiż osób, grup i instytucji społecznych oparte na cenionych w danym społeczeństwie wartościach. Czy w obecnych, nowoczesnych czasach postępu technicznego jest miejsce na uznanie skromnego człowieka, który pomimo ws...

Język polski

Czy łatwo we współczesnym świecie żyć według recepty Adama Mickiewicza: „Miej serce i patrzaj w serce”? W wypracowaniu odnieś się do własnych przemyśleń, obserwacji, doświadczeń.

Współczesny świat przyniósł ze sobą wiele zmian, zmienił ludzką mentalność, przesiał ją dokładnie pomiędzy narodowości, rasy i religie. Nic już nie jest jak dawniej. Człowiek kieruje się zupełnie innymi wartościami, niż dawniej,...

Język polski

Jestem spadkobiercą wartości ogólnoludzkich. Rozważ ten problem na wybranych przykładach

My – młodzież końca XX wieku. My – żyjący już w nowym demokratycznym syste-mie politycznym, w warunkach gospodarki wolnorynkowej. My – postrzegani jako agresyw-ni, obojętni, zbyt ambitni, ale też tolerancyjni, asertywni, wykształceni....

Język polski

„Życie podobnie jak proces można wygrać lub przegrać”. Rozwiń myśl, odwołując się do postaw wybranych bohaterów literackich.

„Sąd to instytucja decydująca, która ze stron ma lepszego adwokata”.?

Myślę, że tak właśnie jest. Sposób, w jaki się bronimy, argumenty, jakich użyjemy, i to, w jaki sposób wszystko to przedstawimy, decyduje o końcowym wyni...

Język polski

„Raczej umrzeć stojąc niż żyć na kolanach” – słowa A. Camusa uczyń mottem rozważań na temat roli buntu w działaniach wybranych tekstów kultury.

WSTĘP

1.Czym jest bunt i co jest jego istotą? Co leży u podstaw każdego aktu buntu?
2.Czy celem buntu jest poprawa jakości życia jednostki, społeczności?
3.Bunt jako znakomity motor rozwijający akcję dzieła.