Konstytucje Rzeczypospolitej Polski

„Od Konstytucji 3 Maj do Konstytucji III Rzeczypospolitej”

Spis treści:

Rozdział 1: Wprowadzenie

Rozdział 2: Konstytucja 3 Maja

Rozdział 3: Konstytucja Księstwa
Warszawskiego

Rozdział 4: Konstytucja Królestwa
Polskiego

Rozdział 5: Konstytucja Marcowa

Rozdział 6: Konstytucja Kwietniowa

Rozdział 7: Konstytucja Polskiej
Rzeczypospolitej Ludowej

Rozdział 8:Konstytucja Rzeczypospolitej
Polskiej

Rozdział 9:Podsumowanie



Rozdział 1

Nie wiem czy wiecie, ale konstytucji było więcej niż 7. Oto tabela po-kazującą ile był naprawdę konstytucji :

Konstytucja Data uchwalenia
Konstytucja 3 Maja 3 maja 1791
Konstytucja Księstwa Warszawskiego 22 lipca 1807
Konstytucja Królestwa Polskiego 27 listopada 1815
Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu z 1815 3 maja 1815
Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa i jego okręgu z 1818 11 września 1818
Konstytucja Wolnego Miasta Krakowa z 1833 29 lipca 1833
Statut Organiczny dla Królestwa Polskiego 14/26 lutego 1832
Statut Krajowy Królestwa Galicji i Lodomerii z Wiel-kim Księstwem Krakowskim 26 lutego 1861
Mała Konstytucja z 1919 20 lutego 1919
Konstytucja marcowa 17 marca 1921
Nowela sierpniowa 2 sierpnia 1926
Konstytucja kwietniowa 23 kwietnia 1935
Mała Konstytucja z 1947 19 lutego 1947
Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej 22 lipca 1952
Ustawa Konstytucyjna o trybie przygotowania i uchwalenia Konstytucji RP 23 kwietnia 1992
Mała Konstytucja z 1992 17 października 1992
Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej 2 kwietnia 1997

17 tyle było konstytucji, ale zajmiemy się tylko najważniejszymi.



Rozdział 2

Konstytucja 3 Maja

Ustawa Rządowa z dnia 3 maja -uchwalona 3 maja 1791 roku ustawa regulująca ustrój prawny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Po-wszechnie przyjmuje się, że Konstytucja 3 maja była pierwszą w Eu-ropie i drugą na świecie nowoczesną, spisaną konstytucją. Inne sta-nowiska uznają konstytucję korsykańską z 1755 r. za pierwszą na świecie, a tym samym amerykańską za drugą i polsko-litewską za trzecią.
Konstytucja została ustanowiona ustawą rządową przyjętą tego dnia przez sejm. Została zaprojektowana by zlikwidować obecne od dawna wady systemu politycznego Rzeczypospolitej Obojga Narodów i jej złotej wolności. Wprowadziła polityczne zrównanie mieszczan
i szlachty oraz stawiała chłopów pod ochroną państwa, w ten sposób łagodząc najgorsze nadużycia pańszczyzny. Konstytucja zniosła zgubne instytucje, takie jak liberum veto, które przed przyjęciem Kon-stytucji pozostawiało sejm na łasce każdego posła, który, jeśli zechciał - z własnej inicjatywy, lub przekupiony przez zagraniczne siły - mógł unieważnić wszystkie podjęte przez sejm uchwały. Konstytucja 3 ma-ja miała wyprzeć istniejącą anarchię, popieraną przez część krajowych magnatów, na rzecz egalitarnej
i demokratycznej monarchii konstytucyjnej. W tym samym czasie przetłumaczono Konstytucję na język litewski. Przyjęcie Konstytucji 3 maja sprowokowało wrogość sąsiadów Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Podczas wojny w obronie konstytucji, Polska zdradzona przez swojego pruskiego sprzymierzeńca Fryderyka Wilhelma II
i pokonana przez Imperium Rosyjskie Katarzyny Wielkiej, sprzymie-rzonej z Konfederacją targowicką: spiskiem polskich magnatów prze-ciwnych reformom, które mogły osłabić ich wpływy. Pomimo tej klę-ski i późniejszego II rozbioru Polski, Konstytucja 3 maja wpłynęła na późniejsze ruchy demokratyczne w świecie. Po utracie niepodległości w 1795, przez 123 lata rozbiorów, przypominała o walce o niepodle-głość. Zdaniem dwóch współautorów, Ignacego Potockiego i Hugona Kołłątaja była "ostatnią wolą i testamentem gasnącej ojczyzny".
Rozdział 2
Konstytucja Księstwa Warszawskiego
Konstytucja Księstwa Warszawskiego nadana została w Dreźnie
22 lipca 1807 przez Napoleona. Wraz z wprowadzonym równocze-śnie Kodeksem Cywilnym Napoleona obaliła dawną nierówność sta-nową. Głosząc zasadę równości wszystkich ludzi wobec prawa, likwi-dowała odrębne sądy na rzecz jednolitego sądownictwa dla wszyst-kich obywateli kraju. Znosiła poddaństwo chłopów, zapewniając im wolność osobistą; nie podjęto jednak decyzji o ich uwłaszczeniu. Póź-niejszy dekret z 21 grudnia 1807 przyznawał dziedzicom pełne prawo własności chłopskich gospodarstw i pozwalał na usuwanie chłopa z ziemi. Zasady Konstytucji Księstwa Warszawskiego wzorowane były w dużej mierze na ustroju Cesarstwa Francuskiego. Księstwo War-szawskie nie miało odrębnej dyplomacji, polityka zagraniczna należa-ła do uprawnień króla saskiego. W Warszawie przebywał stały rezy-dent (przedstawiciel) Francji, faktycznie kontrolujący polskie władze. Armia Księstwa podlegała zwierzchnictwu francuskiemu.

