Muzyka ludowa (klasyczna) wywodzi się z najstarszych czasów i miała związek zarówno z życiem codziennym jak i religijnym. Nie była ona przenoszona z pokolenia na pokolenie na podstawie zapisu nutowego ale przykazywana była drogą zapamiętania. Przetrwała ona przede wszystkim na wsiach a w miastach wykonują ją profesjonalne zespoły ludowe. Praktycznie każdy kraj ma swoją charakterystyczną muzykę ludową. W Polskiej muzyce ludowej jest wiele podobieństw do muzyki z innych krajów słowiańskich jak Czechy, Słowacja, Ukraina, Białoruś czy Rosja. Tworzyli ją amatorzy śpiewacy i muzycy grający w kapelach przede wszystkim na weselach i innych imprezach wiejskich. Instrumentami, które przeważały w muzyce ludowej to skrzypce, mandoliny, cytry, piszczałki, fujarki, dudy, terkotki, klekotki i wiele innych. W połowie XX wieku muzyka ludowa zaczęła tracić swą funkcję obrzędową, w celu zachowania jej tradycji organizuje się akcje zbierania muzyki ludowej, wydaje się śpiewniki jak również organizowane są różnego rodzaju festiwale folklorowe.
muzyka ludowa – przekazywana poprzez naśladownictwo Muzyka ludowa – jeden z najstarszych przejawów kultury duchowej każdej grupy etnicznej. Miała związek z codziennym i religijnym życiem ludzi. Przetrwała na wsi. W miastach funkcjonują profesjonalne zespoły specjalizujące się uprawianiem muzyki ludowej (śpiew, akompaniament instrumentów ludowych, taniec). Ich występy nadal cieszą się popularnością podczas większych miejskich (lokalnych) imprez masowych i uroczystości. Muzykę ludową charakteryzuje znaczna wielość wersji, naturalna skłonność do tworzenia wariantów. Lud tworzył własne melodie, ale też przekształcał inne melodie stosownie do własnych wymagań i zależne od możliwości zespołu. Przekazywana była drogą zapamiętywania, a nie zapisu nutowego. Fryderyk Chopin często umieszczał w swoich kompozycjach zasłyszane na ulicy melodie, tak czyniło też wielu innych kompozytorów. Klasycyzm – okres w rozwoju muzyki pomiędzy barokiem a romantyzmem. Styl klasycystyczny w muzyce ujawnił się w drugiej połowie XVIII wieku. Trwał w latach 1750-1820 (daty umowne). Przymiotnik klasyczny pochodzi od łacińskiego classicus, czyli doskonały. Po barokowym bogactwie formalnym i upodobaniu do kontrastów zwrócono się w stronę przeciwną, ku przejrzystości, symetrii i równowadze w stosowaniu środków artystycznych. Muzykę okresu klasycyzmu w Europie nazywa się niekiedy muzyką klasyczną, choć termin ten z czasem zaczął być stosowany na określenie muzyki poważnej. Kompozytorzy odeszli od skomplikowanych technik polifonicznych, preferując znacznie bardziej klarowną pod względem strukturalnym muzykę homofoniczną. Najczęściej używane przez nich formy to rondo, wariacje i sonata, z tego względu nazwane później formami klasycznymi. Wielkim centrum muzyki klasycznej stał się Wiedeń, dzięki tworzącym tam trzem wybitnym kompozytorom: Haydnowi (1732-1809), Mozartowi (1756-1791) oraz Beethovenowi (1770-1827). Nazywa się ich wspólnym mianem klasyków wiedeńskich. Stworzyli oni wiele wspaniałych, nowatorskich jak na owe czasy kompozycji. Do cech muzyki okresu klasycyzmu należą także: rezygnacja z basso continuo (partie instrumentów harmonicznych są precyzyjnie zapisane) i rozkwit muzyki instrumentalnej. Najpopularniejszymi gatunkami muzycznymi uprawianymi w klasycyzmie były:
Metodyka nauczania muzyki - wybrane zagadnienia
17. MUZYKA LUDOWA I JEJ WALORY DYDAKTYCZNE ORAZ MIEJSCE W TREŚCIACH KSZTAŁCENIA MUZYCZNEGO (INSPIRACJE MUZYKĄ LUDOWĄ W KOMPOZYCJACH XIX/XX WIEKU OBECNYCH W PROGRAMACH NAUCZANIA)
Muzyka ludowa różnych narodów europejskich i muzyka inn...
Kultura Chin i Japonii do XX wieku
KULTURA CHIN I JAPONII
Kultura Chin
Historia Chin sięga epoki neolitycznej, czyli IV tysiąclecia przed naszą erą. Według literatury konfucjańskiej założycielem państwa był pierwszy z mitycznych Pięciu Władców – Żó�...
Powtórka z epok – Romantyzm (wersja poprawiona)
Niżej załączam to w dokumencie Word (lepsza jest ta w wordzie bo w niektórych pyt. są tabelki, a strona internetowa likwiduje te tabelki)
1. Motywy klasyczne i romantyczne w „Odzie do młodości” Adama Mickiewicza.
Największym...
XX lecie-opracowanie epoki
XX-LECIE- opis epoki
NAZWA
Określeniem dwudziestolecia lub międzywojenne przyjęto nazywać epokę historyczno-literacką, która przypadła na okres pomiędzy dwoma wojnami światowymi. Nowe charakterystyczne dla niej wartości, wyra...