Gospodarstwo domowe to związek ludzi wspólnie zamieszkujących i podejmujących decyzje finansowe w sprawach zarabiania i wydawania pieniędzy. W Polsce w 1999r. było ponad 12.5 mln gosp. domowych o różnej liczbie osób ( 1-osobowe, 2-osobowe, 3-osobowe, 4-osobowe, 5-osobowe i większe). Najwięcej było gosp. dwuosobowych (23.1%).Spośród wszystkich gosp domowych aż 28.6% nikt nie pracował,a 19.9% utrzymywało się wyłącznie z emerytur i rent,a także z dzierżawienia ziemi,wynajmu mieszkań, procentów od oszczędności, dywident od akcji, zasiłków itd. Typy rodzin: * małżeństwo bez dzieci, * małżeństwo z dziećmi (rodzina pełna), * partnerzy bez dzieci, * partnerzy z dziećmi, * samotna matka z dziećmi (rodzina niepełna), * samotny ojciec z dziećmi (rodzina niepełna). W gosp. domowym mogą występowac: -osoby pracujące -pobierające emerytury i renty -utrzymujące się z niezarobkowych źródeł np. giełda, odsetki od lokat -pozostawające na utrzymaniu (bezrobotne) typy gospodarstw domowych: *rodzinne: -jednorodzinne -dwurodzynne -trzy i więcej rodzinne *nierodzinne: -jednoosobowe -wieloosobowe Przeciętne miesięczne dochody na 1 os. w 99 r. to 560.43zł, a wydatki 549.76zł.Najwięcej (75.9%) to bierząca konsumpcja (żywnośc, śr. czystości, odzież, obuwie) Pozostała częśc pieniędzy to opłaty za mieszkanie i zdrowotne usługi (zakup leków). Relacje między dochodami, a wydatkami są różne w zależności od poszczególnych regionów kraju, a decyduje o tym dostępnośc miejsc pracy, popyt na dobra i usługi.
Ekonomia - skrót wszystkich zagadnień
EKONOMIA ? nauka o gospodarowaniu (produkcja wymiana konsumpcja), XVIII wiek-A.Smith ?Bogactwa Norodów?. Teorie ekonomiczne w Anglii ? szkoła klasyczna:(badanie przyczyn rozwoju gosp.) i Niemczech ? kameralizm niemiecki (badanie p. niedorozwoju)
Polityka społeczna
Jest to działalność praktyczna rządu, skupiająca się na rozwiązywaniu problemów społecznych - dotyczących wielkich grup społ., wyróżnionych na podstawie struktury społecznej, demograficznej, przestrzennej itd.
Problemy te, to: bez...
Ekonomia.
Ekonomia:
• nauka o działaniach ludzkich dotyczących produkcji; analizuje zmiany zachodzące w całości gospodarki
• nauka o dokonywaniu wyborów (jakie zasoby, co produkować itp.); nauka o pieniądzu
• nauka o procesach gospod...
Finanse
1. Definicja finansów.
FINANSE – ogół zjawisk ekonomicznych związanych z gromadzeniem i wydatkowaniem ( podziałem ) zasobów pieniężnych. Do zjawisk finansowych zaliczamy tylko te, w których występuje pieniądz w postaci przepływają...
Materiały do egzaminu z finansów publicznych
1. Podstawowe pojęcia prawa finansowego 9 w tym środki publiczne, budżet, plan finansowy, państwowy dług publiczny, dług skarbu państwa, deficyt, nadwyżka budżetowa)
Deficyt (art.7)
Deficyt rzeczywisty – faktyczna różn...