Rozdział 3

Konstytucja Królestwa Polskiego

Wypełniając postanowienia kongresu wiedeńskiego, cesarz Rosji
i król Polski Aleksander I nadał Królestwu Polskiemu konstytucję, zaliczaną do najbardziej liberalnych w pokongresowej Europie. Przy jej redakcji pracował kilkuosobowy zespół, z księciem Adamem Czartoryskim na czele. Ostateczny tekst uwzględniał uwagi cara.
27 listopada 1815 konstytucja została podpisana przez cara i uzyskała moc prawną. Była to tzw. konstytucja oktrojowana, czyli nadana od-górnie, nie zaś zatwierdzona przez sejm. Obowiązywała w Królestwie Polskim do 26 lutego 1832, kiedy to Mikołaj I wprowadził w jej miej-sce Statut Organiczny dla Królestwa Polskiego. Ustawa Konstytucyj-na Królestwa Polskiego liczyła 165 artykułów zgrupowanych w 7 ty-tułach.

Rozdział 4
Konstytucja marcowa

Konstytucja marcowa 1921, Ustawa z dnia 17 marca 1921 r. – Kon-stytucja Rzeczypospolitej Polskiej (Dz.U. Nr 44, poz. 267), wprowa-dzała ustrój republiki demokratycznej o parlamentarno-gabinetowym systemie rządów. Władzę zwierzchnią (art. 2) przyznawała Narodowi (bez normatywnej jego definicji, gdyż ustrojodawca oparł się na sta-nowisku doktryny francuskiej, uznającej naród za zbiorowość poli-tyczną wszystkich obywateli państwa, bez względu na ich przynależ-ność etniczną), który nie sprawował jej sam, lecz za pośrednictwem specjalnych organów, zbudowanych zgodnie z Monteskiuszowską koncepcją trójpodziału władz

Rozdział 5
Konstytucja kwietniowa

Konstytucja kwietniowa - ustawa zasadnicza Rzeczypospolitej Pol-skiej z okresu międzywojennego, podpisana przez prezydenta Ignacego Mościckiego 23 kwietnia 1935 roku (stąd nazwa). Zmianę konstytucji zwolennicy marszałka Piłsudskiego planowali już od zamachu majowego (12 maja 1926).Na mocy Konstytucji kwietniowej w Polsce wprowadzono ustrój prezydencki-autorytarny. Ustawa kon-stytucyjna została uchwalona z naruszeniem przepisów konstytucji marcowej dotyczących zmiany konstytucji i zwierzchnictwa narodu, co było wyrazem autorytarnych tendencji obozu rządzącego. W swo-im manifeście PKWN uznał Konstytucję kwietniową za bezprawną. Konstytucja kwietniowa wysuwała państwo na plan pierwszy, ale traktowane jako struktura organizująca życie społeczne i gwarantująca prawa jednostki. W tekście brak odniesień do nacjonalizmu czy faszyzmu. Obywatel miał zapewnioną równość wobec prawa, możli-wość rozwoju wartości osobistych oraz wolność sumienia, słowa i zrzeszeń, ograniczone jednak przez dobro powszechne, ponieważ żad-ne działanie nie może stanąć w sprzeczności z celami państwa, wyra-żonymi w jego prawach. W razie oporu państwo stosuje środki przymusu. Wojskowi, należący do zmobilizowanej części wojska lub marynarki wojennej nie mogli brać udziału w wyborach powszech-nych .Tekst konstytucji to 81 artykułów, zawartych w 14 rozdziałach.

