Czym się różnią porządki: dorycki, joński i koryncki??:)

Czym się różnią porządki: dorycki, joński i koryncki??:)
Odpowiedź

dorycki nie ma bazy, jonski ma na glowicy ,,slimacznice,, a koryncki glowice zdobia jakies tam liscie.

ja mam z zeszytu od plastyki ;p Dorycki - (od VII w.p.n.e) Kształt świątyni doryckiej był prosty i dostojny. Kolumny nie mają bazy , trzon jest ostro żłobkowany , a głowica składa się z ,,poduszki' i płyty kostki. Fryz składa się z metop i tryglifów. Przykład : Partenon na Akropolu w Atenach. Joński - (VIII w p.n.e) bardziej dekoracyjny niż dorycki, o smuklejszych kolumnach, które miały bazy, a głowica była w kształcie ślimacznic. Fryz był ciągły często płaskorzeżbiony np: Erchtejon w Atenach. Koryncki - ( od poł.IV w p.n.e) był najbardziej dekoracyjny spośród stylów greckich. Głowica kolumny uformowana była ze stylizowanych liści akantu.

Dodaj swoją odpowiedź
Historia

Osiągnięcia cywilizacyjne Greków

Starożytna Grecja z pewnością była kolebką cywilizacji europejskiej. Przez wiele lat rozwijały się tu obok siebie język, kultura, sztuka, architektura, filozofia i demokracja.

Jednak ja osobiście uważam, że najlepszym osiągnię...

Język polski

Kulturotwórcza funcja mitów.

O tym, że mity pełnią ważną rolę wie niemal każdy, kto miał z nimi kiedykolwiek do czynienia. Jednak nie zawsze zwracamy uwagę na ich funkcję kulturotwórczą, która jest przecież niezmiernie ważna. Aby znaleźć najlepsze dowody na to,...