analiza i interpretacja trenu X jana kochanowskiego

analiza i interpretacja trenu X jana kochanowskiego
Odpowiedź

Tren X jest trenem pełnym pytań i zwątpienia, podmiot liryczny - ojciec, który stracił córkę cierpi nad jej śmiercią i jednocześnie szuka jej myślami - zastanawia się gdzie dziecko jest po śmierci. Podmiot liryczny stawia pytania sam sobie, Bogu, komukolwiek: pyta w którą stronę pomknęła dusza córki, w jakiej jest krainie, czy została wyniesiona wysoko do nieba, czy jest z innymi aniołkami, czy w raju. Ojciec w swej tęsknocie nad córką błądzi myślami we wszelkie znane mu miejsca pobytu duszy po śmierci - to w pewien sposób pociesza go, daje mu nadzieję i dobra myśl, że córka jest w lepszy, wspanialszym miejscu. Że jej śmierć nie oznacza końca istnienia jej duszy. Po pytaniach o pobyt córki w miejscach chrześcijańskich zwraca swą myśl ku greckiemu rajowi - szuka córki w łodzi Charona, zastanawia się czy nie płynie jeziorem- rzeką śmierci do raju. Myśli również, że córka mogła przejść reinkarnację i zamienić się w uroczego, wdzięcznego słowika. Przez głowę przebiega mu nawet myśl, że jeśli na jej duszy została choćby jedna mała zmaza, drobne przewinienie, to może jest w czyśćcu i tam czeka na wejście do raju. Na koniec rozważań nad miejscem pobytu duszy Urszulki podmiot liryczny prosi, by mu się ukazała - chciałby raz jeszcze ją zobaczyć, pożegnać się. Jest mu wszystko jedno czy córka ukaże mu się jako duch w dawnej swej postaci, czy jako mara nieczysta, cień, lub postać senna. Tren przepełniony i smutkiem i nadzieją - kolejny etap dojrzewania ojca do faktu, że dziecka już nie ma. Podmiot liryczny już nie przeklina losu, nie płacze, nie rozkłada rak w beznadziejności sytuacji ale się zastanawia, szuka myślami pocieszenia dla samego siebie. I tu pocieszałoby go wszystko - i pobyt córki w niebie, i w greckim raju, i w ciele i piórach słowika. Jedyny akcent po strasznym cierpieniu to głośna, wyraźna prośba poety o zobaczenie jeszcze raz twarzy ukochanego dziecko, usłyszenie głosu, możliwość pożegnania się..

Autor zastanawia sie gdzie sie znajduje jego zmarle dziecko: w niebie, w krainie zmarlych, czy moze w czysccu ? Dalej prosi Boga o pocieszenie, ale jednoczesnie wyraza watpliwosc w Jego istnienie. Pod koniec jednak spostrzega, ze wielkie cierpienie prowadzi go do bluznierstwa i - widzac to - opamietuje sie pasujee ??

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Analiza i interpretacja Trenu V Jana Kochanowskiego ;)

Analiza i interpretacja Trenu V Jana Kochanowskiego ;)...

Język polski

Analiza i interpretacja Trenu I Jana Kochanowskiego - szkic

Tekst wraz z objaśnieniami w załączniku.

(nie jest to gotowy komentarz, a jedynie szkic)

WSTĘP 1
?Tren I? jest pierwszym z cyklu trenologicznego Jana Kochanowskiego, na który składa się dziewiętnaście utworów. Poeta r...

Język polski

Analiza i interpretacja Trenu IX Jana Kochanowskiego

Tren IX

Kupić by cię, Mądrości, za drogie pieniądze!
Która, jeśli prawdziwie mienią, wszytki żądze,
Wszytki ludzkie frasunki umiesz wykorzenić,
A człowieka tylko nie w anioła odmienić,
Który nie wie, co boleś...

Język polski

Analiza i interpretacja trenu V Jana Kochanowskiego

Jan Kochanowski, najwybitniejsza postać renesansu, to nie tylko autor znanych fraszek, pieśni, psałterza czy też pierwszej polskiej tragedii „Odprawa posłów greckich”.
Słuszne okazuje się stwierdzenie licznych badaczy literatury, że...

Język polski

Analiza i interpretacja trenu XVII Jana Kochanowskiego

Jan Kochanowski to niewątpliwie najwybitniejsza postać polskiego renesansu. Jest autorem znakomitych fraszek, pieśni oraz pierwszej polskiej tragedii – „Odprawy posłów greckich”. Mówi się, że „Treny” to największe dzieło w dorobk...