Mleko

Skład chemiczny

Mleko pochodzi od różnych zwierząt hodowlanych. W produkcji światowej na mleko krowie przypada ponad 90% produkcji. W mniejszych ilościach jest otrzymywane mleko bawole, mleko kozie i owcze. W Polsce produkuje się głównie mleko krowie i w znacznie mniejszej ilości mleko kozie oraz owcze (głównie do produkcji serów).
Mleko jest to płynna wydzielina wyspecjalizowanego gruczołu ssaków. Jest ono wytwarzane i wydzielane przez gruczoł sutkowy w okresie poporodowym, po czym w ciągu pierwszych dni produkuje on siarę o składzie i właściwościach różnych od mleka. W skład mleka wchodzi 80 – 90% wody i 10 – 20% (u krów zwykle 12 – 13%) suchej masy, która składa się głównie z tłuszczu, białek cukru mlekowego (laktozy) i soli mineralnych. Zawartość tłuszczu w mleku krowim tzw. pełnym wynosi przeciętnie 3,4%, białka 3,2%, laktozy 4,6%
Około 98% wszystkich tłuszczowców mleka stanowią glicerydy kwasów tłuszczowych, pozostałe to wolne kwasy tłuszczowe, fosfolipidy i sterole (w tym cholesterol). Niewielką ilościowo pozycję stanowią karotenoidy i witaminy rozpuszczalne w tłuszczach.
Białka stanowią ok. 94% całości substancji azotowych mleka (tzw. Azotu ogólnego). Głównym białkiem jest kazeina, a ponadto rozróżnia się białka serwatkowe, czyli albuminy, globuliny, proteozy i peptony.


Warunki dopuszczenia mleka do skupu

Od 1.1.1998 roku obowiązuje nowa norma (PN-A-86002:1995), w której określono warunki dopuszczenia mleka do skupu, kryteria przyjęcia mleka do skupu oraz wymagania szczegółowe.
Zgodnie z wymaganiami ogólnymi zabrania się dostarczenia i skupu mleka zafałszowanego, od krów chorych i będących w czasie leczenia (przed upływem okresu karencji dla danego leku zastosowanego w leczeniu krów) oraz mleka o zmienionym fizjologicznie składzie, związanym z okresem okołoporodowym krowy. Według normy zabrania się także skupu mleka w przypadku zakazu skupu wydanego przez lekarza weterynarii.
W kryteriach przyjęcia określono wymagania sensoryczne, kwasowość i temperaturę. Wskaźnikami oceny są:
Wygląd – płyn o jednolitym białym kolorze z odcieniem kremowym, bez zanieczyszczeń mechanicznych widocznych gołym okiem;
Zapach – świeży, naturalny, bez obcych zapachów;
Temperatura – do 8oC;kwasowość – świeżość (wg oceny do wyboru): kwasowość miareczkowa 6,0 – 7,5 oSH lub próba alizarolowa i pomiar pH – 6,6 – 6,8.
Poza tym mleko jest poddawane okresowo badaniom, zgodnie z ujętymi w normie wymaganiami szczegółowymi dotyczącymi gęstości, punktu zamarzania, ogólnej liczby drobnoustrojów, obecności komórek somatycznych, obecności antybiotyków lub innych substancji hamujących, zawartości pestycydów, zawartości metali, obecności aflatoksyny M1.
Zgodnie z normą nie dopuszcza się w mleku obecności antybiotyków i innych substancji hamujących, zafałszowana w postaci rozwodnienia, aflatoksyny M1. W zależności od oceny ogólnej liczby drobnoustrojów i liczby komórek somatycznych w 1 cm3 mleka, wyróżnia się 4 klasy jakości mleka surowego: ekstra, I, II, III.


