postanowienia traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 roku

postanowienia traktatu wersalskiego 28 czerwca 1919 roku
Odpowiedź

Niemcy redukują armię do 100 tysięcy zawodowych żołnierzy; rezygnują z obowiązkowego przeszkolenia wojskowego mężczyzn, co pozbawiło armię rezerw. Niemcy nie mają prawa posiadać wojennej floty, broni pancernej ani lotnictwa wojskowego. Niemieckie fabryki zbrojeniowe zamknięto.  Niemcy oddają Francji Alzację ze Strasburgiem i północną Lotaryngię. Niemcy oddają Polsce Wielkopolskę i Pomorze Gdańskie. Gdańsk  jako Wolne Miasto został objęty patronatem Ligi Narodów. Na Warmii i Mazurach (południowa część Prus Wschodnich) i na Górnym Śląsku maja być przeprowadzone plebiscyty, czyli głosowania ludności na temat przynależności danego obszaru do Niemiec lub do Polski. Między Renem a granicą z Francją, Belgią i Luksemburgiem oraz w pasie szerokim na 50 km na prawym brzegu Renu nie mogą stacjonować żadne niemieckie jednostki wojskowe (tzw. demilitaryzacja Nadrenii). Niemcy mają zapłacić odszkodowania wojenne (tzw. reparacje). Niemcy wycofują się ze wszystkich posiadłości zamorskich. Niemcy uznają swą całkowitą odpowiedzialność za wybuch wojny. Austria uzyskuje dzisiejsze granice. Zabroniono je przyłączyć do Niemiec. Węgry zostają zredukowane do terytorium etnicznie węgierskiego (Słowacja staje się częścią Czechosłowacji, Siedmiogród- Rumunii, Chorwacja- Jugosławii). Turcja otrzymuje takie granice, jakie ma do dziś, choć sprecyzowano je dopiero w traktacie podpisanym w 1923 roku w Lozannie. Posiadłości tureckie n a Bliskim Wschodzie przechodzą w zarząd Anglii (Irak, Palestyna)i Francji (Syria, Liban). W tym samym roku Turcję ogłoszono republiką. Imperium osmańskie przestało istnieć. Powołanie Ligi Narodów- międzynarodowej organizacji z siedzibą w Genewie, która miała strzec światowego pokoju.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

napisz postanowienia traktatu wersalskiego z czerwca 1919 roku  PROSZĘ O POMOC 

napisz postanowienia traktatu wersalskiego z czerwca 1919 roku  PROSZĘ O POMOC ...

Historia

Polityka wielkich mocarstw w stosunku do Niemiec 1919-1933.

Konferencja w Wersalu:
Jednym z ważniejszych wydarzeń po I wojnie światowej była Konferencja Wersalska. Na historię Europy po pierwszej wojnie światowej w decydujący sposób wpłynęły warunki pokoju, które ustalone zostały w czasie ob...

Historia

Świat po I wojnie światowej. Geneza systemu wersalskiego jego słabe i mocne strony.

Przedstawię postanowienia traktatu wersalskiego, cele Ligi Narodów, jej idee, a rzeczywistość. Ramy czasowe obejmują lata od roku 1918 do roku 1946, natomiast ramy terytorialne obejmują Europę.
System wersalski, Liga Narodów, mocarstwa w...

Historia

Okoliczności objęcia władzy przez Hitlera

Faszyzm jest to kierunek i ruch polityczny o charakterze totalitarnym i rasistowskim, który ukształtował się po I wojnie światowej we Włoszech, a później w innych krajach (w Niemczech przybrał postać skrajną). Forma totalitarnej dyktatury...

Historia

Ściągi z wykładów wshe

Historia Polski w latach 1914-1918 obejmuje krótki, bo zaledwie pięcioletni fragment dziejów, ale wydarzenia tego pięciolecia zaważyły w sposób decydujący na sytuacji Polski na arenie tak międzynarodowej, jak i wewnętrznej.
W 1914 roku...