Jak się tworzą micele?

Jak się tworzą micele?
Odpowiedź

Micele to cząstki występujące w trwałych emulsjach. Tworzą je związki chemiczne o własnościach amfifilowych. Micele są kulistymi tworami zawierającymi od kilkudziesięciu do kilkuset cząsteczek. Cząsteczki amfifilowe posiadają zwykle wydłużony kształt, przy czym jeden ich koniec ma własności polarne a drugi apolarne. W rozpuszczalnikach polarnych, polarny koniec każdej cząsteczki "poszukuje" polarnego środowiska, na skutek czego samorzutnie ustawia się na zewnątrz miceli. Drugi, apolarny koniec "chowa" się we wnętrzu miceli na skutek czego ma kontakt z apolarnymi końcami innych cząsteczek i jest jednocześnie odseparowany od rozpuszczalnika. W przypadku gdy emulsja tworzy się w rozpuszczalniku apolarnym struktura miceli jest dokładnie odwrotna - polarne końce cząsteczek znajdują się w jej wnętrzu, zaś apolarne na zewnątrz. Na granicy micel i rozpuszczalnika zachodzi zjawisko solwatacji, co powoduje, że micela składa się z kłębka cząsteczek substancji rozpuszczonej i cienkiej otoczki cząsteczek rozpuszczalnika na stałe związanej z micelą.

MIcele tworzą związki chemiczne o własnościach amfifilowych. Micele to kuliste twory zawierające od kilkudziesięciu do kilkuset cząsteczek.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Odżywianie się człowieka

Odżywianie

Jest to pobieranie przez organizm z otaczającego środowiska różnorodnych substancji, zwanych pokarmowymi i uzyskiwanie z nich związków potrzebnych ciała oraz wytwarzania energii.
Energia
Pierwotnym źródłem ca�...

Biologia

Gospodarka węglowodanowa i tłuszczowa w organizmie człowieka







TEMAT: GOSPODARKA WĘGLOWODANOWA I TŁUSZCZOWA W ORGANIZMIE CZŁOWIEKA.









Węglowodany są szeroko rozpowszechnione w świecie roślinnym i zwierzęcym. Odgrywają one rolę zaró...

Biologia

Komórka

KOMÓRKA – podstawowa jednostka strukturalna i funkcjonalna wszystkich organizmów żywych, wykazuje wszelkie charakterystyczne właściwości żywych organizmów

Wyróżniamy:
procariota- nukleoplazma (zawartość jądra komórkoweg...

Kosmetologia

Postacie leków w dermatologii

Leki przeznaczone do stosowania zewnętrznego stanowią liczna grupę wśród preparatów dostępnych na rynku. Zaliczają sie do nich specyfiki podawane na skórę lub błony śluzowe w celu wywarcia działania terapeutycznego, lub ochronnego.
...

Chemia

Wykłady z polimerów

TECHNOLOGIA CHEMICZNA PROCESY PRZEMYSŁU SYNTEZY CHEMICZNEJ POLIMERÓW

3.10.02

Polimery a tworzywa sztuczne

POLIMERY – wielkie cząsteczki zbudowane z jednostek powtarzalnych. (poli – wiąże; mer – część)
MON...