Co sądzę o XX wieku?

Uważam iż wiek XX to jedno wielkie g..no. Wiek XX to wiek największego rozwoju technicznego, a jednocześnie najbardziej krwawy wiek w historii świat. Podniosła się wyraźnie stopa życiowa a jednocześnie powiększyła przepaść pomiędzy krajami rozwiniętymi a państwami mniej rozwiniętymi.

Ogólnie mówiąc wiek XX zaczął się wojną i nią się skończył. W ciągu stu lat na świecie odbyły się dwie wojny światowe i kilkanaście lokalnych. Paradoksalnym faktem jest także to iż te dwie wojny przyczyniły się w głównej mierze do dzisiejszego rozwoju technicznego i cywilizacyjnego. Śmiało mogę powiedzieć iż nie mielibyśmy jeszcze ani samochodów z bezpiecznym ograniczeniem szybkości do 250 km/h ani samolotów które mogą z szybkością kilkakrotnie większą od szybkości dźwięku zerwać beton z pasa startowego i przelecieć w kilkadziesiąt minut nad oceanem, ani głupich telefonów komórkowych z wibratorami i dzwonkiem o wysokich tonach, które są tak małe iż można by z nimi nawet spać (oczywiście jak ktoś lubi takie przyjemności). Rozwinęły się wszystkie technologie, które miały by pomóc w uzyskaniu przewagi nad przeciwnikiem i po pewnym czasie po dodaniu kolorowej obudowy przeniosły się do życia codziennego.

Zmieniły się zupełnie wszystkie stosunki w społeczeństwie. Już nie ma klas społecznych dzielących się ze względu na pochodzenie, tylko ze względu na to czy ktoś ma dostęp do najnowocześniejszych technologii i tych którzy albo nie mają pieniędzy by dążyć za postępem, albo nie mają takiej możliwości. W ramach globalizacji życia zostały zatracone wszystkie zasady prawdziwej demokracji. Wszyscy politycy zachodni mówią o demokracji życia i to iż każdy jest równy, ale wszystkie ich decyzje są myślane o ogóle społeczeństwa, bez zainteresowania w sprawy jednostki. Życie próbuje się opisać za pomocą liczb i procentów, ale to wszystko się sprawdza jedynie na papieże a nie w praktyce. Paradoksem tego wieku jest także to iż wykształciły się w nim dwa najbardziej krwiożercze systemy polityczne; komunizm i faszyzm.

Lecz mimo wszystkich tych wad jest także kilka zalet. Ogólnie podniosła się długość życia ludzi. Wynaleziono szczepionki na większość chorób, chociaż nie na wszystkie ( A teraz drobna dygresja na temat wad: Wynajdowano można powiedzieć głównie szczepionki przeciwko chorobom dotykającym cywilizowany świat i nikt się prawie nie zajmował choroba na które ginęły całe plemiona w Afryce)(koniec dygresji). Kolejną zaletą jest także znaczny postęp technologiczny, który opracował wiele rzeczy używanych w dzisiejszym świecie, które przyjęły się (jak „Pan Tadeusz”) „pod strzechy”. Postęp spowodował także globalizację życia i szybki obieg informacji, który umożliwia życie na wysokim poziomie intelektualny i społecznym. Postęp pozwala także na podróże po świecie praktycznie dla każdego człowieka, które pozwalają na zdobywanie wiedzy o świecie i odpoczynek.

W sumie uważam iż wiek XX oprócz wielu innowacji, które są odczuwalne dla społeczeństw zachodnich, nie wiele wniosły dla większości populacji. Poza tym był to wiek w którym była największa liczba ofiar w istnieniu cywilizacji człowieka. Powstały dwa najbrutalniejsze systemy świata, które wiele zmieniły w historii ludzkości i wiele wniesie na przyszłość. Tak jak mówiłem w wstępie moim zdaniem wiek XX był okropny. Mimo wszystko może być moim zdaniem wspaniałą lekcją na przyszłość, której ludzkość nie powinna zapomnieć.

Dodaj swoją odpowiedź
Pedagogika

Zagrożenia rodziny XXI wieku

AUTOR: dr Ewa Przygońska
Wyższa Szkoła Humanistyczno-Ekonomiczna w Łodzi,
Wydział Zamiejscowy w Koninie

Zagrożenia rodziny XXI wieku


Początek XXI wieku przyniósł ze sobą wiele zmian społecznych, politycz...

Język polski

Czy Dr Rieux może być autorytetem dla ludzi z początku XXI wieku?

Doktor Bernard Rieux stanowi jedną z najważniejszych postaci w powieści Alberta Camus „Dżuma”. Właśnie on, Dr. Rieux, jest narratorem, który spisał historię dżumy w Oranie. Doktor, pochodzący z biednej robotniczej rodziny, to 35-letni...

Historia

Rozstrzygnij dylematy Polaków w XIX wieku - bić się czy nie bić, oto jest pytanie.

“Rozstrzygnij dylematy Polaków w XIX wieku - bić się czy nie bić, oto jest pytanie.”



Wielu Polaków po dziś dzień zastanawia się i dyskutuje na temat powstań dokonanych przez naszych przodków. Jest to temat dzielący...

Historia

Powstania narodowe w XIX wieku - charakterystyka i próba oceny

Wizja Europy rysowana przez wielkie mocarstwa na Kongresie Wiedeńskim nie przewidywała wskrzeszenia niepodległego państwa polskiego. Wskutek starań Aleksandra I z dużej części Księstwa Warszawskiego utworzono Królestwo Polskie, które mia�...

Język polski

Co sądzę o kobietach XX wieku wypracowanieee!!!!!!!!!!!

Co sądzę o kobietach XX wieku wypracowanieee!!!!!!!!!!!...