Wartość odżywcza mleka

Mleko i produkty mleczne odgrywają podstawowa rolę w odżywianiu i mają wielki znaczenie dla zdrowia człowieka. W szczególności mleko jest dobrym źródłem wysokowartościowych białek, łatwo przyswajalnego tłuszczu, ważnych dla organizmu soli mineralnych (w tym wapnia, fosforu), witaminy A i witaminy z grupy B. Ze względów fizjologicznych korzystne znaczenie ma alkaiczny odczyn popiołu mleka, przeciwdziałający zakwaszaniu organizmu człowieka.
Wartość energetyczna (kaloryczna) mleka wynosi 2100 – 2900 kJ/kg (500 – 700 kcal/kg) w zależności od zawartości tłuszczu. Jest to wiec produkt stosunkowo niskokaloryczny, a jednocześnie wysokobiałkowy
Białka mleka są szczególnie cenne z żywieniowego punktu widzenia. Charakteryzują się korzystnym składem aminokwasowym, wartością biologiczna i znaczną strawnością.
Tłuszcz mleczny podobnie jak inne tłuszcze, jest źródłem energii (1 g tłuszczu dostarcz ok. 37,7 kJ, co odpowiada 9 kcal). Istotna rola tego tłuszczu jest związana z różnorodnością wchodzących w jego skład kwasów tłuszczowych. Przeważnie są to kwasy krótkołańcuchowe, łatwo ulegające utlenianiu i nie obciążające wątroby. Duże znaczenie ma także zawartość niezbędnych nienasyconych kwasów tłuszczowych (NNKT) przy jednoczesnej niskiej zawartości cholesterolu. Istotną cecha tłuszczu mlecznego jest jego lekkostrawność, co umożliwia stosowanie mleka w żywieniu dzieci i osób starszych o osłabionej aktywności enzymatycznej układu pokarmowego.
Najważniejszym cukrem mleka jest laktoza, która po spożyciu mleka jest wchłaniana, po uprzedniej hydrolizie do cukrów prostych (glukozy i galaktozy) przy udziale odpowiedniego enzymu (galaktozydazy) wydzielanego jelicie cienkim. Enzym ten tworzy się w dostatecznej ilości tylko pod wpływem laktozy. U osób spożywających mało mleka i niesystematycznie, wytwarzanie enzymu słabnie, a nawet może zaniknąć zupełnie. W takich przypadkach wypicie mleka wywołuje zaburzenie jelitowe. Zjawisko to jest określane jako nietolerancja laktozy, a bliższe obserwacje wykazały także dziedziczny jego charakter. Picie mlecznych napojów fermentowanych (jogurtu, kefiru) likwiduje nietolerancję laktozy.
Ze składników mineralnych w mleku w największej ilości występują wapń, fosfor i potas.
Wśród witamin znajdują się przede wszystkim witaminy rozpuszczalne w tłuszczach: A, D, E, i K, a także rozpuszczalne w wodzie: z grupy B, C i H.
Mleko kozie jest jednym z najstarszych pokarmów człowieka. Przekonanie o jego zaletach wynika głównie z potocznego mniemania o wyższej, w porównaniu z mlekiem krowim, zawartości podstawowych składników odżywczych. Średni skład mleka koziego jest zbliżony do mleka krowiego.
Mleko kozie charakteryzuje się jedynie mniejszą zawartością kazeiny. Także zawartość - laktoglobuliny, białka uznawanego za jedną z przyczyn alergii pokarmowych wieku dziecięcego, jest w mleku kozim dwukrotnie niższa niż w mleku krowim
Mleko pozyskane od kóz zawiera natomiast znacznie mniej witaminy B12, kwasu foliowego i witaminy C, natomiast więcej wapnia, fosforu i potasu.
Zaleta tłuszczu mleka koziego jest na pewno to, że zawiera on niezbędne w żywieniu dzieci, ilości egzogennych kwasów: linolowego i arachidonowego.
Człowiek dorosły powinien spożywać dziennie około 0,5 l mleka, a dzieci kobiety w ciąży i matki karmiące – 1l , w tym cześć może być zastąpiona serem.
Ze względu na wysokie zanieczyszczenie mikrobiologiczne mleka (może zawierać bakterie chorób zakaźnych, np.: gruźlicy, duru, czerwonki oraz chorobotwórczych gronkowców, pałeczek Salmonella czy Listerii monocytogenes) – należy spożywać je tylko po przegotowaniu.

