Pewien człowiek miał dwóch synów.Młodszy z nich rzekł do ojca:"Ojcze,daj mi część majątku,która na mnie przypada". Podzielił więc majątek między nich.Niedługo potem młodszy syn, zabrawszy wszystko, odjechał w dalekie strony i wszystko wydał, nastał ciężki głód w owej krainie i on sam zaczął cierpieć niedostatek.Poszedł i przystał do jednego z obywateli owej krainie i ten posłał go na swoje pola,żeby pasł świnie.Pragnął on napełnić swój żołądek strąkami, którymi żywiły się świnie,lecz nikt mu ich nie dawał. Wtedy zastanowił się i rzekł: Iluż to najemników mojego ojca ma pod dostatkiem chleba ,a ja tu z głodu ginę.Zabiorę się i pójdę do mego ojca,i powiem mu:Ojcze,zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie;już nie jestem godzien nazywać się twoim synem; uczyń mię choćby jednym z najemników.Wybrał się więc i poszedł do swojego ojca.A gdy był jeszcze daleko,ujrzał go jego ojciec i wzruszył się głęboko;wybiegł naprzeciw niego,rzucił mu się na szyję i ucałował go .A syn rzekł do niego: "Ojcze,zgrzeszyłem przeciw Bogu i względem ciebie,już nie jestam godzien nazywać się twoim synem"
„Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna”. Słowa Fiodora Dostojewskiego uczyń mottem rozważań o ponadczasowej wartości dzieł literackich.
Literatura służy poznaniu świata, ludzi oraz kultury, niesie wiele wartości. Prezentuje ona różne wzorce osobowe, toposy, środowiska charakterystyczne dla epoki, w której powstaje. Szereg dzieł zawiera prawdy uniwersalne. Takie dzieła czę...
"Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna". Słowa Fiodora Dostojewskiego uczyń mottem rozważań o ponadczasowej wartości dzieł literackich.
„Prawdziwa sztuka jest zawsze współczesna”. Słowa Fiodora Dostojewskiego uczyń mottem rozważań o ponadczasowej wartości dzieł literackich.
„Prawdziwa sztuka zawsze jest współczesna” – to stwierdzenie jest niezwykle ese...
Opracowanie wszystkich epok, dokładna interpretacja wszystkich lektur i wierszy
A N T Y K
1. RAMY CZASOWE
Początek: VIII w.p.n.e. - Homer
Koniec: IV w.n.e. - upadek imperium Rzymskiego
2. TYPOWE CECHY SZTUKI GRECKIEJ, HELLEŃSKIEJ I RZYMSKIEJ
1. Domy, w których GRECY były budowane z umiarem, wszyscy prowa...
Sens ludzkiego cierpienia
Sens ludzkiego cierpienia
Swoją pracę chce zacząć od wytłumaczenia znaczenia słowa Cierpienie!
Cierpienie jest jednym z tych punktów, w których człowiek zostaje niejako "skazany" na to, ażeby przerastał samego siebie i ...
Pytania na ustny polski 2005 z gramatyką
STAROŻYTNOŚĆ
1.Etymologiczne i realne znaczenie stałych związków frazeologicznych wywodzących się z Mitologii i z Biblii.
Mitologia:
ZŁOTE JABŁKO- jabłko, które było przyczyną kłótni Hery, Ateny, Afrodyty; rzucone ...