Kto wg Ciebie powinien przeczytać
Plan rozprawki
I.. Wstęp, pytanie: "Kto wg Ciebie powinien przeczytać "Małego Księcia"?"
II. Rozwinięcie
1. Nauki dla dzieci zawarte w książce
2. Pouczenia dla młodzieży
3. Rady dla dorosłych
4. Nauki dla samotnych
5. Pouczenia dla zakochanych
III. Zakończenie: podsumowanie.
Słuchając rozmów moich rówieśników, doszłam do wniosku, że umiejętność czytania wśród młodzieży powoli zanika. Jednak są książki, które powinien znać każdy z nas. Jedna z nich to właśnie "Mały Książę" Antoine'a de Saint-Exupery'ego. Po przeczytaniu tego utworu zaczęłam się zastanawiać, kto powinien przeczytać tę książkę. Dzieci? A może młodzież lub dorośli? Samotni czy zakochani? Nie wiem jeszcze, jaka jest moja odpowiedź na to pytanie, ale mam nadzieję, że ta praca pozwoli mi rozwiązać ten problem.
Zacznę od uzasadnienia, że książkę tę powinny poznać dzieci. Przemawia za tym wiele argumentów, m.in. to, że bohater książki- Mały Książę także jest dzieckiem, które dopiero uczy się rozpoznawać, co jest dobre, a co złe. "Dzieci! Ostrzegam Was przed baobabami!"- jeden z bohaterów tej powiastki filozoficznej tak ostrzega dzieci przed złem, którego symbolem są tu baobaby, wyrastające na planecie B-612. Mały Książę przekazuje nam wiele wartości, które powinny znać już dzieci, np. posiadanie przyjaciela ("nawet w obliczu śmierci przyjemna jest świadomość posiadania przyjaciela"), to, że nie należy nikogo osądzać po wyglądzie ("Najważniejsze jest niewidoczne dla oczu").
Następna propozycja to przeczytanie książki przez młodzież. Mały Książę, mimo że jest dzieckiem, zdaje się rozumiem o wiele więcej niż młodzież czy dorośli. Wędrówka Małego Księcia po planetach to symbol dążenia do szczęścia, a przecież już młodzież musi zacząć się zastanawiać nad wieloma sprawami, które mogą być ważne w dorosłym życiu. Dla nich bohater ma wiele przesłań. Uczy, aby do sukcesu nie dążyć bez względu na wszystko ("Idąc prosto przed siebie nie można zajść daleko"), że przyjaciół się nie kupuje prezentami, ale szczerą przyjaźnią ("Kupują gotowe wyrobyu u sprzedawców, a ponieważ nie ma sklepów z przyjaciółmi, ludzie ich już utracili", "Przyjaciół się nie zdobywa. Przyjaciół się poznaje").
Wspomina także o miłości, za pomocą symbolu, jakim jest oswojenie lisa ("oswoić- nawzajem się potrzebować, stać się dla siebie jedynym na świecie").
Książka ta jest skierowana także do dorosłych. Przypomina, że wszyscy byliśmy kiedyś dziećmi ("Wszyscy dorośli byli kiedyś dziećmi, choć niewielu z nich o tym pamięta"). Uczy, że najłatwiej jest sądzić inną osobę ("znacznie trudniej jest osądzić samego siebie niż bliźniego"), że "wśród ludzi jest się także samotnym", "dobrze widzi się tylko sercem", a nie oczami, które widzą tylko tę maskę, jaką jest wygląd.
Wg mnie tę książkę powinn przeczytać zarówno osoby samotne jak i zakochane. Obie grupy mogą się wiele dzięki niej nauczyć, np. "należy wymagać tego, co można otrzymać", "stajesz się odpowiedzialny za to, co oswoiłeś"- te dwa z wielu przesłań skierowane są do zakochanych. Zaś do samotnych także znajdują się przesłania: "trzeba mieć czas dla przyjaciół, trzeba być bardzo cierpliwym".
Myślę, iż ta książka jest wielką skarbnicą wiedzy i wartości życiowych. Uważam, że powinien przeczytać ją każdy, bez względu na wiek, ponieważ każdy z nas znajdzie tu coś dla siebie.