opisz jeden polski zwyczaj

opisz jeden polski zwyczaj
Odpowiedź

Boże Narodzenie to najulubieńsze święto Polaków (Wielkanoc nie cieszy się już taką popularnością) Nie wyobrażają sobie bez niego życia. Są do niego tak przywiązani, że perspektywa spędzenia go inaczej niż z rodziną przy wigilijnym stole ( a najlepiej jeszcze w rodzinnym domu babci), napawa ich strachem i powoduje jeśli nie depresję, to na pewno stany głębokiego przygnębienia. Oczywiście w większości przypadków, bo przecież nikt nie jest na tyle naiwny by uwierzyć telewizyjnym sondom ulicznym lub doniesieniom kolorowych czasopism, że tak myśli 100, no może 90 % Polaków. Załóżmy że jakieś 60% populacji dorosłych Polaków właśnie tak emocjonalnie przeżywa Święta Bożego Narodzenia. Czyżby byli aż tak przejęci swoją wiarą? Może są tak religijni? Nic z tych rzeczy. Polaków ( w większości przypadków oczywiście) do Świąt Bożego Narodzenia nie przyciąga ich sens, tylko cała sentymentalno-emocjonalna, naiwno-dziecięca otoczka. Wspomnienie dziecięcego świata, zapachów dochodzących ze świątecznej kuchni, światełek na choince, podniecenia towarzyszącego oczekiwaniu i rozpakowywaniu prezentów. Jeśli ktoś doświadczył takiego sielskiego dzieciństwa to tęsknić będzie do niego i w życiu dorosłym. A jeśli nie miał tyle szczęścia to dzięki zasłyszanym opowieściom tęsknić będzie do tego, co jak ciastko z bitą śmietaną przeszło mu obok nosa.

Boze Narodzenie obok Wielkanocy jest najuroczysciej obchodzonym swietem. Jest to swieto rodzinne, przewaznie spedzane w gronie najblizszych ludzi - siega tradycjami dawnych czasow. Zachowaly sie nawet slady obrzedow z czasow slowianskich. Do wieczerzy wigilijnej zasiadano z zapadnieciem zmroku, z chwila ukazania sie pierwszej gwiazdy pilnie wypatrywanej przez dzieci. Zaczynano od dzielenia sie oplatkiem polaczonym ze skladaniem sobie zyczen. Piekny ten zwyczaj zachowal sie w Polsce do czasow obecnych. Dla dzieci jest to chyba najpiekniejszy wieczor w roku, w ktorym atmosfera basni urzeczywistnia sie na pare godzin, gdy pod pieknie ubrana choinka, w swietle kolorowych swiatelek znajduja prezenty o ktorych marzyly.

Najkrótsza noc w roku zwana Nocą Świętojańską obchodzona jest z 23 na 24 czerwca. To noc czarów, wróżb, miłości. Noc powitania wiosny i świetnej zabawy. Noc wywodząca się ze słowiańskiej mitologii, obchodzona prawie w całej Europie, ale też w północnej Afryce. W Polsce Noc Świętojańską obchodzi się hucznie w wielu mniejszych i większych miastach. W Warszawie i Krakowie mamy z tej okazji koncerty i Wianki, a w innych miastach obchody Nocy Kupały stają się coraz bardziej popularne. Noc Kupały, Noc Kupalna, Sobótka- to inne, starsze i obecnie mniej znane, nazwy Nocy Świętojańskiej. Zmiana nazwy nastąpiła kiedy Kościół postanowił przerobić je na święto chrześcijańskie. Ani prośby, ani groźby nie pomogły w oduczeniu ludzi obchodzenia tego pogańskiego święta. W średniowieczu dzień letniego przesilenia poświęcono świętemu Janowi Chrzcicielowi. Został patronem Nocy Świętojańskiej, a nawet zaczęto nazywać go świętym Janem Kupałą.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Opisz jeden zwyczaj Polski, który nie powinnien zaniknąc, uzasadnij dlaczego wybrałeś ten obyczaj i opisz 2 związane z nim obrzędy.   Proszę o szybkie odpowiedzi, i żeby prace były dośc długie.  

Opisz jeden zwyczaj Polski, który nie powinnien zaniknąc, uzasadnij dlaczego wybrałeś ten obyczaj i opisz 2 związane z nim obrzędy.   Proszę o szybkie odpowiedzi, i żeby prace były dośc długie.  ...

Górnictwo

Historia górnictwa - zagadnienia


1. Czym różniło się żelazo „kamień niebiański” od zwykłego żelaza.
Niklem.
2.
Gdzie znajdował się największy „historyczny” ośrodek metalurgii żelaza na ziemiach polskich. Staropolski Okręg Przemysłowy koło ...