Dla czego jedność rodziny ważna jest w rozwoju psychicznym dziecka .

Dla czego jedność rodziny ważna jest w rozwoju psychicznym dziecka .
Odpowiedź

Wazna jest daltego żeby dziecko mialo swiadomoś że wszyscy członkowie rodziny je kochają.i żeby miało poczucie bezpieczeństw wśród rodziny

Z uwagi na to, iż człowiek stanowi jedność psychofizyczną tj. jego psychika i organizm są ze sobą ściśle powiązane, opisując mechanizmy powstawania i zaspokajania potrzeb psychicznych nie sposób pominąć potrzeb natury biologicznej. Niezaspokojenie podstawowych potrzeb fizjologicznych może utrudniać wytworzenie się i prawidłowy rozwój potrzeb psychicznych. Twierdzenie, że niezaspokojenie potrzeb niższych (biologicznych) uniemożliwia powstawanie potrzeb wyższych (psychicznych) jest powszechnie znane. Jego prawdziwość nie budzi wątpliwości –permanentny i skrajny głód implikuje u osób doświadczających braku w tym zakresie podejmowanie aktywności w celu zaspokojenie tej właśnie potrzeby. W historii rozwoju cywilizacji, historii sztuki, literatury można zetknąć się wprawdzie z opisem uczonych, badaczy, pisarzy, malarzy, rzeźbiarzy, którzy wykonywali swoje prace, realizowali swoje potrzeby intelektualne, estetyczne, twórcze mimo, że ich potrzeby biologiczne nie zostały zaspokojone. U człowieka opanowanego silnym dążeniem do osiągnięcia celu o charakterze naukowym bądź opanowanego pasją tworzenia potrzeby te mogą być okresowo zredukowane do minimum. Jednakże wydaje się, iż permanentne niezaspokojenie potrzeb fizjologicznych (na pierwszym planie głodu fizjologicznego ale też potrzeby snu, odpowiedniej temperatury, unikania bólu, oddychania) angażuje całą uwagę, aktywność człowieka by taką potrzebę zaspokoić. Gdy dziecko jest małe, w okresie noworodkowym, niemowlęcym, przedszkolnym troska o jego zdrowie i rozwój fizyczny wysuwają się na plan pierwszy. Nie do wszystkich potrzeb biologicznych rodzice przywiązują jednakową wagę – zależy to m.in. od wiedzy na temat ich roli dla utrzymania równowagi organizmu, od wytworzonych nawyków. Niewątpliwie najważniejszą potrzebą biologiczną jest potrzeba pożywienia – zaspokojenia głodu fizjologicznego. Dorosły człowiek może dążyć samodzielnie, świadomie do zaspokojenia potrzeby głodu, inna jest natomiast sytuacja małego dziecka, które jest całkowicie uzależnione od osób dorosłych w tym zakresie. Troszcząc się o zaspokojenie potrzeb biologicznych już w pierwszym okresie życia dziecka nie należy zapominać o potrzebach psychicznych. Do pewnego etapu w rozwoju tych potrzeb, podobnie jak potrzeb biologicznych dziecko nie jest w stanie zaspokoić samo –potrzebuje zaangażowania ze strony dorosłych głównie rodziców, opiekunów.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Agresja i przemoc - pojęcie i podstawy metodologii

W dzisiejszych czasach agresja i przemoc to problem, który dotyka każdego człowieka. Niepokojącym faktem jest to, że coraz częściej zachowania agresywne występują u dzieci, nawet w wieku wczesnoszkolnym.
Zjawiskiem agresji i przemocy ...

Pedagogika

Przemoc i agresja - podstawy


W dzisiejszych czasach agresja i przemoc to problem, który dotyka każdego człowieka. Niepokojącym faktem jest to, że coraz częściej zachowania agresywne występują u dzieci, nawet w wieku wczesnoszkolnym.
Zjawiskiem agresji i prz...

Socjologia

Uzależnienia-narkotyki

UŻALEŻNIENIE

Przyczyny przyjmowania przez młodzież środków o działaniu odurzającym upatruje się powszechnie sferze psychospołecznej. Światowa Organizacja zdrowia rozpatrująca to zjawisko w kategoriach zachowania dewiacyjnego ja...

Filozofia

Erich Fromm „Wojna w człowieku”. Postawa biofilna i nekrofilna

ERICH FROMM

(ur. 23 marca 1900r. we Frankfurcie nad Menem w Niemczech, zm. 18 marca 1980 r. w Tessin w Szwajcarii) – niemiecki filozof, socjolog, psycholog i psychoanalityk pochodzenia żydowskiego.
Studiował na Uniwersytetach w Hei...