"Kłamczucha" streszczenie

Początek akcji książki przypada na maj 1977 roku, kiedy to Aniela Kowalik na nabrzeżu portu rybackiego poznaje obiekt swych późniejszych westchnień - Pawła Nowackiego. Już po krótkiej wymianie zdań dziewczyna, wsiada do samochodu nieznajomego i wyrusza z nim na plaże, gdzie miejsce ma pierwszy pocałunek i wyznania miłosne. Wkrótce jednak para rozdziela się, a ponowne spotkanie nie dochodzi do skutku. Następnego dnia Paweł powraca do rodzinnego Poznania.

Aniela nie może zapomnieć o niedawno poznanym chłopaku. By na dobre nie utracić kontaktu z pierwszą miłością, decyduje się na kontynuację nauki w poznańskim liceum poligraficzno-księgarskim. Niestarannie ubrana, z gumiakami na nogach przyjeżdża więc do obcego miasta i odwiedza Mamertów, gdzie głową rodziny jest brat Józefa Kowalika, ojca Anieli. Nastolatka wzbudzając w krewnych litość spowodowaną niechlujnym wyglądem oraz ckliwą historyjką o złej macosze i przyrodnim bracie, zostaje tymczasowo przyjęta pod dach Kowalików. Wkrótce udaje się też do właścicielki kamienicy, ciotki Ligii Muszyńskiej, w sprawie wynajęcia pokoju. Obserwując w trakcie wizyty zamiłowanie starszej pani do malarstwa, Aniela podaje się za sympatyczną akwarelistkę, oferująca usługi damy do towarzystwa, w zamian za własny kąt. Była nauczyciela wyczuwa jednak podstęp. Mimo to, po pasjonującej wymianie zdań na temat moralności i kłamstwa wynajmuje dziewczynie pokój.

Nadchodzi wrzesień, miesiąc rozpoczęcia roku szkolnego. Niezadowolona z wyboru szkoły Aniela czuje się w nowych murach nieswojo i obco. Ponadto, klasa, z wyjątkiem sympatycznego rudzielca zwanego Robrojkiem, nie okazuje nowej uczennicy sympatii. W tym samym okresie czasu Kowalikówna, ucharakteryzowana na pomoc domową Mamerów - Franciszkę Wyrobek, puka do drzwi, przełożonej ciotki Tosi, wicedyrektor Dąbkówny z zamiarem przeproszenia za wybryk swych kuzynów, którzy otwierając odpłatną wypożyczalnię sprzętu piaskowego, narazili się na skargę u córki pani wicedyrektor, Marzenki. Aniela bierze jednak całą winę na siebie, wykorzystując swój niezwykły talent aktorski do tego stopnia, że w trakcie rozmowy zostaje jej zaproponowana praca sprzątaczki. Wtedy też do kuchni wchodzi syn pani domu - Paweł Nowacki. Aniela przyjmuje pracę, uciekając jednocześnie z mieszkania nierozpoznana przez chłopaka.

W czasie pracy w domu Pawełka, Kowalikówna odkrywa jego liczne wady i tendencję do kłamstw. Z czasem dołącza do spotkań organizowanych przez profesora Dmuchawca, nauczyciela języka polskiego, prowadzonych w mieszkaniu Nowackich. Wszyscy zebrani szybko przekonują się o talencie aktorskim tajemniczej Franciszki, której umiejętności zauroczają nauczyciela do tego stopnia, iż obsadza on ją w sztuce teatralnej "Hamleta" w roli Ofelii. Na skutek prośby miłej Cesi, dziewczyna oddaje jednak rolę swej poznańskiej rywalce, Danusi, a sama ostatecznie planuje odegrać sceny tytułowej postaci.

W trakcie roku szkolnego, Aniela postanawia chociaż na chwilę porzucić ciążącą jej już maskę Franciszki Wyrobek, umawia się z Pawłem na spotkanie w kawiarni hotelu Merkury. W dniu randki, przejęta dziewczyna, zauważając obiekt westchnień, strąca pepsi-colę i schyla się pod stolik, by posprzątać rozbite szkło. Ukochany, widząc ją z rekwizytami pomocy domowej bierze ją za Franię. Od tego czasu chłopak zmienia nastawienie do sprzątaczki, a wkrótce potem wychodzi na jaw prawdziwa tożsamość nastolatki. Między młodymi wszystko jest już jednak skończone.

Nadchodzi dzień przedstawienia, który mimo wielkiej tremy aktorów w początkowych scenach okazuje się wielkim sukcesem. Co więcej, najjaśniejszą gwiazdą wieczoru zostaje właśnie Aniela. Dziewczyna, przechodząc wewnętrzną metamorfozę, staje się coraz bardziej lubiana i szanowana, obiecuje sobie nie popełniać nigdy więcej tych samych błędów i stronic od kłamstwa. W końcu składa solenną obietnicę, że jeszcze przyda się ludziom oraz że zrobi w życiu coś pożytecznego.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Potrzbuję  na teraz streszczenie stzróogłe z rozdziałami .proszę  o takie streszczenie z ksiązki kłamczucha  daje najj 

Potrzbuję  na teraz streszczenie stzróogłe z rozdziałami .proszę  o takie streszczenie z ksiązki kłamczucha  daje najj ...

Język polski

Małgorzata Musierowicz "Kłamczucha" streszczenie.

"Kłamczucha": powieść dla młodzieży Małgorzaty Musierowicz napisana w 1979 roku. Jest to druga książka znanej autorki, w której jeszcze nie występuje rodzina Borejków, ale przedstawiane są postacie pojawiające sie potem w pó�...

Język polski

Napiszcie mi dokładne streszczenie z lektory KŁAMCZUCHA plis :)

Napiszcie mi dokładne streszczenie z lektory KŁAMCZUCHA plis :)...

Język polski

Napisz streszczenie lektury "kłamczucha" z 3 rozdział

Napisz streszczenie lektury "kłamczucha" z 3 rozdział...

Język polski

na jutro streszczenie z ,,Kłamczucha" Małgorzaty Musierowicz (ewentualnie link do audiobooka)

na jutro streszczenie z ,,Kłamczucha" Małgorzaty Musierowicz (ewentualnie link do audiobooka)...

Język polski

Napisz streszczenie jednego roździału książki ,,Kłamczucha' (co najmniej 11-12 zdań )

Napisz streszczenie jednego roździału książki ,,Kłamczucha' (co najmniej 11-12 zdań )...