Przetwory z mleka

Mleko spożywcze
Mleko spożywcze to mleko przeznaczone do bezpośredniej konsumpcji przez ludzi. Ze względu na jakość i trwałość mleka oraz związany z tym stopień jego przetworzenia, mleko spożywcze można podzielić na pasteryzowane i sterylizowane. Przygotowywaniem mleka spożywczego zajmują się zakłady mleczarskie, do których dostarcza się je najczęściej cysternami samochodowymi.
Proces produkcji mleka spożywczego – pasteryzowanego, obejmuje następujące etapy:
- odbiór surowca i jego wstępne magazynowanie
- czyszczenie mleka w wirówkach czyszczących lub odtłuszczająco – czyszczących
- standaryzacje (normalizacje) zawartości tłuszczu
- homogenizację magazynowanie i rozlew do opakowań handlowych
- magazynowanie produktu i dystrybucje
Czyszczenie mleka polega na usunięciu zanieczyszczeń mechanicznych, elementów komórkowych, np. leukocytów oraz drobnoustrojów, w tym prawie w całości drożdży i pleśni, a także części bakterii, głównie w postaci przetrwalników.
Proces normalizacji dotyczy ustalenia w mleku spożywczym odpowiedniej zawartości tłuszczu (np. 0,5%; 1,5%; 2% lub 3,2%). Przy występującej przeciętnie wyższej zawartości tłuszczu w mleku surowym, istnieje konieczność odjęcia części tłuszczu (w postaci śmietanki) za pomocą wirowania w specjalnych wirówkach.
Homogenizacja jest procesem mającym na celu rozdrobnienie większych kuleczek tłuszczowych, aby wyeliminować zjawisko gromadzenia się śmietanki (postoju tłuszczu) w mleku. Homogenizację przeprowadza się homogenizatorach w temperaturze 70 – 75oC
Pasteryzacja jest operacja polegającą na ogrzewaniu ,mleka w temperaturze nie przekraczającej 100oC,w czasie potrzebnym do całkowitego zniszczenie mikroflory chorobotwórczej i w stopniu maxymalnym mikroflory saprofitycznej oraz do istotnego obniżenia aktywności obecnych w mleku enzymów. Właściwie przeprowadzona pasteryzacja powinna zniszczyć całkowicie wegetatywne formy drobnoustrojów chorobotwórczych i 99 – 99,9% mikroflory saprofitycznej oraz w możliwie najmniejszym stopniu zmienić cechy fizyczne i biologiczne mleka. Obecnie w Polsce najczęściej przeprowadza się pasteryzacją w płytowych wymienialnikach ciepła, tzw. pasteryzatorach płytowych, w temperaturze 72 – 75oC, zachowując czas przetrzymywania 15 – 20 sekund
