Higiena układu nerwowego

Higiena psychiczna, działania zmierzające do ochrony zdrowia psychicznego; także nauka zajmująca się badaniem czynników, które powodują zakłócenia zdrowia psychicznego i popularyzująca zalecenia przeciwdziałające powstawaniu nerwic i innych zaburzeń psychiczno-nerwowych.
Ujemny wpływ współczesnej cywilizacji na zdrowie psychiczne powoduje wzrost zainteresowania problematyką higieny psychicznej i rozwój jej jako nauki oraz powstawanie w wielu krajach odpowiednich stowarzyszeń. W Polsce działa Polskie Towarzystwo Higieny Psychicznej, zrzeszone od 1948 w Światowej Federacji Zdrowia Publicznego.
Sen fizjologiczny, stan czynnościowy układu nerwowego charakteryzujący się obniżeniem wrażliwości na bodźce, zanikiem aktywności ruchowej, zwolnieniem czynności serca, oddychania i in. funkcji fizjologicznych oraz czasową utratą świadomości (przytomność) w wyniku fizjologicznego rozprzestrzeniania się procesu hamowania w ośrodkowym układzie nerwowym(układ siatkowaty). Sen fizjologiczny jest niezbędny do życia i prawidłowego przebiegu procesów psychicznych.
Sen fizjologiczny występuje u człowieka i zwierząt w rytmie dobowym, na przemian z czuwaniem. Wyróżnia się dwie fazy snu: wolnofalową (NREM) i paradoksalną (REM), w której występują marzenia senne. NREM charakteryzuje się występowaniem w EEG fal o wysokiej amplitudzie i niskiej częstotliwości, co objawia się obniżeniem aktywności ruchowej (w tym ruchów gałek ocznych - stąd nazwa - non rapid eyes movement) i wszystkich czynności fizjologicznych.
Natomiast faza REM charakteryzuje się w badaniu EEG występowaniem fal szybkich o niskiej amplitudzie, typowych dla stanu czuwania. W fazie tej występuje obniżenie napięcia mięśniowego oraz szybkie ruchy gałek ocznych (stąd skrót pochodzi od: rapid eyes movement). Głębokość senu w tej fazie jest najmniejsza, wtedy też dochodzi do zapamiętywania informacji z okresu czuwania. Ilość REM zmniejsza się z wiekiem, dlatego jest największa u dzieci. Brak paradoksalnej fazy snu fizjologicznego powoduje poważne zaburzenia czynności mózgu.
Zmęczenie, przejściowe zmniejszenie zdolności do pracy powstające w wyniku jej wykonywania. Znaczenie fizjologiczne zmęczenia polega na ochronie ustroju przed przeciążeniem zbyt intensywną lub długotrwałą pracą.
O wystąpieniu zmęczenia (fizycznego lub umysłowego) decydują różne zmiany zachodzące w organizmie, zależne od rodzaju pracy, głównie od jej intensywności, które powodują wyczerpanie rezerw energetycznych, niedotlenienie tkanek, zmiany enzymatyczne i inne, a także zaburzenie homeostazy związane z gromadzeniem się w tkankach niektórych produktów wysiłkowej przemiany materii (np. kwasu mlekowego).
Rozróżnia się zmęczenie: ostre, podostre i przewlekłe. Wypoczynek całkowicie likwiduje zmiany zmęczeniowe ostre i podostre. Gdy jest niewystarczający, może powstać zmęczenie przewlekłe, na granicy patologii (przemęczenie).biorytmy (bio- + gr. rythmós) biol. cykliczne zmiany zachodzące w organizmie; rytm biologiczny, wskazujący na zmienną aktywność życiową człowieka.
Rytm biologiczny, cykl biologiczny, biorytm, zjawisko polegające na występowaniu w organizmach żywych - roślin, zwierząt i ludzi - pewnych przemian o charakterze cyklicznym, związanych z działaniem swoistych oscylatorów, zwanych zegarami biologicznymi.
Na kształt rytmu biologicznego w sposób istotny wpływają parametry otoczenia, wynikające przede wszystkim z ruchu obrotowego Ziemi (rytm biologiczny dobowy - przemienność dni i nocy zintegrowana z fazami czuwania i snu) i jej wędrówki wokół Słońca (rytm biologiczny sezonowy - następstwo pór roku powodujące określone przemiany w wyglądzie i zachowaniu organizmów). Determinują go również: grawitacja, fazy Księżyca, pływy morskie, ciśnienie atmosferyczne, itp.

Dodaj swoją odpowiedź
Biologia

Higiena układu nerwowego

Higiena- nauka badająca wpływ czynników środowiska na zdrowie. W praktyce dąży do usuwania z otoczenia czynników ujemnych, a wprowadzania dodatnich, w celu ochrony zdrowia oraz zapewnienia jednostce i społeczeństwu najlepszych warunków roz...

Biologia

wyjaśnij pojęcia: choroba cywilizacyjna Wytłumacz co to higiena układu nerwowego, podaj funkcje poszczególnych narządów układu pokarmowego (wszystkich), podaj narządy rozrodcze i ich rolę POMOCY! MAM JUTRO SPRAWDZIAN! DAJE NAJ!

wyjaśnij pojęcia: choroba cywilizacyjna Wytłumacz co to higiena układu nerwowego, podaj funkcje poszczególnych narządów układu pokarmowego (wszystkich), podaj narządy rozrodcze i ich rolę POMOCY! MAM JUTRO SPRAWDZIAN! DAJE NAJ!...

Biologia

higiena układu nerwowego

higiena układu nerwowego...

Biologia

Higiena układu nerwowego Odpowiedź nie za długa

Higiena układu nerwowego Odpowiedź nie za długa...

Biologia

higiena układu nerwowego potrzebne na juro

higiena układu nerwowego potrzebne na juro...

Biologia

Czeeeść , potrzebuję notatkę do tematu Choroby i higiena układu nerwowego . ;/

Czeeeść , potrzebuję notatkę do tematu Choroby i higiena układu nerwowego . ;/...