powstawanie i właściwości moczu

powstawanie i właściwości moczu
Odpowiedź

mocz powstaje w nerkach a dokładniej w torebkach bowmana(mocz pierwotny), składa on sie z substancji szkodliwych dla organizmu, zbędnych oraz z produktów przemiany energii i materii. ma on odczyn lekko kwaśny.

Powstawanie moczu: 1.Tętnica nerkowa doprowadza do nerki krew z mocznikiem, nadmiarem wody oraz innymi zbędnymi i szkodliwymi substancjami. 2.Krew z mocznikiem, nadmiarem wody oraz zbędnymi i szkodliwymi substancjami dostaje się do warstwy korowej kłębuszków nerkowych. 3.W kłębuszkach nerkowych następuje filtrowanie krwi. 4.W kanalikach nerkowych następuje resorpcja moczu pierwotnego - czyli wchłonięcie z moczu pierwotnego do krwi cennych substancji (glukozy, witamin, soli mineralnych, wody). 5.Z kanalików nerkowych wypływa mocz ostateczny i wpada do kanalików zbiorczych. 6.Z miedniczek nerkowych mocz przedostaje się do moczowodów. 7.Moczowodami mocz spływa do pęcherza moczowego. 8.Przez cewkę moczową mocz jest wydalany na zewnątrz organizmu. MOCZ - WŁAŚCIWOŚCI przejrzysty płyn o jasnożółtym zabarwieniu i charakterystycznym zapachu. W ciągu doby człowiek wydala średnio około 600-2500 ml moczu. W skład moczu wchodzą: mocznik, kwas moczowy, amoniak, sole mineralne, woda. Obecność w moczu białka, cukru, barwników żółciowych pozwala określić stan chorobowy. Białko w moczu sugeruje o uszkodzeniu nerek. Obecność cukru świadczy o chorobie trzustki. Kwas moczowy występuje w moczu pacjentów chorych na białaczkę. Mocz chorych na żółtaczkę ma ciemniejszą barwę, a to za sprawą soli żółciowych, stwierdzenie w moczu czerwonych krwinek może wskazywać na kamicę nerkową. Wykonując z moczu test ciążowy można stwierdzić także ciążę.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Wydalanie, budowa układu wydalniczego człowieka

Wydalanie

Wydalaniem nazywamy proces usuwania z organizmu końcowych produktów przemian metabolicznych, które są w nadmiarze szkodliwe. W wyniku wydalania z organizmu usuwane są także woda i sole mineralne.
Metabolizm, to całokszt...

Biologia

Układ nerwowy i hormonalny - koordynacyjne i integracyjne właściwości.

Koordynacyjne i integracyjne właściwości układu nerwowego i hormonalnego oraz przyczyny zaburzeń w ich działaniu.

Zdolność odbioru sygnałów z otoczenia i odpowiadania na nie jest cechą każdego organizmu, zarówno jednokomórkow...

Biologia

Układ wydalniczy - istota, budowa, funkcje

Istota procesu
Wydalanie to proces fizjologiczny, mający na celu usuwanie z organizmu zbędnych, szkodliwych substancji (metabolitów), głównie azotowych, jak też utrzymywanie stałości składu płynów ustrojowych.
Budowa układu wydal...

Genetyka

Biomedyczne podstawy rozwoju

BIOMEDYCZNE PODTAWY ROZWOJU

1. Rozwój ontogenetyczny człowiek zależy od:
- czynników endogennych genetycznych (determinatorów), które warunkują rozwój.
- czynników endogennych paragenetycznych (stymulatorów), które wzmac...

Biologia

Okresy rozwojowe w życiu człowieka

Pojęcie rozwoju osobniczego (ontogeneza) człowieka określamy jako przemiany rozwojowe organizmu, które zachodzą od chwili poczęcia ( tzn. zapłodnienia komórki jajowej przez plemnik – powstanie zygoty) do kresu życia w starości ( śmierci...