Czesław Miłosz - biografia.
Czeslaw Milosz urodzil sie 30 czerwca 1911 roku w Szetejniach na Litwie jako pierworodny syn Aleksandra Milosza i Weroniki z Kunatów. Szetejnie lezace nad Niewiaza w powiecie kiejdanskim wywarly ogromny wplyw na twórczosc Milosza, który wciaz odwoluje sie do pamietanych z dziecinstwa i mlodosci "litewskich" wspomnien oraz krajobrazów. Szetejnie byly dziedzicznym majatkiem Kunatów, a rodzina Miloszów ma szerokie i prastare szlacheckie korzenie.
Wczesne dziecinstwo bylo dla przyszlego poety czasem szalonych podrózy i czasem niezwyklych wydarzen. Juz w 1913 roku wyjezdza z rodzicami do azjatyckiego Krasnojarska, potem znowu do Rosji, bowiem ojciec powolany zostaje do rosyjskiej armii.
Wreszcie w 1917 w Rzewie mlody Milosz moze ogladac z bliska Rewolucje Pazdziernikowa. Obrazy z tamtego okresu pozostana zywe w pózniejszej twórczosci Milosza. Znajdziemy je w Dolinie Issy, w Rodzinnej Europie i wreszcie w niezwyklym zyciorysie, który poeta sam stworzyl - w Czeslawa Milosza autoportrecie przekornym. Do tych wydarzen i do lat spokojnego "wiejskiego" zycia nad Niewiaza bedzie powracal poeta w wojennym tomie poetyckim Ocalenie i w wydanym w 1994 roku tomie Na brzegu rzeki. Czas dziecinstwa, które toczy sie w specyficznym polsko-litewskim tyglu narodowym, stanie sie osia wielu literackich rozwazan Milosza. W poszukiwaniu wlasnych korzeni i narodowosci, w konfrontacji z czasem, który bezpowrotnie przeminal, bedzie Milosz wciaz powracal do tych wspomnien. Wczesne dzieciece podróze sa niejako zapowiedzia jego przyszlej tulaczki.
W roku 1918 poeta znowu mieszka w rodzinnych Szetejniach. W 1921 zostaje uczniem wilenskiego Gimnazjum im. Zygmunta Augusta. W 1929 roku wstepuje na Wydzial Humanistyczny Uniwersytetu Stefana Batorego, potem trafia na Wydzial Prawa i Nauk Spolecznych. Dziala w tamtejszej Sekcji Twórczosci Oryginalnej studenckiego Kola Polonistów. Pisze. Wkrótce, w 1930 roku, na lamach uniwersyteckiego pisma "Alma Mater Vilnensis", debiutuje wierszami Kompozycja i Podróz. Juz w nastepnym roku uczestniczy w wieczorze autorskim organizowanym przez wilenski
ZLP obok Teodora Bujnickiego, Jerzego Zagórskiego, Kazimierza Halaburdy. W tym roku odwiedza takze wraz ze Stefanem Zagórskim i Stefanem Jedrychowskim Paryz. Po raz pierwszy spotyka Oskara Milosza. Stanie sie on w jego zyciu literackim postacia niezwykle istotna, której poswieci wiele swojej uwagi. Po wizycie w Paryzu Milosz, tym razem jako student, odwiedza Warszawe i Uniwersytet Warszawski, wkrótce jednak powraca do Wilna.
W tym takze czasie powstaja "Zagary". Milosz staje sie jedna z waznych postaci wspóltworzacych to pismo i zasilajacych je tekstami. Tu publikuje kolejne swoje wiersze, wpisujac sie w zbuntowana katastroficzna poetyke swego literackiego srodowiska.
W 1933 roku ukazuje sie ksiazkowy debiut Milosza - Poemat o czasie zastyglym. W 1934 poeta otrzymuje przyznana przez ZZLP w Wilnie Nagrode im. Filomatów za debiut literacki. W tym samym roku otrzymuje dyplom prawa i ponownie wyjezdza do Paryza, tym razem jako stypendysta Funduszu Kultury Narodowej. Jest wiec w jakiejs mierze doceniony przez swoje literackie srodowisko. W Paryzu znowu spotyka sie z Oskarem Miloszem, swoim odleglym krewnym, którego twórczosc i osoba robia na mlodym poecie ogromne i do dzis niezatarte wrazenie.
