Działalność emisariuszy na ziemiach polskich Pod zaborem austriackim głównym działaczem był poeta Seweryn Goszczyński, uczestnik powstania listopadowego. Założył on tajny Związek Ludu Polskiego, do którego należeli studenci, nauczyciele, lekarze, przedstawiciele szlachty, a także grupa włościan. Nadrzędnym celem organizacji była praca nad uświadomieniem chłopa. Policja austriacka wyśledziła konspiracyjny związek. Aresztowano jego członków i postawiono przed sądem. Przywódców, w tym Goszczyńskiego, Franciszka Smolkę i Albina Dunajewskiego (przyszłego kapłana i kardynała) skazano na śmierć. Cesarz zamienił ten wyrok na dożywotnie więzienie. Pod zaborem rosyjskim, na terenie Litwy i Rusi działał Szymon Konarski. Aresztowany w 1838 r., został rozstrzelany, a wielu innych członków założonego przez niego Stowarzyszenia zesłano na Sybir (był wśród nich m.in. ks. Ściegienny). Pod zaborem pruskim system germanizacyjny znacznie zelżał po 1840 r. Dzięki temu organizacje patriotyczne mogły działać jawnie. I tak dr Karol Marcinkowski założył Towarzystwo Pomocy Naukowej, którego celem było niesienie pomocy studiującej młodzieży chłopskiej i mieszczańskiej.
Co było celem działalności emisariuszy?? Pomóżcieee : D Daje najjj.!! Z góry dziĘĘĘkujĘĘĘĘ : **
Co było celem działalności emisariuszy?? Pomóżcieee : D Daje najjj.!! Z góry dziĘĘĘkujĘĘĘĘ : **...
Emigracja w latach 1831-1846 i Powstanie Krakowskie.
Wielka Emigracja po upadku powstania listopadowego
Po upadku powstania listopadowego tysiące jego uczestników opuściło kraj. Emigranci opuszczali kraj z nadzieja na uzyskanie poparcia ludów Europy i wznowienie w przyszłości walki o niepod...
Walka narodowa wyzwoleńcza - próby odzyskania niepodległości
Walka narodowo – wyzwoleńcza . Próby odzyskania niepodległości
Walki narodowo wyzwoleńcze Polaków w XIX w. (powstanie krakowskie, listopadowej, styczniowe)
Walki narodowowyzwoleńcze Polaków w XIX w.
Pr...
Bić się czy nie bić – ścieranie się dwóch koncepcji zachowania tożsamości narodowej Polaków w latach 1815 do 1914.
Po drugim rozbiorze Polski w roku 1792 nastąpił szereg powstań narodowo – wyzwoleńczych. Od lat między historykami trwa spór o to czy warto było walczyć? Uważam że warto było , co postaram się udowodnić.
Gdy "Polska" znalazła si...
Szybki awans cywilizacyjny Irlandii, Chile i Chin
Informacje ogólne:
Ludność: 3,6 mln
Gęstość zaludnienia: 51 os./km2
Jednostka monetarna: euro
Graniczy z: Wielką Brytanią
Święto narodowe: 17 marca (Dzień Świętego Patryka)
WARUNKI NATURALNE
Centra...