Utrata części terytorium na rzecz Rosji. Wzrost niezależności elektora pruskiego. Osłabienie potęgi Tureckiej po bitwie pod Chocimiem i pod Wiedniem. Osłabienie samej Rzeczpospolitej po tych wojnach.
Królowie Elekcyjni na tronie Polski w XVII wieku
Królowie elekcyjni na tronie Polski w XVII wieku
Początki panowania Wazów w Polsce
Elekcja Zygmunta Wazy przebiegała bardzo burzliwie. Został obrany na króla polskiego w 1587 r. za sprawą Jana Zamoyskiego i jego stron¬ników. J...
Dzieje Polski w XVIII wieku.
Polska po śmierci Jana III Sobieskiego.
Na króla został wybrany książę, elektor Saksonii z dynastii Wettynów. Zasiadł na tronie polskim jako August II Mocny (1697-1733). Nie doszło do trwałego związku Polski z Saksonią.
Wojny Polskie w wieku XVII
Wiek XVII okazał się dla Polski sprawdzianem możliwości politycznych i militarnych. Wydarzenia odbywające się w tym wieku miały ogromny wpływ na dalszą historię Rzeczpospolitej, zmieniły ją diametralnie, z wielkiej potęgi jaką była po...
Wojny Polski XVII - wiecznej wyrazem słabości czy mocarstwowości państwa?
XVII wiek w dziejach Rzeczypospolitej to czas ciągłych wojen. W początkach stulecia były one raczej korzystne dla Polski . Jednak w miarę upływu czasu przeciwnicy stawali się coraz silniejsi, a wojny przestały być jedynie pogranicznymi.
Omów polityczne i społeczno-ekonomiczne konsekwencje wojen prowadzonych przez Rzeczpospolitą w XVII w.
W XVII wieku Rzeczpospolita dotychczas szczęśliwie unikająca większych konfliktów politycznych z sąsiadami wkroczyła w wiek wojen. Podłoże większości z nich tkwiło w wydarzeniach politycznych, które rozegrały się jeszcze w XVI w.