Mleko sterylizowane to mleko homogenizowane o znormalizowanej zawartości tłuszczu lub mleko odtłuszczone, poddane działaniu temperatury powyżej 100oC (w czasie gwarantującym całkowite zniszczenie wegetatywnych form wszystkich rodzajów drobnoustrojów oraz przetrwalników)), a następnie schłodzone i zapakowane w sposób uniemożliwiający zakażenie mikrobiologiczne (pakowanie aseptyczne). Obecnie, przy produkcji mleka sterylizowanego, jest stosowana sterylizacja momentalna, polegająca na ogrzewaniu przepływającego mleka w temperaturze 130 – 150oC, w ciągu kilku sekund (2 – 10) i szybkim chłodzeniu do temperatury ok. 20oC.
Mleko UHT charakteryzuje się wartością odżywczą i smakową podobną do mleka pasteryzowanego, przy znacznie dłuższym okresie przydatności do spożycia. Oprócz tego składniki mleka są łatwiej przyswajalne ze względu na rozluźnienie struktury białek na wskutek działania wysokiej temperatury i procesu homogenizacji. Proces UHT jest bardzo krótki i dlatego nie powoduje znacznego obniżenia zawartości witamin i innych substancji odżywczych w stosunku do mleka świeżego. W czasie przechowywania mleka UHT następuje spadek zawartości witamin z grupy B, kwasu foliowego i witaminy C.
Przechowywanie i wymagania jakościowe dla mleka spożywczego. Mleko spożywcze pasteryzowane powinno być przechowywane w punktach sprzedaży w temperaturze nie wyższej niż 10oC, w czasie nie dłuższym niż 12 godzin. Mleko spożywcze sterylizowane UHT Należy przechowywać w temperaturze nie wyższej niż 25oC i nie dłużej niż podany na opakowaniu termin przydatności do spożycia. Mleko konsumpcyjne powinno być wolne od drobnoustrojów chorobotwórczych: dopuszcza się jedynie możliwie niewielką liczbę organizmów saprofitycznych. Wymagania jakościowe dla mleka spożywczego są określone w normie PN-90/A-86003. Mleko spożywcze pasteryzowane i sterylizowane powinno charakteryzować się białą barwą lub białą z odcieniem jasnokremowym, właściwym smakiem i zapachem, bez obcych posmaków i zapachów, dopuszczalna ogólna liczba drobnoustrojów w 1 cm3 mleka pasteryzowanego krowiego – 200 tys., a sterylizowanego – nieobecne w 1 cm3. Ogólna liczba drobnoustrojów dopuszczalna w mleku kozim pasteryzowanym wynosi 50 tys cm3. Mleko spożywcze pasteryzowane nie może zawierać substancji hamujących (antybiotyków, środków myjących lub dezynfekujących), a mleko spożywcze sterylizowane UHT dodatkowo nie powinno zawierać aflatoksyn.
Mleczne napoje fermentowane, niefermentowane, śmietanka i śmietana

