Muzyka odgrywa ważną rolę w życiu każdej osoby.

Celem mojej rozprawki będzie uzasadnienie tezy, że muzyka odgrywa istotną rolę w życiu człowieka. Myślę, że jest to jak najbardziej słuszne stwierdzenie.
Uważam, iż bez muzyki nie dało by się żyć. To co nas otacza było by monotonne i przygnębiające. Dźwięki w zależności od gustu pozwalają się nam rozerwać lub wyciszyć. Po męczącym dniu, pełnym wielu stresów i kłótni najlepszym lekarstwem na uspokojenie nerwów może być muzyka Mozarta. Gdy się jej słucha można odpłynąć w marzeniach w daleki świat przypominający raj na ziemi. Znane wielu osobom „Wesele Figara” jest idealnym sposobem na odprężenie się. Znane wszystkim disco polo jest dobre dla fanatyków tańca, którzy właśnie w ten sposób wolą się odstresować.
Warto przypomnieć również o leczniczych zaletach muzyki, tzw. muzykoterapia - doprowadzając do wewnętrznej harmonii podnosi odporność organizmu, wyzwala własne potężne mechanizmy obronne. Pomaga organizmowi bronić się przed chorobami, prowadząc czasem do samowyleczenia. Wydaje się to zapewne banalne i nie możliwe, ale nauka potwierdziła tę metodę setki tysięcy razy. Warto również przypomnieć o zaletach słuchania muzyki u kobiet w ciąży. Wielu lekarzy zaleca ciężarnym słuchać muzyki poważnej i łagodnej, w przeciwnym wypadku dziecko będzie bardzo żywo reagowało na wszelkie hałasy. Jak i nie tylko u dzieci nienarodzonych głośne i huczne dźwięki słuchane często mogą wywołać agresywność.
Każde pokolenie ma swój ulubiony rodzaj muzyki. Młodzież przepada za ciągle modnym hip-hopem i muzyką techno, zaś starsi wolą przeboje lat 60 i 70 oraz muzykę poważną. Melodie w różny sposób wpływają również na osobowość, styl ubierania, mowę i własną opinię. WWO, Peja, Mezo, Liber to jedne z zespołów, które w swoich tekstach używają nie raz wulgaryzmów. Nie pochwale tego, ale trzeba podkreślić fakt, że ich piosenki mają prawdziwe przesłanie. Mimo przekleństw nawołują często do dobra i współczucia. Wydaję się, że to jakiś paradoks, ale to szczera prawda. „Ludzie przeciwko ludziom, to wszystko działa jak by na złość sami sobie życie gubią przez głupotę i zazdrość....” to fragment piosenki Fenomena i zarazem mądre słowa jednej pisarki, opisujący krzywdę jaką sami sobie wyrządzamy. Czy nie mają oni racji? Wyrabia to w młodzieży nie wiarygodną wrażliwość.
Wracając do tematu przywołam swój ostatni argument dotyczący muzyki religijnej. Chrześcijanie uważają śpiew jako sposób rozmowę z Bogiem, dlatego właśnie muzyka pozwala nam kontaktować się z naszym stwórcą co jest niezmiernie ważne.
Podsumowując bez muzyki życie nie miało by większego sensu. Ciągle byśmy myśleli wyłącznie o problemach i różnego rodzaju zabawy zapewne były by nudne. Muzyka jest niezastąpiona.

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

Muzyka- esej. Czym jest dla nas muzyka. Muzyka w życiu człowieka. Rola muzyki w życiu.

autor : Ola Szatarów.

"Muzyka to najsubtelniejsza forma przekazu, można stwierdzić, że żadna dziedzina sztuki nie porusza ani nie wpływa na podświadomość tak, jak muzyka". (Dawid Crossby)
Wbrew pozorom, nie jest łatwo mówić...

Wiedza o społeczeństwie

MATURA USTNA 2004 r,

Wiedza o społeczeństwie
Matura ustna 2004 r.


1. Wymień i scharakteryzuj znane Ci rodzaje grupy społecznych.

Grupą społeczną jest pewna liczba osób (przynajmniej trzy) powiązanych systemem stosunków uregulowanych ...

Wiedza o społeczeństwie

Ustna stara matura z WOS-u pytania i odpowiedzi

1. Podstawowe umiejętności obywatelskie:
a) potrzeby jednostki
Człowiek jest istotą społeczną. Od zwierząt różni się specyficzną budową ciała, oraz rozwiniętymi funkcjami mózgu, dzięki którym myśli, przeżywa, wyraża swoje...

Psychologia

Psychologia rozwojowa, ogólna i osobowości

PSYCHOLOGIA ROZWOJOWA, OGÓLNA I OSOBOWOŚCI
Psychologia rozwojowa- (biegu życia), jest to jedna z najszerszych subdyscyplin psychologii koncentrująca się na zmianach i zdolnościach pojawiających się w miarę rozwoju. Psychologowie są zai...

Socjologia

Media jako narzędzie wywierania wpływu społecznego

media jako narzędzie wywierania wpływu społecznego

Teoria trójpodziału władzy, stworzona na przełomie XVII i XVIII wieku przez Monteskiusza, wyróżniała władzę sądowniczą, ustawodawczą oraz wykonawczą. Dzisiejsze czasy wymaga...