Jacek Soplica, Konrad, Kordian – ludzie samotni

Samotność jako odizolowanie od społeczeństwa jest nieodłącznym aspektem życia każdego człowieka. Szczególnym zainteresowaniem obdarzyli go twórcy polskiego romantyzmu, którzy sami bardzo często go doświadczali, np. podczas Wielkiej Emigracji. W tej epoce kładziono duży nacisk w literaturze na indywidualizm bohatera, który zawsze doprowadzał go w końcu do samotności. Najlepszymi tego przykładami są Jacek Soplica, Konrad i Kordian.
Jacek Soplica, bohater eposu „Pan Tadeusz” Adama Mickiewicza był człowiekiem bardzo towarzyskim oraz miał licznych przyjaciół i popleczników. Jednak w wyniku nieszczęśliwej miłości do Ewy i zabicia Stolnika postanawia żyć jako bernardyn i działać po cichu na rzecz Polski. Zostaje samotny z wyboru, ponieważ chce przez to odpokutować swoje winy.
Samotny człowiek to jednak nie tylko ktoś odsunięty od społeczeństwa. Jest nim także ten, kto nie znajduje w nim zrozumienia i pomocy, będąc wyobcowanym i opuszczonym w walce ze swoimi problemami. Przykładami takich bohaterów są: tytułowy Kordian Juliusza Słowackiego oraz Konrad z „Dziadów cz. III” Adama Mickiewicza.
Konrad „wyrasta ponad innych”. Jako kreator słów i uczuć, jest w stanie wzniecić bunt, poruszyć umysły ludzi i wreszcie zburzyć porządek świata. Jednak nikt nie rozumie jego poezji, i pomimo swojej potęgi jest sam jak palec. Samotność? Cóż po ludziach? Czym śpiewak dla ludzi?”. Słowa te ukazują dramat Konrada, który świadomy siły swojej poezji, wie jednocześnie, że nie ma nikogo, kto by ją zrozumiał. Brak odpowiedzi od Boga oraz odpowiedniego grona odbiorców sprawia, że staje się bezsilny i samotny.
Główną przyczyną niepowodzenia Kordiana jest jego samotność. Bohater ten mógłby działać bardzo skutecznie gdyby miał jakiekolwiek wsparcie. Nie brakowało mu bowiem zdecydowania i woli walki: "Ożywię ogień, jeśli jest w iskierce". Wyswobodziłby naród spod carskiego jarzma, gdyby miał jakieś wsparcie. Łatwo rozprawiłby się ze swoim największym przeciwnikiem, czyli samym sobą. Jego zamach miałby dużo większe szanse powodzenia. Tymczasem pozostał całkowicie sam, odrzucony zarówno przez spiskowców jak i kobiety, z którymi się wiązał.
Podsumowując Jacek Soplica, Konrad oraz Kordian byli ludźmi samotnymi. Jako silne jednostki, odizolowali się od społeczeństwa, ponieważ gdyby tego nie zrobili, nie byliby w stanie robić tego, do czego się powołali. Ich indywidualizm z jednej strony pomagał, z drugiej jednak prowadził do samotności - stanu, który jest znany nam wszystkim.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Romantyzm - konspekt.

Dworek szlachecki i jego mieszkańcy w literaturze

Właściwie kultura polska do końca II Wojny Światowej miała charakter ziemiańsko-dworkowy. Dopiero założenia ustroju realnego socjalizmu doprowadziły do przekształcenia Polski w kr...

Język polski

Materiały do starej matury. Język Polski. Część 2

6. cierpienie
Cierpienie uszlachetnia- głoszą niektórzy, ale cierpienie łamie człowieka i upokarza, jak twierdzą inni. Jest ono nieodłącznym składnikiem naszej egzystencji.
Być może dzięki cierpieniu zdobywamy nowe doświadcze...

Język polski

"Samotność - cóż po ludziach..." A. Mickiewicz - Twoje refleksje o istocie samotności i literackich samotnikach.

Bohaterowie, opisywani przez literaturę różnych epok, bardzo często doświadczali uczucia niezrozumienia a co za tym idzie samotności. Myślę, że takiej samotności doświadczali przede wszystkim ci, którzy przerastali innych ludzi pod róż...

Język polski

Żyć życiem innym niż większość. Twoje rozważania o wybranych bohaterach literackich idących własną drogą.

W momencie przyjścia na świat rozpoczyna się nasze życie , od tej chwili jesteśmy skazani na pobyt na Ziemi. W świecie zła i przemocy musimy odnaleźć drogę , która doprowadzi nas do dobra i pozwoli nam godnie przeżyć swoje życie. Niest...