Napoje mleczne fermentowane są produkowane z mleka normalizowanego lub odtłuszczonego, pasteryzowanego, poddanego fermentacji mlekowej wywołanej przez swoiste drobnoustroje, z dodatkami smakowymi lub bez dodatków. Fermentacja mlekowa jest procesem, w którym pod wpływem działania bakterii występujących w mleku lub celowo do niego wprowadzonych, powstaje pewna ilość kwasu mlekowego (0,6 – 2%), będącego czynnikiem konserwującym. Podwyższona kwasowość (pH ok. 4,0) uniemożliwia bowiem rozwój bakterii gnilnych i psucie się mleka. Środowisko kwaśne nie hamuje jednak rozwoju pleśni i drożdży, które po dłuższym przetrzymywaniu ukwaszonych produktów mlecznych (szczególnie przy dostępie tlenu) w temperaturze pokojowej, mogą powodować zepsucie mleka.
Do najbardziej znanych mlecznych napojów fermentowanych należą: jogurt, kefir, mleko zsiadłe, maślanka, laktorol, szampan mleczny i inne. Na rynku polskim najczęściej spotyka się :kefir, jogurt, mleko jogurtowe, maślankę.
q Jogurt jest napojem uzyskanym w wyniku fermentacji mleka znormalizowanego, pasteryzowanego i zagęszczonego (przez dodatek mleka w proszku lub odparowanie części wody). Jogurt jest ceniony za walory smakowe i dietetyczne. Produkowane są za równo jogurty naturalne, jak i smakowe, z dodatkiem substancji smakowych: dżemu, aromatu waniliowego, etylowaniliny i innych.
q Mleko jogurtowe lub napój jogurtowy pozyskuje się podobnie jak jogurty, jednak bez zagęszczenia – mają wiec konsystencję płynną. Mogą być wytwarzane z dodatkami lub bez dodatków smakowych.
q Biogurt nazywany inaczej jogurtem zdeformowanym jest produkowany z dodatkiem pałeczki Lactobacillus acidophilus. Bakterie te występują w przewodzie pokarmowym człowieka, a wprowadzone wraz z rekordem umiejscawiają się w jelicie grubym, hamując rozwój bakterii gnilnych i gazujących. Produkt ten jest łagodniejszy w smaku niż jogurt i nie przekwasza się.
Obecnie w naszym kraju produkuje się wiele odmian napojów fermentowanych, zbliżonych do jogurtu lub biogurtu, m.in. jogurty z dodatkiem bakterii z rodzaju Bifidobacterium, która występuje naturalnie w przewodzie pokarmowym dzieci, zwłaszcza w okresie niemowlęcym.
q Kefir jest napojem otrzymywanym z mleka normalizowanego lub odtłuszczonego, pasteryzowanego, poddanego fermentacji alkoholowo-kwasowej przez dodanie zakwasu uzyskanego z grzybków kefirowych lub szczepionek czystych kultur. Grzybki kefirowe stanowią symbiotyczny układ paciorkowców mlekowych, pałeczek mlekowych i drożdży. Kefir zawiera ok. 1% kwasu mlekowego, znaczne ilości dwutlenku węgla oraz 0,1 – 0,8% alkoholu etylowego.
q Maślanka spożywcza jest napojem uzyskiwanym przy wyrobie masła ze śmietany pasteryzowanej, ukwaszonej zakwasem z czystych kultur maślarskich, bez dodatku wody, z ewentualnym dodatkiem śmietany. Z maślanki są wyważane różne napoje sakowe.
q Niefermentowane napoje mleczne są produkowane z mleka normalizowanego lub odtłuszczonego, pasteryzowanego, z dodatkiem cukru oraz z dodatkami smakowymi i zapachowymi, np. kawy, kakao, syropów owocowych. Wyroby te noszą najczęściej nazwę: mleko smakowe czekoladowe lub owocowe itp.
q Śmietanka jest to produkt o zwiększonej zawartości tłuszczu, uzyskany w wyniku wirowania mleka, poddany następnie homogenizacji i pasteryzacji. Pasteryzacje śmietanki przeprowadza się w temperaturze 93 – 95oC sposobem momentalnym lub w temperaturze 85oC w czasie kilkunastu sekund. Wytwarzane są następujące rodzaje śmietanki:
- niskotłuszczowa – o zawartości 9% i 12% tłuszczu
- tłusta – o zawartości 18% i 20% tłuszczu
- kremowa – o zawartości 30% tłuszczu
- tortowa – o zawartości 36% tłuszczu
q Śmietana jest produktem uzyskanym w wyniku ukwaszenia śmietanki czystymi kulturami maślarskimi. Rozróżnia się następujące śmietany:
- niskotłuszczowa – o zawartości 9 i 12% tłuszczu
- tłusta – o zawartości 18 i 20% tłuszczu.