W 1935 roku Milosz powraca i podejmuje prace w Polskim Radiu w Wilnie. Jest to politycznie bardzo trudny okres dla Polski, do glosu dochodza czesto radykalne srodowiska narodowej prawicy. Milosz po roku pracy zostaje zwolniony z Radia za liberalizm i ocenianie zjawisk kulturalnych z perspektywy estetycznej. W tym jednak czasie ksztaltuja sie zreby swiatopogladu poetyckiego, który wsród wielu przemian pozwala jednak spogladac dzis na dzielo Milosza jak na swoista calosc. W roku 1936 ukazuja sie Trzy zimy. Mozna w nich juz odnalezc charakterystyczny dla Milosza liryczny ton, w którym miesza sie ogólnoludzka perspektywa, pelna historycznych uwiklan z poczuciem jednostkowego indywidualnego przezycia, skierowanego czesto na proste doswiadczanie otaczajacego swiata. Widoczne miejsce zajmowal w Trzech zimach katastrofizm. Tym tomem (naklad 300 egzemplarzy) Milosz toruje sobie droge do krytyków i czytelników nie tylko wilenskich. Ksiazka spotyka sie z bardzo duzym odzewem, mówia o niej Kazimierz Czachowski, Stefan Napierski, Ludwik Fryde, Konstanty Troczynski, Ignacy Fik - najbardziej znaczacy krytycy tamtego okresy, mówia ganiac i chwalac. W kazdym badz razie jest sukcesem mlodego Milosza i staje sie waznym wydarzeniem w polskim zyciu literackim.
W roku 1937 poeta wyjezdza do Wloch, po powrocie przenosi sie do Warszawy, gdzie znowu podejmuje prace w rozglosni Polskiego Radia. W ostatnim przedwojennym roku mozna odnotowac prozatorski sukces Czeslawa Milosza. Otrzymuje nagrode literacka "Pionu" za nowele Obrachunki. Nic jednak przed wojna nie zapowiada az tak znakomitego eseisty, chociaz artykuly publikowane w przedwojennych pismach niejednokrotnie zyskuja sobie rozglos, jak np. opublikowany w wilenskim "Poprostu" List do obronców kultury, w którym ujawnilo sie tak wazne równiez w pózniejszej twórczosci zainteresowanie problemem roli literatury i powolania poety. Nadchodzi rok 1939, który ma katastroficznej poetyce pokolenia "Zagarów" nadac prawdziwy sens. We wrzesniu Milosz wyrusza na front jako pracownik radia. Kiedy Armia Czerwona wkracza na teren panstwa polskiego, poeta przedostaje sie do Rumunii. Stamtad nie podaza na Zachód, ale postanawia wrócic. W styczniu jest w Wilnie, a po zajeciu Litwy przez Armie Czerwona przekrada sie do Warszawy. Aktywnie uczestniczy w podziemnym zyciu literackim okupowanej stolicy. Pod pseudonimem Jan Syruc publikuje tom zatytulowany Wiersze,
bedacy jednoczesnie pierwsza podziemna publikacja poetycka okupacyjnej Warszawy. W tym takze okresie spotyka sie w Krzeszowicach z Kazimierzem Wyka i Jerzym Andrzejewskim, toczac literackie dysputy. Znajomosc z Andrzejewskim, datujaca sie jeszcze na lata trzydzieste, a teraz wzmocniona, zaowocuje bogata korespondencja, która pózniej Milosz opublikuje. Podziemna praca wydawnicza laczy go takze z Tadeuszem Juliuszem Kronskim, któremu poswieci wiele miejsca w swych wypowiedziach, miedzy innymi jeden z rozdzialów Rodzinnej Europy.
W 1942 roku wychodzi przygotowany przez Milosza tom Piesn niepodlegla, antologia popularnych i krazacych wówczas w odpisach wierszy patriotycznych, bardzo wazna dla "podziemnej Warszawy". Czas wojny jest takze okresem nieustajacej pracy pisarskiej, której plony opublikowane zostana po wojnie w tomie Ocalenie.
Po upadku Powstania Warszawskiego poeta przebywa w Goszycach u Anny i Jerzego Turowiczów, z którymi polaczy go dlugoletnia przyjazn, a w roku 1945 zadomawia sie w Krakowie. Tu jest swiadkiem wielkiej historycznej przemiany spolecznej i kulturowej, która, kontynuujac swój przedwojenny katastrofizm, nazwie "koncem Europy" i opisze najpierw w swoim slawnym Zniewolonym umysle, a potem w powiesci Zdobycie wladzy.
