Przedstaw: a- kompetencje prezydenta b- zadania sejmu i senatu

Przedstaw: a- kompetencje prezydenta b- zadania sejmu i senatu
Odpowiedź

a - reprezentowanie kraju, stoi na czele sił zbrojnych b- nie wiem. sory bardzo.

Sejm i senat sa to organy wladzy ustawodawczej. Sejm jest izbą pierwsza parlamentu a senat druga. Sejm i senat sa jednymi organami przedstawicielskimi, ktore posiadaja przywileje bezposredniego prezentowania narodu i podejmowania w jego imieniu decyzji. uprawnienia prezydenta dziela sie na uprawnienia zwykle( wymagaja podpisu premiera co oznacza ze przejmuje on odpowiedzialnosc polityczna za podjeta decyzje. i na prerogatywy czyli nie wymagaja one zgody premiera. Uprawnienia wzgledem parlamentu: m.in zarzadzanie wyborow i zwolywanie pierwszego posiedzenia obu izb. inicjatywa ustawodawcza podpisywanie ustaw i ich oglaszanie Uprawnienia wzgledem rady ministrow: powolywanie rzadu dokonywanie zmian w rzadzie na wniosek premiera Uprawniena wzgledem wladzy sadowniczej: powolywanie sedziow na wniosek krajowej rady sadownictwa powolywanie prezesow naczelnego sadu administracyjnego, sadu najwyzszego,trybunalu konstytucyjnego Uprawnienia w zakresie spraw zagranicznych: reprezentwanie panstwa w stosunkach zagranicznych zatwierdzanie i wypowiadanie umow miedzynoradowcyh Zwierzchnictwo nad silami zbrojnymi i obronnoscia Tradycyjne uprawnienia: nadawanie obywatelstwa polskiego nadanie orderow i odznaczen prawo laski nadawanie tytolow profesorskich

Dodaj swoją odpowiedź
Wiedza o społeczeństwie

WOS - ściąga

A.
1.Wyjaśnij pojęcie narodu
Naród to grupa społeczna, powstała w wyniku procesu dziejowego, jako wspólnota terytorialna o podłożu gospodarczo-politycznym, społecznym i kulturowym.
Naród to ukształtowana historycznie grupa sp...

Wiedza o społeczeństwie

Zagadnienia

1.Udowodnij, że człowiek jest istotą społeczną.

Człowiek jest istotą społeczną. Jego osobowość jest w pewnym stopniu uwarunkowana genetycznie, ale w swej zasadniczej części ukształtowana przez niego samego oraz w znacznej mier...

Wiedza o społeczeństwie

Wybrane zagadnienia na ustna mature z Wosu

1.Cechy społeczeństwa obywatelskiego.

Społeczeństwo obywatelskie było:
- wzorem
- -utopijnym modelem opartych na rynkowych podstawach społeczeństwa pełnoletnich, równouprawnionych i wolnych obywateli.
Obywatelstwo ozna...

Historia

Ustrój po 1989, zasady prawa konstytucyjnego, opis władz ustawodawczej, wykonawczej, sądowniczej, organy kontroli w państwie.

Tworzenie ustroju w Polsce po 1989
1989-Porozumienie Okrągłego Stołu-23 kw.1992-ustawy konstyt.o trybie przygotowania i uchwalenia Konst.RP.17 paź1992-Mała Konstyt.2 kw1997-uchwalenie nowej konstyt.
Konstytucja-akt prawny o najwyższym ...

Prawo

Podstawy prawa

1. Co oznacza zasada (paremia, maksyma) „ignorantio iuris nocet” ?
Nieznajomość prawa szkodzi
Nieznajomość norm prawa nie uchyla odpowiedzialności prawnej.

2. Co oznacza zasada „dura lex, sed lex” ?
Twarde prawo ale...