Koncentraty mleczne

Produkcja koncentratów mlecznych polega na częściowym lub całkowitym usunięciu wody z mleka, przy jednoczesnym utrzymaniu jego wartości odżywczych i smakowych. Zależnie od stopnia usunięcia wody, otrzymuje się mleko zagęszczone lub mleko w proszku.
Mleko zagęszczone jest produktem otrzymywanym przez częściowe odparowanie wody
Mleko w proszku uzyskuje się w procesie dwustopniowego usuwania wody: przez zagęszczenie, a następnie suszenie. Dobrze wysuszony proszek mleczny powinien zawierać nie więcej niż 2,5 – 3,0% wody. Wyższa zawartość wody sprzyja powstawaniu wad: obniżaniu się rozpuszczalności i wartości biologicznej mleka w proszku.
Produkuje się mleko w proszku pełne (o zawartości wody nie więcej niż 4% i tłuszczu nie mniej niż 25%) oraz mleko w proszku otłuszczone (o zawartości wody nie więcej niż 5% i tłuszczu nie więcej niż 1,5%). Proszek mleczny przechowywany właściwie i niezbyt długo, pod względem wartości odżywczej nie ustępuje mleku sterylizowanemu.
Mleko instant jest to proszek mleczny łatwo rozpuszczający się w wodzie. Dzięki tej właściwości produkt ten ma wszechstronne zastosowanie, zarówno w gospodarstwie domowym, gastronomii, jak i przemyśle spożywczym.
Śmietanka w proszku jest przykładem suszonego produktu mlecznego. Typu instant. Produkuje się ja z naturalnej śmietanki z dodatkiem białek mleka, syropu skrobiowego, lecytyny i regulatora kwasowości.

Sery

Sery są produktem mlecznym uzyskanym z mleka pełnego, odtłuszczonego lub ich mieszaniny. Produkuje się głównie z mleka krowiego, rzadziej z mleka owczego i koziego. U podstaw wyrobu serów leży otrzymywanie i odpowiednia, mechaniczno – termiczna obróbka skrzepu mleka. Skrzep powstaje z głównego białego mleka – kazeiny, która koaguluje pod wpływem działania:
- podpuszczki – preparatu enzymatycznego (sery podpuszczkowe)
- zakwaszania do pH odpowiadającego wartości jej punktu izoelektrycznego (sery twarogowe)
- w wyniku działania obydwu tych czynników łącznie (np. twarożki homogenizowane)
Sery podpuszczkowe i twarogowe mogą być poddawane dojrzewaniu lub przeznaczone do spożycia bez dojrzewania.
Sery podpuszczkowe uzyskiwane z mleka poddanego krzepnięciu pod wpływem podpuszczki dzieli się na sery twarde, zawierające mniej niż 50% wody i sery miękkie o zawartości powyżej 50% wody.
Oddzielną grupę wśród serów podpuszczkowych stanowią sery solankowe zawierające większą ilość soli. Otrzymuje się je dzięki dojrzewaniu w zalewie solankowej. Produkowane są z mleka owczego, krowiego lub mieszanego.
Twarogi są wyrabiane z mleka o znormalizowanej zawartości tłuszczu i z mleka odtłuszczonego, ukwaszonego z dodatkiem podpuszczki lub bez jej dodatku, przy czym pierwszy nosi nazwę twarogu kwasowo – podpuszczkowego, drugi – twarogu kwasowego. Twarogi są stosowane do bezpośredniego spożycia lub do dalszego przerobu.
Do produkcji serów kwasowo – podpuszczkowych używa się zarówno kultur kwaszących, jak i podpuszczki. Przykładem tego typu sera jest twarożek homogenizowany
Sery topione otrzymuje się w procesie stopnienia rozdrobnionej masy serowej z dodatkiem 2 – 4% topnika, np. soli fosforanowych i cytrynianu sodu. Noszą one najczęściej nazwę tego sera, który stanowi co najmniej 80% mieszanki poddawanej topnieniu.

