W jaki sposób Antygona broni godności : swojej , rodziny

W jaki sposób Antygona broni godności : swojej , rodziny
Odpowiedź

broniła godności swojej i rodziny, chcąc pochować Polinika w sposób godny, nie chciała dopuścić do jego zhańbienia. do końca wierzyła że to co chce zrobić dla uczczenia pamięci zmarłego brata jest dobre, ponieważ jest zgodne z wolą bogów.

po ogłoszeniu rozkazu kreona o pochówku barata, antygona nie waha się ani na moment i postanawia pochować brata. z dumą pogrzebała polinejkesa. pobożność nakazała jej wypełniać wolę bogów i bać się kary za jej nieprzestrzeganie. postawa antygony jest wyrazem buntu przeciw tyranii. dziewczyna jest gotowa poświęcić życie w obronie swych przekonań i wiary. kiedy została złapana na gorącym uczynku, zachowuje dumę i godność. przed obliczem kreona nie wypiera się swego czynu, nie błaga o przebaczenie, a także nie tłumaczy się. jasno id obitnie wygłasza swe racje. wszystko to ukazuje, że antygona jest pobożnym człowiekiem, który spełnia przykazania boże. kiedy została skazana na śmierć, pokazała, że się jej nie boi, że oswoiła się z nią.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Powtórka z lektur maturzystów

1) Sofokles – Antygona - Antyk
Historia opowiedziana przez Sofoklesa to literacka realizacja jednego z mitów tebańskich. Istotą tego dramatu, jak każdej tragedii antycznej, jest konflikt tragiczny – polega on na tym, że bohater musi wyb...

Język polski

„Dlaczego się buntują? Refleksje o młodych bohaterach buntownikach, wybranych utworów literackich”

„Dlaczego się buntują? Refleksje o młodych bohaterach buntownikach, wybranych utworów literackich”

I. WSTĘP
a) Wyjaśnienie definicji buntu:
Bunt – sprzeciw, protest, spontaniczne wystąpienie. Wyróżniamy bunt jednostki...

Język polski

Materiały do starej matury. Język Polski. Część 2

6. cierpienie
Cierpienie uszlachetnia- głoszą niektórzy, ale cierpienie łamie człowieka i upokarza, jak twierdzą inni. Jest ono nieodłącznym składnikiem naszej egzystencji.
Być może dzięki cierpieniu zdobywamy nowe doświadcze...