Młoda Polska - opracowanie epoki.

Mloda polska ? tak zatytulowany był cykl utworow A. Gorskiego publikowanych w 1898 w krakowskim Życiu, nazwa wymyslona i przyjeta przez pisarzy tego okresu.
Modernizm poprzez te nazwe artysci manifestowali nowoczesnosc i przelomowosc swej sztuki.
Neoromantyzm nazwa ta podkresla nawizanie do tworczosci romantykow; mlodopolscy artysci wybrali na swojego patrona Juliusza Slowackiego.
Fin de siecle nazwa dla okreslenia sztuki i literatury konca XIXw.
Dekadentyzm nazwa wyrazajaca, podobnie jak fin de siecle, przekonanie ze kultura europejska chyli się ku upadkowi apatia i przekonanie o bezsensownosci ludzkiej egzystencji, charakteryzuje się dazeniem do izolacji oraz fascynacji zjawiskami parapsychicznymi i spirytyzmem.
Belle epoque nazwa ostatniego 10lecia XIXw (piekna epoka), ale schylek epoki obfituje w nastroje smutku, niepokoju, niepewnosci i obawy dotyczacej tego co przyniesie nowy wiek. Ramy czasowe poczatek 80/90lata XIXw umowna data jest rok 1891 kiedy debiutowal Kazimierz Przerwa tetmajer, za date koncowa uznaje się rok 1918 koniec pierwszej wojny swiatowej i odzyskanie przez polske niepodleglosci.
Artur Schopenhauer wyrazal on przekonanie ze istota ludzkiej egzystencji jest bezrozumny, bezcelowy popet, którego nigdy nie uda się zaspokoic: ow popet powoduje ze czlowiek nieustannie czuje niespelnienie i niezaspokojenie: goni za szczesciem ale nigdy go nie osiagnie: jego zyciu nieustanie towarzyszy bol i cierpienie.
Friderick Nietzsche przeciwstawienie się etyce chrzescijanskiej. Nitzsche odrzuca bezwzglednie moralnosc i normy wspolczesnej kultury nazywajac je pomylka i oszustwem, chrzescijanstwo jest dla niego ideologia slabosci.
Henri Bergson jego koncepcja to intuicjonizm; swiata nie można poznac rozumem i zmyslami a jedynie intulicja.
Elan vital to ladunek energi który pobudza nas do dzialania i wyznacza kierunek poczynan co oznacza ze nie do konca jestesmy w stanie decydowac o swoim losie.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Młoda polska - opracowanie epoki.

62. RAMY CZASOWE
Początek: 1890 r.
Koniec: 1918 r.
63. OGÓLNA CHARAKTERYSTYKA MŁODEJ POLSKI
63.1 SYTUACJA KRAJU
Po zrywie wolnościowym w epoce romantyzmu, zmęczony naród skierował się ku filozofii pozytywistycznej. Epoka ...

Język polski

Młoda Polska - opracowanie epoki.

1] Ramy czasowe epoki
Periodyzacja epok literackich, jest zawsze sprawą umowną w wypadku Młodej Polski wywołuje wiele sporów. Niektórzy uważają początek epoki rok 1887[ załozenie tygodnika "życie" ]. Inną datę opublikowani...

Język polski

Młoda Polska - opracowanie wraz z lekturami.

DATY I NAZWA – Za początek Młodej Polski uważa się koniec XIX wieku, (rok 1890) kiedy to ukazują się pierwsze tomiki polskich modernistów (debiut K.PTetmajera, Andrzej Niemojewski, Franciszek Nowicki). Koniec wyznaczył koniec pierwszej woj...

Język polski

Opracowanie epoki Młoda Polska

Młoda Polska
Charakterystyka wstępna.1)Nazwy stosowne dla określenia literatury oraz nowych trendów w sztuce przełomu XIX i XX w. (rozwijającej się w latach 1881-1918): a) Młoda Polska-od cyklu artykułów napisanych przez A. Górskiego...

Język polski

Opracowanie epoki barokowej.

Barok.
Podłoże rozwoju literatury barok.
1. Barok (od portugalskiego barocco- perła nieoszlifowana)- nowy prąd w literaturze i sztuce, który w zestawieniu z renesansową harmonią kojarzono początkowo z cywilizacyjnym cofnięciem się...