Tymczasem Milosz zostaje jednym z redaktorów miesiecznika "Twórczosc" i wydaje Ocalenie - obszerny tom poezji obejmujacy teksty przedwojenne i okupacyjne, tom o kapitalnym znaczeniu dla polskiej kultury. Centralna i najczesciej komentowana czescia zbioru stal sie Swiat (poema naiwne) - zbiór tekstów, których prosta i pogodna poetyka, bedzie wobec literatury tego okresu czyms niezwyklym. Jakze bowiem szczególnie rysuje sie na tle katastroficznych, pelnych patosu, bólu, ognia, krwi i cierpienia tekstów wojennych i powojennych, obraz dzieciecych wspomnien z Szetejni wzbogaconych ironicznym dystansem. Ocalenie, nie tylko zachwycalo - swa niezwykla formula budzilo takze zdziwienie i sprzeciw wielu krytyków oraz czytelników.
W latach 1945-1951 Milosz pracuje jako urzednik w Ministerstwie Spraw Zagranicznych. Jest attach kulturalnym PRL w Nowym Jorku, a potem w Paryzu. W roku 1948 oglasza Traktat moralny. Dziwnym zbiegiem okolicznosci tekst umyka przed zadlem cenzury, chociaz wyraznie opisuje negatywne procesy zwiazane z ideologizacja kultury i przemianami spolecznymi oraz politycznymi tego okresu, mówiac o odpowiedzialnosci czlowieka wobec historii.
Przebywajac w kraju, separuje sie od kierowanego przez Jerzego Putramenta srodowiska literatów zwiazanych z ZLP. Jego paszport zostaje zatrzymany. Zona Milosza Janina pozostaje tymczasem w Ameryce. Poecie udaje sie jednak odzyskac zaufanie wladz dzieki wstawiennictwu Zygmunta Modzelewskiego. Wyjezdza do Francji, ale zamiast zglosic sie do pracy w ambasadzie, ostatecznie wybiera los politycznego emigranta. Natychmiast nawiazuje wspólprace z Instytutem Literackim kierowanym przez Jerzego Giedroycia.
We Francji przebywa do 1960 roku. W tym czasie w Bibliotece "Kultury" ukazuja sie kolejne jego ksiazki. Najpierw Zniewolony umysl - tom esejów, który przez lata bedzie torowal Miloszowi droge do europejskich i amerykanskich czytelników, ksiazka bardzo wazna, z która nazwisko poety bedzie przez wielu, ku jego rozpaczy, wiazane w pierwszym rzedzie. Zniewolony umysl jest bowiem doglebna analiza przemian historycznych ówczesnej Europy. Milosz ocenia postawe ludzi, którzy tworza kulture w dobie ideologii. Ksiazka ta byla odczytywana jako atak na wladze socjalistyczna i komunistyczna.
W tym samym 1953 roku ukazuja sie takze tom wierszy Swiatlo dzienne i powiesc Zdobycie wladzy, która podejmuje watki obecne w Zniewolonym umysle w formule fabularnej. Potem w 1955 wychodza Dolina Issy oraz Traktat poetycki, który otrzymuje nagrode literacka "Kultury". W okresie odwilzy 1957 roku równiez w kraju ukazuja sie w prasie wiersze Milosza, a jego twórczosc spotyka sie z przychylnymi komentarzami krytyków i naukowców. Potem przez dlugie lata teksty Milosza beda dostepne jedynie w tzw. drugim obiegu.
W 1958 roku, roku wydania Rodzinnej Europy oraz Kontynentów, pisarz zostaje laureatem Nagrody Zwiazku Pisarzy Polskich na Obczyznie.
W 1960 roku Czeslaw Milosz na zaproszenie uniwersytetów California oraz Indiana wyjezdza do Stanów Zjednoczonych. Otrzymuje posade profesora na Wydziale Jezyków i Literatur Slowianskich University of California w Berkeley. Przystaje na to z ochota, odtad jego zycie moze sie ustabilizowac. Praca na uczelni otwiera Miloszowi droge do promowania polskiej literatury, a w szczególnosci poezji. Obok kolejnych ksiazek (1962 - Król Popiel i inne wiersze, Czlowiek wsród skorpionów, 1965 - Gucio zaczarowany) ukazuje sie w 1965 roku bardzo wazna w caloksztalcie pracy i dziela Milosza anglojezyczna antologia polskiej poezji powojennej, zebrana i tlumaczona przez poete - Postwar Polish Poetry. Milosz toruje w ten sposób droge polskim poetom, miedzy innymi Zbigniewowi Herbertowi. Jego popularyzatorski i naukowy wysilek ujawnia sie z cala moca w kolejnej niezwyklej ksiazce - wydanej w 1969 roku The History of Polish Literature, która stanowi doniosly i znaczacy glos na temat polskiej literatury, glos, który takze dzis nie pozostaje bez echa i jest uwzgledniany przez kolejne pokolenia naukowców takze w kraju.
