Elektryczność w domu

Elektryczność w domu

Energia elektryczna ma w domu wiele zastosowań - zasila lampy, telewizor, kuchenki, magnetowid i wiele innych urządzeń. Elektryczność trafia w domach do dwóch rodzajów obwodów - oświetleniowego i gniazd w ścianach. Urządzenia elektryczne włączane są do źródła energii poprzez włożenie wtyczki do gniazdka.

Urządzenia

Urządzenie elektryczne jest maszyną wykorzystywaną do wykonania pewnej pracy. Zużywają one energię elektryczną, wytwarzając światło i ciepło, napędzając silnik lub wytwarzając dźwięk. Różne urządzenia zużywają różne ilości energii. Te, które wytwarzają ciepło, jak na przykład piecyk zużywają jej znacznie więcej niż te wytwarzające światło lub dźwięk, jak telewizor. Każde urządzenie ma obwód, który można połączyć ze źródłem energii.

Instalacja elektryczna

Rysunek przedstawia domową instalację elektryczną. Energia elektryczna dostarczana jest do domu z sieci elektrycznej, płynie przez skrzynkę z bezpiecznikami i rozdziela się na dwa typy obwodów. Jeden z nich zasila główne oświetlenie. Drugi dostarcza energię do gniazd. Ta obiega dom, zazwyczaj wewnątrz ścian lub pod podłogą. W wielu miejscach obwód otwiera się w postaci gniazd. W nich włącza się urządzenia do obwodu. Prąd płynie do urządzenia jednym przewodem i powraca przewodem zerowym. Ilość energii elektrycznej dostarczanej do domu mierzy licznik. Jest to zazwyczaj mały silnik, połączony z urządzeniem liczącym. Zegar w liczniku pokazuje, ile zużyto prądu. W wielu krajach energia elektryczna jest tańsza w nocy, kiedy zapotrzebowanie na nią jest mniejsze.

Wtyczki i bezpieczniki

Wtyczka przyłączona jest do przewodów wychodzących z urządzenia, łącząc je z przewodami w obwodzie głównym. Wewnątrz wtyczki znajduje się przewód pod napięciem( pokryty czarnym izolatorem) i przewód zerowy (biały). Przewód pod napięciem dostarcza do urządzenia prądu, który powraca do źródła zasilania przez przewód zerowy. W niektórych krajach wtyczki mają także przewód uziemienia. Nie przenosi on zazwyczaj prądu - służy jako element zabezpieczający. Jeśli w urządzeniu nastąpi przebicie, czyli obudowa znajdzie się pod napięciem- zostanie połączona ze źródłem zasilania, wówczas uziemienie umożliwia bezpieczne odprowadzenie prądu do ziemi.

Większość obwodów wyposażonych jest w bezpiecznik, czyli w automatyczny wyłącznik. Bezpiecznik topikowy składa się z cienkiego drucika włączonego w obwód. Jeśli w obwodzie płynie zbyt duża ilość prądu, bezpiecznik topi się i przerywa obwód, zanim zostanie on zniszczony. Bezpiecznik automatyczny działa w podobny sposób, lecz nic się w nim nie topi i można go ponownie włączyć po usunięciu uszkodzenia. Rysunek ilustruje, w jaki sposób bezpiecznik zamyka obwód i jak przerywa go po przepaleniu się.

Dodaj swoją odpowiedź
Język angielski

Życie codzienne w PRL-u. 6-8 zdań. Szkoła, dom, rodzina, motoryzacja, sklepy, praca, elektryczność w domu,czym bawiły się dzieci itp. Bardzo proszę o odpowiedź bo to na jutro. Daje naj pierwszej osobie która odpowie na moje pytanie.

Życie codzienne w PRL-u. 6-8 zdań. Szkoła, dom, rodzina, motoryzacja, sklepy, praca, elektryczność w domu,czym bawiły się dzieci itp. Bardzo proszę o odpowiedź bo to na jutro. Daje naj pierwszej osobie która odpowie na moje pytanie....

Fizyka

Prąd elektryczny - co to właściwie jest?

Prąd elektryczny, elektryczność- pojęcia niby dobrze nam znane. Przecież na co dzień mamy do czynienia z prądem, a elektryczność wprost nas otacza. Nie tylko jest wytwarzana w elektrowniach, lecz występuje także w przyrodzie (np. błyskaw...

Religia

Caritas

1. Czym jest Caritas?
2. Rys historyczny
3. Caritas w świecie
4. Caritas Polska
5. Caritas w Polsce
6. Caritas diecezji
7. Kontekst pracy Caritas
8. Dziedziny pomocy
9. Formy pomocy



Czym jest Carit...

Fizyka

Bibliografia książek z fizyki

Bibliografia podręczników z fizyki:

1. F.S. Crowford, Fale, PWN, Warszawa, 1975.
2. R.P. Feynman, R.B. Leighton, M. Sands, Feynmana wykładu z fizyki, t. I--II, PWN, Warszawa 1971--74; t. III, Mechanika kwantowa, PWN, Warszawa 1972...

Biologia

Alternatywne źródła energii

ALTERNATYWNE ŹRÓDŁA ENERGII Od początku lat 90-tych obserwuje się wzrost zainteresowania alternatywnymi źródłami energii. Wykorzystanie energii słonecznej na świecie wzrosło dwukrotnie, wiatrowej czterokrotnie. Przynosi ono korzyści zar�...