Desery mleczne

Obecnie w Polsce produkuje się różnorodne desery mleczne. Technologie ich wytwarzania są opracowywane najczęściej w poszczególnych zakładach mleczarskich. Ogólnie desery mleczne można podzielić na:
· Desery mleczne nie ubijane (pudding, galaretki mleczne, desery twarożkowe)
· Desery mleczne ubijane (mus, koktajle, lody, kremy owocowe)
· Ubijane kremy dekoracyjne, mrożone i oziębione desery typu instant
Desery typu pudding są wytwarzane z mleka, śmietanki, cukru z dodatkiem żelatyny i substancji emulgujących. Zastosowane dodatki smakowe: kakao, wanilia czy proszek owocowy decydują o charakterze wyrobu gotowego. Przykładem mogą być desery „Kubuś”, „Smakołyk”.
Desery jogurtowe wytwarza się podobnie jak jogurty, z tym, ze w celu nadania im odpowiedniej konsystencji stosuje się substancje zagęszczające, np. skrobie. Przykładem tego deseru jest produkt po nazwie „Deser jogurtowy Tojo”.
Koktajle mleczne wytwarza się zwykle z mleka UHT, z dodatkiem owoców lub kakao.
Desery twarogowe produkuje się z serków twarogowych termizowanych z różnymi dodatkami (cukier, żelatyna spożywcza, dodatki smakowe, najczęściej owocowe lub kawa i kakao). Proces technologiczny tych deserów polega na wymieszaniu twarogu z dodatkami, rozlaniu do opakowań jednostkowych i pozostawieniu do stężenia masy.
Lody są produktem otrzymywanym przez zamrożenie pasteryzowanej i schłodzonej (ewentualnie homogenizowanej) płynnej mieszanki, w której skład mogą wchodzić: mleko spożywcze zagęszczone, śmietanka, cukier, jaja, owoce, przyprawy smakowo-aromatyczne, np. kawa, kakao. W zależności od rodzaju użytego tłuszczu rozróżnia się:
· Lody wyprodukowane z tłuszcz i białka mlecznego (kremowe, śmietankowe, mleczne)
· Lody wyprodukowane z tłuszczu roślinnego, zastępujące częściowo lub w całości tłuszcz mleczny (deserowe, wyborowe)
· Lody owocowe, nie zawierające dodatku tłuszczu i białka, wyprodukowane z przecierów i soków owocowych.

Dodaj swoją odpowiedź
Ekonomia

Mleko i przetwory z mleka

I. Skład chemiczny mleka i jego wartość odżywcza

Mleko to płynna wydzielina wyspecjalizowanego gruczołu ssaków, zawierająca 8090% wody i 2010% (u krów zwykle 1213%) suchej masy, która składa się głównie z tłuszczu, białek, c...

Technologia gastronomiczna

Mleko i jego przetwory

MLEKO I JEGO PRZETWORY

MLEKO

WARTOŚĆ ODŻYWCZA I SKŁAD CHEMICZNY MLEKA

Mleko - jest wydzieliną gruczołu mlecznego ssaków

Podstawowymi składnikami mleka są :
Białka 3,4%
Tłuszcze 2%
Cukrowce ...

Język niemiecki

Przetłumacz zdania niemiecki Moja mam chcę pić. Kot pije mleko. Czy pijesz mleko? Oni piją kole? Czy chcesz kole? Pies chcę pić wodę? Oni piją wodę mineralną. Moja ciocia często piję mleko. Czy pijecie mleko? Tak, my pijemy mleko. Plis na jutro

Przetłumacz zdania niemiecki Moja mam chcę pić. Kot pije mleko. Czy pijesz mleko? Oni piją kole? Czy chcesz kole? Pies chcę pić wodę? Oni piją wodę mineralną. Moja ciocia często piję mleko. Czy pijecie mleko? Tak, my pijemy mle...

Biologia

Mleko i produkty mleczne

Mleko i produkty mleczne

Mleko i produkty mleczne należą do artykułów żywnościowych o bardzo bogatych walorach odżywczych. Ze względu na różnorodność występujących w nich składników odżywczych. Produkty te są niezbędne i...

Język polski

w marcu lgnas kupował pieczywo i mleko przez16 dni tylko samo pieczywo w pozostałe dni tylko mleko przes ile dni kupował tylko mleko oblicz

w marcu lgnas kupował pieczywo i mleko przez16 dni tylko samo pieczywo w pozostałe dni tylko mleko przes ile dni kupował tylko mleko oblicz...