W tym samym, 1969 roku ukazuje sie tom wierszy Miasto bez imienia oraz tom esejów Widzenia nad Zatoka San Francisco. W 1972 opublikowany zostaje zbiór esejów Prywatne obowiazki.
Rok 1973 jest dla recepcji twórczosci Milosza na swiecie szczególny. Dotychczas zaslynal przede wszystkim jako eseista, a co gorsza - jego zdaniem - jako pisarz polityczny, na czym zawazyla slawa Zniewolonego umyslu. Swiatowa publicznosc stosunkowo niewiele wiedziala o nim jako o poecie, chociaz dla niego samego to wlasnie jest w calym twórczym dziele najwazniejsze. Odwrotnie natomiast bylo w kraju, gdzie wciaz pozostawal znany przede wszystkim jako autor Trzech zim, Ocalenia i Traktatu moralnego. W roku 1973 ten wizerunek pisarza-eseisty zmienia sie. Wydany zostaje pierwszy anglojezyczny zbiór wierszy Milosza - Selected Poems. Teraz droga do publicznosci swiatowej zostaje w pelni otwarta. Kolejne anglojezyczne wydania poezji to: Poems w 1977 roku oraz Bells in Winter w 1978.
Czeslaw Milosz spotyka sie z coraz szerszym uznaniem. Kolejno: w 1974 roku (roku wydania swego waznego tomu poetyckiego Gdzie wschodzi slonce i kedy zapada) otrzymuje polska nagrode - PEN Club nagradza go za przeklady polskiej poezji na jezyk angielski. Uznanie swiatowe podkreslaja kolejno: Nagroda Guggenheima w 1976 roku, doktorat honoris causa Uniwersytetu Michigan w Ann Arbor w 1977 roku, Miedzynarodowa Nagroda Literacka im. Neustadta oraz Berkeley Citation - najwyzsze odznaczenie Uniwersytetu Kalifornijskiego. Jednoczesnie ukazuje sie w 1977 Ziemia Ulro i Mój wiek - zapis rozmów Milosza z Aleksandrem Watem.
Wydaniem w roku 1979 Ksiegi psalmów Milosz rozpoczyna niezwykla i wciaz nieukonczona prace nad przekladem Biblii. Ukaza sie jeszcze: Ksiega Hioba (1980), Ksiega pieciu megilot (1982), Ewangelia wedlug Marka i Apokalipsa (1984).
Wreszcie nadchodzi czas w pewnym sensie przelomowy, zarówno dla Milosza, który bedzie sie musial zmierzyc ze slawa i popularnoscia wprost niebywala, jak i dla jego recepcji, a w szczególnosci dla polskich czytelników i polskiej krytyki literackiej. Nalezy bowiem pamietac, ze poza jakze istotnymi glosami Jerzego Kwiatkowskiego, Aleksandra Fiuta czy Jana Blonskiego, krytyka polska milczala na temat Milosza lub upominala sie o jego miejsce niesmialo. Czytelnicy byli skazani na niewiedze. Rok 1980 zaowocowal literacka Nagroda Nobla dla Czeslawa Milosza. Zostala ona przyznana przez Szwedzka Akademie za caloksztalt twórczosci. Historia, o której Milosz tylekroc pisal, od myslenia o której nie mógl sie w swoich tekstach oderwac, w przedziwny sposób powiazala jego twórczy wysilek z sytuacja w Polsce, kraju, który wybral, w którego jezyku pisal i z którego wyemigrowal. Rozkwit "Solidarnosci" i stan wojenny uczynily z postaci i dziela Milosza swoisty mit, z którego okow do dzis nie zdolal sie otrzasnac - mit pisarza na wskros polskiego, bojownika o wolnosc, najbardziej zagorzalego przeciwnika komunizmu. Naród uczynil z niego autorytet, który wykorzystywano w politycznych dysputach. Chcac nie chcac, Milosz musial zmierzyc sie z rola narodowego wieszcza. Stanal w rzedzie obok Lecha Walesy i Jana Pawla II. Historia powiazala go z tymi postaciami i po raz kolejny rzucila w tygiel spoleczno-kulturalnych przemian.
