Parlamentarny system rządów

Parlamentarny system rządów, czyli inaczej parlamentaryzm stanowi nieodzowny element władzy burżuazyjnej. Jest to system, w którym funkcje głowy państwa i szefa rządu są rozdzielone. Ukształtował się on w praktyce politycznej Wielkiej Brytanii, a następnie rozpowszechnił się na świecie. Występuje w takich krajach Europy jak Belgia, Holandia, Niemcy, Włochy, Austria, Hiszpania, Grecja i wielu innych. Z bardziej znanych państw o tym systemie na innych kontynentach możemy tu wymienić Japonię czy Indie w Azji, Kanadę, Australię czy Nową Zelandię. W swoim działaniu opiera się on na systemie dwu- lub wielopartyjnym.
W systemie obowiązuje trójpodział władzy, jednak organy władzy ustawodawczej i wykonawczej (w przeciwieństwie do systemu prezydenckiego) ściśle ze sobą współdziałają. Nadrzędne, lub co najmniej równorzędne stanowisko w stosunku do organów władzy wykonawczej stanowi parlament. Większość parlamentarna powołuje rząd, który jest od niej zależny i jest przed nią odpowiedzialny politycznie. Rząd ustępuje po otrzymaniu wotum nieufności w parlamencie. Funkcje w rządzie i parlamencie mogą być łączone: ministrami i premierami często zostają posłowie. Głowa państwa ma prawo do rozwiązania parlamentu.

Podstawową czynnością parlamentu jest funkcja ustawodawcza. Ponadto do jego zadań należy kontrola nad działalnością rządu, współdziałanie w wytyczaniu ogólnej linii polityki państwa, udział w powoływaniu innych organów państwowych.

Monarcha lub prezydent (czyli głowa państwa w systemie parlamentarnym) nie ponosi odpowiedzialności politycznej przed parlamentem ani nie może być przez niego odwołany. Jego pozycja jest często ograniczana jedynie do funkcji reprezentacyjnych, a każda jego decyzja musi dostać zgodę członka rządu. Głowa państwa jest przeważnie kontynuatorem linii, a korona jest dziedziczona. Przykłady z ostatnich lat to objęcie tronu przez króla Haralda V po śmierci Olafa V w Norwegii w 1992 r. i objęcie tronu przez cesarza Akihito w Japonii po śmierci ojca Hirohito. Prezydent nie jest tu wybierany w powszechnych i bezpośrednich wyborach, ale przez ciała określone w konstytucji. W Niemczech jest to Zgromadzenie Federalne, we Włoszech przez Zgromadzenie złożone z członków obydwu izb parlamentu.

System parlamentarny w Niemczech i Austrii określa się jako system kanclerski, jest to tradycja historyczna, ukształtowana jeszcze w XIX wieku.

W praktyce przewaga parlamentu nad rządem lub rządu nad parlamentem świadczy o istnieniu dwóch systemów rządów: parlamentarno-gabinetowego (większość krajów Europy Zachodniej) oraz gabinetowo-parlamentarnego (Wielka Brytania).

Rozkwit parlamentaryzmu przypadł na XIX wiek. W Anglii po 1832r, w Belgii po 1830r, a we Francji po 1871r. Okres imperializmu przyniósł znaczny wzrost uprawnień egzekutywy względem parlamentu. Ograniczone zostały jego kompetencje ustawodawcze oraz, w sposób istotny, prawa w zakresie uchwalania i kontroli wykonania budżetu.
Kryzys systemu parlamentarnego jest charakterystyczny dla wielu państw burżuazyjnych, np. Niemiec i Francji. Całkowita likwidacja charakteryzuje państwo faszystowskie, jak hitlerowski Niemcy. Z tego powodu upadek faszyzmu łączył się najczęściej z odrodzeniem parlamentaryzmu, jak miało to miejsce po II wojnie światowej we Francji i Włoszech.

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

System polityczny Bułgarii

BUŁGARIA

10 XI 89- zdymisjonowanie T. Żiwkowa z funkcji sekretarza generalnego BKP
7 XII 89- powstaje opozycyjny Związek Sił Demokratycznych SDS
usunięcie z konstytucji zapisu o kierowniczej roli BKP
16 I 90-15 V 90- okrąg...

Politologia

System polityczny, systemy polityczne, silski wsnhid

SYSTEM POLITYCZY _ DEFINICJA POJĘCIA
System to najogólniej każdy skoordynowany wewnętrznie i wykazujący określoną strukturę zbiór elementów. Strukturę można określić jako ogół związków między elementami uwarunkowanych przynale...

Wiedza o społeczeństwie

Matura ustna (pytania z zakresu człowiek a władza publiczna oraz ochrona praw człowieka) - bardzo szczegółowo

3. Proces formowania się praw człowieka: pierwsze dokumenty dotyczące praw człowieka:

· korzenie praw człowieka sięgają zamierzchłych czasów np.:
- dziedzictwo duchowe religii Mojżesza i proroków Izraela
- uniwersalizm c...

Historia

Władza we Francji

Władza we Francji

W 1985 r. Francuzi zmienili dotychczasowy system dwuetapowych wyborów i przyjęli zasadę proporcjonalności, ale już rok później po starej koncepcji wyborów. Te dwie zmiany dobrze ilustrują tezę, że zasady polity...

Prawo

Elementy prawa

1. Pojęcie prawo.
Prawo to zespół norm prawnych (reguł postępowania) ustanowionych lub uznanych przez państwo popartych przymusem ze strony państwa.
Prawo pełni funkcję ochronną czyli chroni obywateli.
2. Budowa normy prawnej.<...