Rozdział 6
Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej
Konstytucja Polskiej Rzeczypospolitej Ludowej, konstytucja lip-cowa, uchwalona została 22 lipca 1952 i przekształcona 29 grudnia 1989 w Konstytucję Rzeczypospolitej Polskiej. Opracowana w pier-wotnej postaci według wzoru stalinowskiej konstytucji ZSRR z 1936. Legalizowała "komunistyczne" ustawodawstwo i praktykę sprawowa-nia władzy po 1944 roku .Była nowelizowana 24 razy, m.in. ustawą z 10 lutego 1976, która stwierdzała, że Polska jest państwem socjalistycznym (w miejsce dotychczasowego określenia - państwo demokracji ludowej), a PZPR - przewodnią siłą społeczeństwa w bu-dowie socjalizmu, zaś PRL w swej polityce umacnia przyjaźń i współpracę ze Związkiem Socjalistycznych Republik Radzieckich i innymi państwami socjalistycznymi. Zobacz też List 59.Konstytucja zrywała, poprzez wprowadzenie instytucji Rady Państwa, z przyjętym w polskiej praktyce konstytucyjnej trójpodziałem władzy - obowiązu-jącym na mocy konstytucji marcowej (formalnie do 1952 roku!) - wprowadzając wzorowaną na konstytucji sowieckiej zasadę jednolito-ści władzy państwowej. Tak więc władza najwyższa należała do sejmu jako emanacji "woli ludu", któremu podporządkowane były in-ne instytucje: sądownictwo oraz władza wykonawcza z rządem i Radą Państwa .Na rosyjskiej wersji konstytucji poprawki własnoręcznie na-niósł Józef Stalin, a ostateczną wersję polskojęzyczną opracował Bolesław Bierut.

Rozdział 8
Konstytucja III Rzeczypospiltej Polskiej

Konstytucja Rzeczypospolitej Polskiej – najważniejszy akt prawny (ustawa zasadnicza) Rzeczypospolitej Polskiej, uchwalony 2 kwietnia 1997 roku przez Zgromadzenie Narodowe, zatwierdzony w ogólnona-rodowym referendum 25 maja 1997 roku. Złożona jest z preambuły, 13 rozdziałów i 243 artykułów.
Główne zasady Konstytucji Rzeczypospolitej Polskiej:
· zasada suwerenności narodu
· zasada suwerenności i niepodległości RP
· zasada legalizmu
· zasada pomocniczości
· zasada społecznej gospodarki rynkowej
· zasada republikańskiej formy państwa
· zasada reprezentacji politycznej
· zasada demokratycznego państwa prawa
· zasada podziału i równowagi władzy
· zasada pluralizmu społecznego
· zasada zrównoważonego rozwoju
· zasada sprawiedliwości społecznej

Dodaj swoją odpowiedź
Język polski

kiedy uchwalono ostatnią konstytucję rzeczypospolitej polski, obowiązującą obecnie

kiedy uchwalono ostatnią konstytucję rzeczypospolitej polski, obowiązującą obecnie...

Historia

Konstytucje Polski

Pojecie konstytucji
Termin konstytucja wywodzi się z łacińskiego constituere oznaczającego ustanowienie urządzenie uporządkowanie, nadawanie określonej formy. Dzisiaj przez konstytucje rozumie się akt pisemny lub w znaczeniu forma...

Wiedza o społeczeństwie

Główne konstytucje

Konstytucje:

1.Ustawa Rzadowa Rzeczypospolitej Polskiej z 3 maja 1791 r. (Konstytucja 3 Maja)

2.Konstytucja Ksiestwa Warszawskiego z 22 lipca 1807 r.

3.Konstytucja Krolestwa Polskiego z 1815 r.

4.Konstytucja Wo...

Wiedza o społeczeństwie

Zasady ustrojowe Polski według Konstytucji z 1997 r.

„Zasady ustrojowe Polski według
Konstytucji z 1997 r.”





Ustrój polityczny - ogólna nazwa dla dowolnej formy sprawowania władzy publicznej; zespół zasad dotyczących władzy publicznej w państwie a także m...

Historia

Parlamentaryzm Polski do upadku państwa Polskiego w XVIII wieku.

Polska startowała jako patrymonium , ale już w dobie piastowskiej obok księcia istniała instytucja wiecu , w skład którego wchodzili urzędnicy centralni jak i terenowi , czyli na danej ziemi władca zwoływał urzędników i tam ogłaszał po...