System sprawowania władzy - Anglia

Na przełomie 19 i 20w. w Wielkiej Brytanii panowała i panuje dziedziczna monarchia o systemie parlamentarno – gabinetowym, Wielka Brytania nie ma konstytucji pisanej, podstawy ustroju i zasady działania władz państwowych regulują normy prawa pisanego (akty parlamentu), zwyczajowe prawo konstytucyjne oraz tzw. konwenanse konstytucyjne (stanowią powszechnie uznany sposób zachowania się władz w określonych sytuacjach); do podstawowych aktów prawa pisanego należą: Wielka Karta Swobód z 1215, Deklaracja praw z 1618, Akt o sukcesji z 1701, ustawy o parlamencie z 1911 i 1949 i ustawy o ministrach Korony z 1937, 1964, 1975.

W Wielkiej Brytanii głową państwa jest dziedziczny monarcha, który jest też głową Kościoła anglikańskiego. Monarcha jest nietykalny, a za jego działania odpowiadają ministrowie. Monarcha ma prawo rozwiązywania parlamentu, powoływanie i odwoływanie premiera i członków rządu, sankcjonowanie ustaw, nadawanie tytułów szlacheckich, prawo łaski, faktycznie monarcha w państwie pełni głównie tylko funkcje reprezentacyjne.

Władza ustawodawcza należy do króla i 2-izbowego parlamentu, złożonego z Izby Lordów i Izby Gmin. Izba Lordów jest wyższą izbą parlamentu, która liczy ok. 1,2 tysiąca członków, którą stanowią parowie dziedziczni, parowie duchowni (biskupi Kościoła anglikańskiego) oraz parowie prawa; do kompetencji izby należą jedynie uprawnienia sądowe i bardzo ograniczone ustawodawcze.

Izba Gmin jest niższą izbą parlamentu, która liczy 651 posłów, pochodzących z wyborów bezpośrednich i powszechnych należą do niej ludzie wybierani z ludu.

Władzę wykonawczą sprawuje król przy pomocy rządu. Organem doradczym króla jest 300-osobowa Tajna Rada podlegająca premierowi.

Dodaj swoją odpowiedź
Politologia

System polityczny, systemy polityczne, silski wsnhid

SYSTEM POLITYCZY _ DEFINICJA POJĘCIA
System to najogólniej każdy skoordynowany wewnętrznie i wykazujący określoną strukturę zbiór elementów. Strukturę można określić jako ogół związków między elementami uwarunkowanych przynale...

Politologia

Prawo, system partyjny i inne

System partyjny, układ wzajemnych powiązań między partiami politycznymi oraz zachodzące między nimi relacje, zasady i normy regulujące stosunki międzypartyjne oparte na mechanizmie współdziałania bądź rywalizacji w walce o władzę pań...

Historia

Historia powszechna dwudziestolecia międzywojennego.

I. Przyczyny wybuchu I wojny światowej.

1. Konflikty pomiędzy mocarstwami przed I wojną światową:
a) francusko-niemiecki – o Alzację i Lotaryngię oraz kolonie (Maroko) – od 1871 r. ;
b) niemiecko-rosyjski – o wpływy w ...

Wiedza o społeczeństwie

Państwo (państwo, demokracja)

- państwo- organizacja polityczno-społeczeństwa posiadająca własne terytorium o określonych granicach, system władz i obywateli.,

- państwo unitarne- forma państwa; jest wewnętrznie jednolite, jego jednostki adm.-terytorialne są...

Polityka

Nauka o polityce WSE-I prof Żurowska-Wiatr

Notatki z WSE-I w Wawie prof Żurowska-Wiatr

Nauka o polityce (międzynarodowe stosunki polityczne).
Wykładowca: dr Ewa Żurowska – Wiatr.

Tematy:
1. Pojęcie państwa i polityki
2. Systemy polityczne – pojęcie sy...