Nagroda Nobla utorowala Miloszowi droge do polskiego czytelnika. Znak oficjalnie publikuje tom wierszy Gdzie wschodzi slonce i kedy zapada, PIW inicjuje Dziela zbiorowe. Swiatowe uznanie dla dziel Milosza zamyka usta cenzurze. Lawinowo zaczynaja powstawac kolejne studia o twórczosci pisarza.
W 1981 roku Milosz przyjezdza do Polski, przyjezdza w chwili, kiedy Polaky sa przekonani, ze maja do czynienia z waznym dziejowym przelomem. W specyficznej aurze tego czasu jest to wjazd tryumfalny. Milosz przyjmuje honorowy doktorat Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego. Powraca jednak do Stanów Zjednoczonych, do swojego otoczonego ogrodem domu na wzgórzach Berkeley. Kolejne lata obfituja w wydania ksiazek Milosza w wielu jezykach swiata. Powstaja takze nowe dziela: Hymn o Perle - wydany w 1982 roku w Paryzu i zaraz takze w Polsce, Nieobjeta ziemia (1984), Zaczynajac od moich ulic (1985), a Kroniki wydane w 1988 w SIW ZNAK to wreszcie pierwszy po wielu latach pierwodruk w Polsce, kolejny juz w nastepnym roku to Metafizyczna pauza - takze w Znaku.
W roku 1986 umiera pierwsza zona poety - Janina.
W 1989 roku Milosz znowu odwiedza Polske i znowu w momencie wielkich przemian. Otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Jagiellonskiego. Odtad bedzie do Polski przyjezdzal coraz czesciej, az Kraków stanie sie jego kolejnym domem, który bedzie konkurowal z tym w Berkeley. Tego samego roku Milosz otrzymuje takze kolejny doktorat honoris causa , tym razem Harvard University.
W 1992 roku Znak publikuje szczególna ksiazke Czeslawa Milosza: Szukanie ojczyzny . W tym zbiorze esejów autor po raz kolejny podejmuja rozrachunek z historia, tym razem juz w kontekscie najnowszych wydarzen, czyli upadku komunizmu. Wciaz powracajac w tak charakterystyczny dla siebie sposób do dawnych wspomnien, Milosz zmierzyl sie z tematem wartosci narodowych i prawdy historycznej w odniesieniu do kultury, spolecznosci i geografii Litwy, Bialorusi, Ukrainy i Polski. Przedstawil problemy w ujeciu dosyc niezwyklym dla pokolen wychowanych w dobie komunizmu
Waznym w jego zyciu wydarzeniem bedzie takze przyjazd po 52 latach na Litwe w 1992 roku. Otrzymuje doktorat honoris causa Uniwersytetu Witolda Wielkiego w Kownie ( w tym samym roku takze Uniwersytetu w Bolonii i w Rzymie). Na Litwe bedzie odtad kolejno powracal. Litewska edycja Szukania ojczyzny stanie sie kolejnym sukcesem. To wlasnie za zaslugi dla Litwy otrzyma od prezydenta Algirdasa Brazauskasa Order Wielkiego Ksiecia Giedymina. Podejmie takze ciekawy dialog z Tomasem Venclova na temat narodu litewskiego i historii Litwy.
W 1993 roku Znak wydaje trzytomowe wydanie wierszy Milosza. W tymze roku Milosz otrzymuje honorowe obywatelstwo miasta Krakowa, które zamieni sie wkrótce na obywatelstwo bardziej rzeczywiste.
Ostatnia dekada to okres niezwykle intensywnej pracy twórczej. Kazda ksiazka Czeslawa Milosza jest wydarzeniem i sukcesem na polskim rynku wydawniczym. Dowodem moze byc nagroda NIKE przyznana w 1998 roku za Pieska przydroznego. Niemalym powodzeniem ciesza sie takze ostatnie tomy poezji To (2000) oraz Druga przestrzen (2002) wydane w Znaku.
Nalezy wspomniec o edycji Dziel zebranych podejmowanej wspólnie przez Wydawnictwo Znak i Wydawnictwo Literackie. Calemu olbrzymiemu przedsiewzieciu patronuje sam Czeslaw Milosz.