Trawienie cukrów zlożonych rozpoczyna sie w jamie ustanej dzieki enzymom zawartym w ślinie (amylaza ślinowa) kontynuowane jest w gardle, przełyku i dwunastnicy (przy udziale amylazy trzustkowej). Białka trawione sa w żoładku (przy udziale soku żoładkowego) i w dwunastnicy (przy udziale soku trzustkowego).
Jama ustna ph ok 7 przy udziale enzymu ślnianek - amylaza śliniowa trawieniu ulega skrobia do krótszych łańcuchów wielocukrowych i maltozy Zołądek odczyn silnie kwaśny enzym pepsyna - białko do długich łańcuchów polipeptydowych, enzym lipaza - tłuszcz zemulgowany do glicerolu, kwasy tłuszczowe, enzym podpuszczka ( u młodych ssaków) białko mleka- kazeina do ścietej kazeiny dwunastnica- odczyn lekko zasadowy; amylaza trzustkowa- skrobia dekstryny do maltozy, enzym lipaza trzustkowa tłuszcze do glicerolu i kwasów tłuszczowych, enzym trypsyna i chymotrypsyna łańcuchy polipeptydowe do krótkich łańcuchów polipeptydowych jelito czcze - enzym maltaza laktaza, sacharaza trawi sacharoze maltoze laktoze do monosacharydów głownie glukozy, enzymy egzopeptydazy łańcuchy polipeptydowe do aminokwasów, enzym nukleazy kwasy nukleinowe do nukleotydów Nastepnie jest wchłanianie substancji w jelicie kretym i przez żyle zwrotną ich wykorzystanie.
Trawienie cukrów: Cukry trawione są w jamie ustnej dzięki ślinie produkowanej przez ślinianki, oraz dzięki językowi , który przesuwa treść pokarmu do przełyku. Glukoza(cukry) jest odkładana w postaci glikogenu do naszej w naszej wątrobie i mięśniach.Nadmiar cukrów jest przekształcany w tłuszcz i przeniesiony do tkanki tłuszczowej. Trawienie białek: Trawienie białek następuje w żołądku, który wyściela śluz z licznymi gruczołami. Białka zostają tam podzielone przez kwas solny (HCL) niszczone są tutaj, także bakterie. Trawienie tłuszczów: Następuje ono w tkance tłuszczowej poprzez wysiłek fizyczny, który poprzez zużycie energii zabiera zbędne cukry przeniesione do tkanki tłuszczowej. Mam nadzieję że pomogłam:)))
Racjonalne żywienie w aspekcie anatomicznych i fizjologicznych potrzeb zwierząt
1. Znaczenie żywienia zwierząt
Organizm zwierzęcy zużywa stale duże ilości energii, których źródłem jest pokarm spożywany przez zwierzę, dlatego głównym warunkiem zwiększenia wydajności zwierząt jest prawidłowe żywienie....