Pierwsze fale protestów miały miejsce w Poznaniu latem 1956r, po tym jak władza nie dotrzymała porozumień płacowych. Strajki stłumiono siłą (przez wojsko), zginęło ponad 70 osób a kilkaset zostało rannych. Kolejny zryw narodowy stłumiono siłą, był on jednak tylko początkiem zmagań z nowym okupantem, strajk został stłumiony, ale nadzieja w sercu pozostała i czekała tylko na odpowiedni moment, żeby wykiełkować i powieść lud polski ponownie do walki. Takich zrywów było więcej, w marcu roku 1968 pierwszoplanową role ponownie odegrała młodzież. Zamieszki miały miejsce w Warszawie. 8 marca na Uniwersytecie Warszawskim, odbył się wiec protestacyjny w obronie studentów usuniętych z uczelni za to, że występowali otwarcie przeciw narastającej cenzurze, a konkretnie domagali się przywrócenia zawieszonego przez cenzurę 1 lutego tego roku spektaklu A. Mickiewicza „Dziady”. MO rozpędziła zgromadzonych, po raz kolejny została użyta siła wobec narodu polskiego, podobne wiece były organizowane również na wielu innych uczelniach. Protestowano przeciwko przemocy oraz propagandzie antysemickiej w środkach masowego przekazu. Wydarzenia marcowe nie przyniosły zmian w zarządzie partii i państwa, jednak wciąż rosło niezadowolenie wśród narodu polskiego. Osiągnęło ono apogeum 13 grudnia 1970r, kiedy to drastycznie wzrosły ceny żywności, doprowadziło to do wystąpień robotniczych, które wkrótce przerodziły się w krwawy dramat. Zamieszki wybuchły w Gdańsku, Gdyni, Szczecinie i Elblągu. 6 grudnia zgromadzono przed Stocznią Gdańską oddziały wojskowe, w wyniku starć zginęło 45 osób. Następstwem tych wystąpień było odwołanie I sekretarza: miejsce Władysława Gomułki zajął Edward Gierek. Ponownie została przelana krew narodu polskiego, marionetkowy rząd monopartyjny PRL zaczął rozumieć, że kraj będzie walczył, oraz że nadzieja ciągle się tli w sercach zniewolonego narodu. Mimo to w roku 1976 ponownie podniesiono ceny. Strajki wybuchły w Radomiu, Płocku i Ursusie pod Warszawą. Akcje te zaczęła tłumić milicja. Podwyżkę ostatecznie odwołano i robotnicy wrócili do pracy. Najaktywniejsi uczestnicy protestów byli represjonowani. W ich obronie wystąpił Kościół oraz powstały we wrześniu Komitet Obrony Robotników. Dał on początek zorganizowanym działaniom opozycyjnym. Pod koniec lat 70 zawiązały się pierwsze po wojnie opozycyjne partie polityczne. Nową nadzieję w serca Polaków wlał nasz wielki rodak- Karol Wojtyła, wybrany 16 października 1978r na papieża. Społeczeństwo było bardzo wojowniczo nastawione do władz. Polacy buntowali się i nie mieli zamiaru dalej znosić ciemięstwa komunistycznego rządu. Jan Paweł II był wtedy mentorem naszego narodu, jego słowa o zstąpienie Ducha Św. dały nam taką motywację i zapał, że w końcu udało się obalić komunistyczny rząd. To jest skopiowane z mojej prywatnej pracy na jakiś tam konkurs dlatego może być delikatnie nie precyzyjna, ale myślę, że może się przydać:)
Miejsca pielgrzymkowe w Polsce
Częstochowa - Jasna Góra
Powstanie klasztoru - I okres
W malowniczym pasmie wapiennych wzgórz, ciągnących się od Krakowa aż po Wieluń, zwanych "szlakiem orlich gniazd", nad rzeką Wartą, położone jest miasto Częstochowa. ...
Transformacja ustrojowa i gospodarcza
PORÓWNANIE USTROJU GOSPODARCZEGO I POLITYCZNEGO POLSKI RZECZPOSPOLITEJ LUDOWEJ( do roku 1989) I RZECZPOSPOLITEJ POLSKIEJ( po roku 1989).
Rok 1989 był rokiem przełomowym w historii państwa polskiego. Naród wywalczył wreszcie upragnion...