Arcydzieł czas nie niszczy.
Światowej sławy artyści zostawili na swoje dzieła. Teraz gdyby żyli, wiedzieli by, że prace te nie zostaną wyrzucone do śmietnika lub spalone w piecu. ”Nie miecz, nie tarcza- bronią języka, lecz- arcydzieła” , powołując się na słowa Cypriana Kamila Norwida udowodnię sobie fakt „Arcydzieł czas nie niszczy”.
Czytając różne powieści, poznajemy wielu bohaterów literackich. Często odnajdujemy w nich siebie samych. Przenosimy się w świat bez wad i problemów.
Czytając dogłębnie wybrany tekst nie marnujemy tak cennego nam czasu. Wzbogacamy się o nową wiedzę, umiejętności i przeżywamy wiele ciekawych przygód.
Dzieła literackie, głównie polskie zachwycają nas pięknymi fragmentami i cytatami opisującymi piękną przyrodę, życie ludzkie. Zachwycać się nimi możemy w tekstach takich wielkich poetów jak: J. Kofty, C. Norwida.
Człowiek jest tylko istotą a ta odrobina rozumu, którą posiada jest niczym, gdy szaleje namiętność. W ten sposób nasze postawy wobec tysięcy wyborów, jakie niesie ze sobą życie, próbuje usprawiedliwić główny bohater opowiadania Alberta Camusa pod tytułem "Upadek". Sam nie potrafi sobie wybaczyć obojętności, jaką zareagował na wołanie o pomoc tonącej dziewczyny. Szuka zapomnienia w różnych doczesnych rozrywkach, ale ciężar tej winy nie daje mu spokoju, nie pozwala pracować i normalnie żyć. Staje się więc pokutnikiem, opowiadając innym o swoich błędach, próbuje im pokazać ich samych. Jego zdumiewający i pełen zaskakujących przełomów życiorys pomaga słuchaczom zrozumieć swoje zachowanie, ustrzec się powielania tych samych błędów. Z drugiej strony głównemu bohaterowi daleko jest do doskonałości - jego życie obfituje w wydarzenia godne niejednego kryminalisty.
Osobowością równie wewnętrznie skomplikowaną, lecz nie aż tak sprzeczną z ogólnie przyjętymi zasadami moralnymi obowiązującymi we współczesnym świecie charakteryzuje się Stanisław Wokulski - główny bohater powieści "Lalka" Bolesława Prusa. W jego wnętrzu trwa nieustannie walka pomiędzy wartościami idealistów - romantyków i pozytywistów patrzących realnie i krytycznie na otaczający świat. Z jednej strony jest wybitnym kupcem, człowiekiem sukcesu, z drugiej - ze względu na nieodwzajemnioną miłość Izabeli Łęckiej decyduje się popełnić samobójstwo. Jego zachowanie może niejednego czytelnika wprawić w zdumienie. Jednak Bolesław Prus ma bardzo dużo racji: tacy właśnie jesteśmy. Potrafimy w chwilach uniesień dokonywać czynów przekreślających dorobek całego naszego życia. Im więcej posiadamy, tym więcej pragniemy mieć i to prowadzi do tragedii. Stanisław Wokulski nie jest jednak postacią negatywną .Reprezentuje tylko człowieka, który poszukuje szczęścia i dochodzi do przekonania, iż nie może istnieć bez odwzajemnionej miłości.
John Tyerman William udowodnił, że całą filozofię europejską można odnaleźć w Kubusiu Puchatku i Chatce Puchatka. Ukazuje Kubusia Puchatka jako mistrza astrologii, alchemii, kart tarota oraz religii druidów. Miś Puchatek jest nie tylko misiem o olbrzymim rozumku, ale również najwyższym magiem drugiego milenium. Od zrozumienia własnych zdolności do sensownego określania celów, od budowania i wprowadzania w życie planu aż do jego realizacji w każdym przedsięwzięciu. Te wspaniałe książki prezentują mądre, przejrzyste lecz nie zawsze zdroworozsądkowe podejście do życia, przydatne dla każdego bez względu na to, kim jest i jaki zawód wykonuje.
Niewątpliwie arcydzieł czas nie niszczy. Wręcz przeciwnie, dzięki nim uczymy się na błędach głównych bohaterów, poznajemy świat z innej strony oraz dowiadujemy się wielu ciekawych rzeczy. Wielu artystów czerpie wątki ze średniowiecznych kronik. W swych dziełach ukazują nam świat, jako mieszaninę elementów tragicznych i komicznych, łącząc wnikliwą obserwację realistyczną z psychologizmem, fantastyką i ponadczasową metaforą losu ludzkiego. Nic więc dziwnego, że czytelnicy często uosabiają się z głównymi bohaterami tych utworów. Z całą pewnością nie zawsze wychodzi to im na dobre. Dzięki arcydziełom człowiek rozwija swoją wyobraźnię i tworzy wizję przygód, jakie mogłyby go spotkać w dotychczasowym życiu. Autorzy kreślą w swych utworach obraz potężnych i zarazem sprzecznych ze sobą uczuć towarzyszących człowiekowi, odkąd istnieje świat. Arcydzieła te urastają do rangi symbolu, który kształtuje ludzką wyobraźnię i jego życie. Bez względu na to ile lat minie, czas nigdy nie będzie w stanie zniszczyć arcydzieł, dopóki człowiek będzie z nich czerpał wiedzę, rady i wykorzystywał wartości, które nam przekazują.